Strona 1 z 1

Rozdział kościoła i państwa

: 14 maja 2020, 20:46
autor: Włodzimierz Zuzga
Tadeusz J. Zieliński
Rozdział kościoła i państwa
Krótkie uzasadnienie

Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2020
ISBN 978-83-7507-291-4 Format A5, s. 174, bibliografia, indeks osób


szczegółowy opis on-line

W polskiej debacie publicznej coraz częściej pojawiają się głosy domagające się konsekwentnej realizacji postanowień Konstytucji RP dotyczących rozdziału kościoła i państwa. W oczywisty sposób biorą się one stąd, że normy polskiej ustawy zasadniczej są w tym zakresie — zwłaszcza w ostatnich latach — notorycznie łamane. Obecny stan stosunków między władzą publiczną i instytucjami religijnymi w coraz większym stopniu przypomina model, którego w Polsce miało już nie być, czyli zespolenie państwa i religii, symbolicznie zwane „sojuszem tronu i ołtarza”.

Przypadki naruszania norm konstytucyjnych dotyczących relacji państwowo-kościelnych są na bieżąco i szeroko komentowane w środkach masowego przekazu. Z drugiej strony szczegółowej i fachowej analizy tych zjawisk dostarcza polska nauka prawa, zwłaszcza prawa wyznaniowego. Na tym tle wciąż niewiele jest wypowiedzi, które by kompleksowo uzasadniały rozdział kościoła i państwa, pokazywały, dlaczego jest on właściwą formą relacji obu tych instytucji. A przecież doświadczenia nabyte na przestrzeni wielu lat w wielu krajach dowiodły, że rozdział stanowi korzystne rozwiązanie i dla państwa, i dla religii. Taki jest właśnie cel niniejszej publikacji: ma ona przedstawić główne racje przemawiające za systemem oddzielenia władzy publicznej i wspólnot religijnych, zwłaszcza z myślą o realiach Polski. Zrezygnowano z całościowego przedstawienia wątków historycznych. Pojawiają się one raczej wycinkowo dla naświetlenia problematyki dzisiejszej.

Obrazek

Tadeusz Jacek Zieliński (ur. 1966) — baptysta, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor teologii protestanckiej, radca prawny, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, nauczyciel akademicki Wydziału Nauk Społecznych tej uczelni. Był posłem na Sejm RP II i III kadencji, a w latach 2008-2016 prezesem Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego. Specjalizuje się w prawach człowieka, prawie edukacyjnym, historii i myśli protestantyzmu. Opublikował m.in. książki: Roger Williams. Twórca nowoczesnych stosunków państwo-kościół (1997), Państwo wobec religii w szkole publicznej według orzecznictwa Sądu Najwyższego USA (2007), Ustawa o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich (2012; współautor: Andrzej Czohara), Państwowy Kościół Anglii. Studium prawa wyznaniowego (2016).

Obrazek

SPIS TREŚCI

Wstęp

1. Aby państwo szanowało każdego człowieka i było dobrem wspólnym

Państwo w kontekście stosunków z religią
Kościół w kontekście stosunków z państwem
Podsumowanie

2. Aby każdy mógł prowadzić własny styl życia bez szkody dla innych

Wolność samookreślenia
Wolność wiary i niewiary
Wolność życia seksualnego
Wolność życia rodzinnego
Wolność życia intelektualnego i artystycznego
Podsumowanie

3. Aby państwo zaspokajało potrzeby obywateli zgodnie z najlepszymi zdobyczami cywilizacji
Oświata i nauka
Ochrona zdrowia
Ochrona socjalna
Ochrona środowiska
Podsumowanie

4. Aby religia mogła być autentyczna i rozwijała się na bazie własnego potencjału

Subiektywny charakter religii
Dezintegrujący charakter religii
Pedagogika partykularyzmu
Trywializacja religii
Paradoksalność popierania religii przez państwo
Suwerenność religii
Określanie doktryny
Określanie praktyk religijnych
Ustanawianie duchownych i innych funkcjonariuszy w związkach wyznaniowych
Przyjmowanie, dyscyplinowanie i wyłączanie wyznawców
Tworzenie i likwidacja związków wyznaniowych
Rywalizacja między grupami wyznaniowymi i światopoglądowymi
Niedopuszczalność prestiżowego wsparcia religii przez państwo
Niedopuszczalność finansowego wsparcia religii przez państwo
Podsumowanie

5. Aby państwo rzetelnie reagowało na patologie w środowisku religijnym

Przymus religijny
Indoktrynacja religijna
Przestępstwa seksualne
Drenaż finansowy
Podsumowanie

Zakończenie

Polecana lektura

Indeks osób

dyskusja

: 19 maja 2020, 10:09
autor: Włodzimierz Zuzga
Polecam ciekawą dyskusję trzech profesorów o tej książce (film):
zobacz film 20 minut

Re: Rozdział kościoła i państwa

: 19 maja 2020, 11:37
autor: KAAN
Ciekawa dyskusja, nie uwzględnia jednak szerzej kontekstu Biblii i spojrzenia na władzę z punktu widzenia duchowego. Nie dziwi mnie to, gdyż tytuły naukowe zdobyte przez chrześcijan w zakresie teologii, są wskazówką na zmianę orientacji myślenia z duchowej na naukową, światową i to tym bardziej im wyższy tytuł dana osoba posiada. Istnieją w tym zakresie chlubne wyjątki.
Patrząc z duchowego punktu widzenia temat się trywializuje, staje się jednym z punktów widzenia na rzeczywistość ludzi nie znających planu dziejów świata i eschatologii zawartej w Biblii.
Pewne aspekty poruszane w dyskusji (książki nie czytałem) mogą pomóc w zrozumieniu mentalności współczesnych chrześcijan, ich perspektywy na sprawy dziejące się politycznej historii i teraźniejszości. Sądząc po spisie treści książka zawiera sporo ciekawych myśli, które dobrze wpisują się w cywilne pojmowanie spraw polityki przez ludzi wiary, jednak nie stanowiących celu ich życia i działalności.

pytania pomoc Chrześcijańska Randka Ewangelia w Centrum