Poglądy Narodowe

Wolne przemyślenia na temat Chrześcijaństwa i nie tylko ....
Awatar użytkownika
izaak1989
Posty: 14
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Poglądy Narodowe

Postautor: izaak1989 » 12 maja 2019, 21:22

Serdecznie wszystkich witam !
Od kilku dni nurtuje mnie pewien temat związany z poglądami. Trochę czytałem na temat chrześcijan ewangelicznych i jeśli chodzi o światopogląd to opowiadają się raczej za gospodarką wolnorynkową i są wolnościowcami. Dlaczego chrześcijanie stronią od idei narodowej ? Proszę nie mylić tego pojęcia ze skompromitowanym ustrojem totalitarnym jakim był narodowy socjalizm w Niemczech i we Włoszech w latach 30, w XX wieku. Dużo złego zarzuca się katolikom że Biblia nie jest dla nich najwyższym autorytetem ale stają w obronie Ojczyzny. Brałem udział w różnych manifestacjach pokojowych w których bywały przypadki że zdarzali się prowokatorzy ale ci ludzie nie mieli nic wspólnego z żadnym wyznaniem. Tak jak wspomniałem katolikom los Polski nie jest obcy co nie oznacza że Polskę stawiają przed Bogiem. Ewangeliczni chrześcijanie są bardzo radykalni jeśli chodzi o wiarę ale już chłodni a może nawet bierni jeśli chodzi o troskę o Ojczyznę. Nie ma żadnych sprzeciwów co do nielegalnej i niekontrolowanej imigracji z krajów islamskich, roszczenia żydowskie, rosnąca biurokracja, absurdy UE etc. Nie zrozumcie mnie źle że mam na myśli stworzenie Protestanckiego Kościoła Narodowego, brakuje tej narodowej - patriotycznej tkanki. W kościołach amerykańskich zauważyłem że w środku stoi flaga USA, albo obok są dwa maszty na których wiszą dwie flagi, pierwsza to USA a druga flaga chrześcijańska - protestancka (Białe tło i czerwony krzyż na granatowym kwadraciku). Wydaje mi się że polscy protestanci unikają symboli narodowych ze względu na stygmatyzowanie ich jako faszystów, nacjonalistów lub szowinistów. Wiem że zaraz pojawią się komentarze że to wszystko jest nieistotne i najważniejsze jest słowo Boże, oczywiście zgadzam się z tym ale Bóg nie przez przypadek pozwolił się nam urodzić właśnie w tym kraju. Miłość do Ojczyzny, walka i troska o nią to nie są nadużycia i uczucia które stoją w sprzeczności z Biblią, dlatego awersja do idei narodowej jest dziwna. Gdyby w Kościele Chrześcijan Baptystów pojawił się narodowiec mógłby być narażony na ostracyzm. Baptysta narodowiec już sama nazwa budziłaby lęk wśród wiernych, ze względu na brak wiedzy elementarnej każdy wrzuciłby takiego człowieka do szufladki z napisem "Faszysta, rasista, szowinista".
Proszę merytoryczną dyskusję.
Z Panem Bogiem !


marioosh666
Posty: 194
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Poglądy Narodowe

Postautor: marioosh666 » 13 maja 2019, 11:06

izaak1989 pisze:Dlaczego chrześcijanie stronią od idei narodowej ?

Jeżeli masz na myśli odwoływanie się do dziedzictwa Romana Dmowskiego to on zakłada, że Polska będzie katolicka, więc pozamiatane, a jeżeli troskę o własną ojczyznę to większość znanych mi protestantów powołuje się na poniższy werset:
Nasza zaś ojczyzna jest w niebie, skąd też Zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa. Flp 3, 20

Ja się z takim rozumieniem nie zgadzam. Moim zdaniem ten werset dotyczy innego tematu. Idąc tym tropem powinniśmy zostawić ziemskiego ojca, bo przecież nasz ojciec to Bóg i jest w niebie, a jednak tego nie robimy.

W moim rozumieniu tutaj są wytyczne:
Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania, żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas. Dz 17, 26 - 27
I tak jak człowiek powinien dbać o rodziców tak i o naród.
izaak1989 pisze:Nie zrozumcie mnie źle że mam na myśli stworzenie Protestanckiego Kościoła Narodowego, brakuje tej narodowej - patriotycznej tkanki.

Zgadzam się :) Z tym, że musi być fundament. Być może najpierw kościoły, a jak dobijemy do 30% chrześcijan to partia polityczna wyłoni się naturalnie.
izaak1989 pisze:Gdyby w Kościele Chrześcijan Baptystów pojawił się narodowiec mógłby być narażony na ostracyzm. Baptysta narodowiec już sama nazwa budziłaby lęk wśród wiernych, ze względu na brak wiedzy elementarnej każdy wrzuciłby takiego człowieka do szufladki z napisem "Faszysta, rasista, szowinista".

Tylko jeden kościół protestancji przeprowadził u siebie lustracje. Jak czytałem uzasadnienie innego, żeby jej nie robić to mi się na mdłości zbierało. I może w tym braku lustracji jest problem.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 18737
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poglądy Narodowe

Postautor: KAAN » 13 maja 2019, 11:14

izaak1989 pisze:Serdecznie wszystkich witam !
Od kilku dni nurtuje mnie pewien temat związany z poglądami. Trochę czytałem na temat chrześcijan ewangelicznych i jeśli chodzi o światopogląd to opowiadają się raczej za gospodarką wolnorynkową i są wolnościowcami. Dlaczego chrześcijanie stronią od idei narodowej ?
Stronią nie od idei narodowej tylko odcinają się od maryjnego kultu propagowanego przez narodowców, stawianiu katolickiej Maryi przez Panem Jezusem bo to bałwochwalstwo. Wierzący ludzie są związani z narodem polskim bo w nim się wychowaliśmy, z niego pochodzimy i zależy nam na pomyślności naszego kraju i narodu. Poza tym narodowcy rożnej maści dokonują obrzydliwych ataków na ogólnie rozumianych protestantów przekręcając historię polski na własną modłę i szkalują protestantów przypisując im wszystko to co złe pomijając własne winy w niszczeniu Polskiej państwowości.
Proszę nie mylić tego pojęcia ze skompromitowanym ustrojem totalitarnym jakim był narodowy socjalizm w Niemczech i we Włoszech w latach 30, w XX wieku.
Rozumiemy ideę narodową, uważam to za przejaw patriotyzmu Polaków.
Dużo złego zarzuca się katolikom że Biblia nie jest dla nich najwyższym autorytetem ale stają w obronie Ojczyzny.
Protestanci też stają w obronie ojczyzny, znajdują w Biblii szacunek dla króla i władz państwowych, widzą w Biblii potępienie dla zdrajców i sprzedawczyków.
Tak jak wspomniałem katolikom los Polski nie jest obcy co nie oznacza że Polskę stawiają przed Bogiem. Ewangeliczni chrześcijanie są bardzo radykalni jeśli chodzi o wiarę ale już chłodni a może nawet bierni jeśli chodzi o troskę o Ojczyznę.
To nie prawda, troszczymy się o nasz kraj, ale widzimy w Słowie Bożym, że człowiek jest zły i za swoje grzechy ponosi odpowiedzialność i Bożą karę. Polska jest krajem bałwochwalczym, zdeprawowanym i dlatego upada choć nie w tak szybkim tempie jak bardziej zdeprawowane kraje zachodu. prawdą jest że mamy inne podejście do hierarchii wartości i wiemy że nasza ojczyzna jest w niebie a my jesteśmy pielgrzymami na tym świecie. W obronie naszej ziemskiej ojczyzny wierzący ludzie są gotowi narażać swoje życie i walczyć z bronią w ręku. Zbrojna obrona jest naszym obowiązkiem i aktem miłości bliźniego.
Nie ma żadnych sprzeciwów co do nielegalnej i niekontrolowanej imigracji z krajów islamskich, roszczenia żydowskie, rosnąca biurokracja, absurdy UE etc.
Są, tylko nikt nas nie słucha, łącznie z katolikami.
Nie zrozumcie mnie źle że mam na myśli stworzenie Protestanckiego Kościoła Narodowego, brakuje tej narodowej - patriotycznej tkanki.
Kościoła się nie tworzy dekretami ludzkimi, Kościół to społeczność ludzi zbawionych, a nie organizacja kościelna. Kościół to nie jest ciało polityczne ale duchowe, to ciało Chrystusa - Oblubienica Baranka (Ap 19).
Ja ciebie doskonale rozumiem; nie masz właściwych informacji i poznania czym jest wiara ewangeliczna :)
W kościołach amerykańskich zauważyłem że w środku stoi flaga USA, albo obok są dwa maszty na których wiszą dwie flagi, pierwsza to USA a druga flaga chrześcijańska - protestancka (Białe tło i czerwony krzyż na granatowym kwadraciku).
Na moim domu w święta narodowe wywieszamy polskie flagi (nie jedną) i jesteśmy jednymi z niewielu którzy to robią w okolicy. Jesteśmy patriotami według ciała i według ducha też, tylko nasza duchowa ojczyzna jest tam gdzie nasz Ojciec - w niebie.
Wydaje mi się że polscy protestanci unikają symboli narodowych ze względu na stygmatyzowanie ich jako faszystów, nacjonalistów lub szowinistów.
To nie jest prawda, to ewangeliczni chrześcijanie noszą bluzy z orłem - polskim symbolem narodowym, wywieszają flagi, propagują dostęp do broni palnej aby skutecznie bronić rodziny i ziemskiej ojczyzny, a głupie oskarżenia lewaków ignorują i osmieszają.

Wiem że zaraz pojawią się komentarze że to wszystko jest nieistotne i najważniejsze jest słowo Boże, oczywiście zgadzam się z tym ale Bóg nie przez przypadek pozwolił się nam urodzić właśnie w tym kraju.
Takie komentarze nie są rozsądne, a gdyby katolicy zrozumieli Słowo Boże to kraj nasz wyglądałby inaczej, bylibyśmy znacznie silniejszym państwem i narodem.
...awersja do idei narodowej jest dziwna.
Awersja do idei katolickich narodowców którzy wrzeszczą Polak - katolik, protestant to zło, a Maryja to królowa Polski. Taka Polska na pewno by upadła (i chyba upadnie).


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
marioosh666
Posty: 194
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Poglądy Narodowe

Postautor: marioosh666 » 13 maja 2019, 12:14

KAAN pisze:Awersja do idei katolickich narodowców którzy wrzeszczą Polak - katolik, protestant to zło, a Maryja to królowa Polski. Taka Polska na pewno by upadła (i chyba upadnie).

Sekielski zrobił świetny film naszpikowany twardymi faktami, dotknął JP II, powiedział, że przedstawieni księża współpracowali z SB, a Kaczyński powiedział, że ręka podniesiona na KK to ręka podniesiona na Polskę. Ludzie widzą, że politycy Koalicji Obywatelskiej tylko udają, że się różnią od PiSu w tym temacie. Mam wrażenie, że jeszcze chwila i to wszystko walnie. Ten i przyszły rok mogą być dla Polski przełomowe tak duchowo jak i politycznie. Trzeba przekierować słuszne oburzenie na alternatywę. Tak, żeby ludzie masowo zaczęli czytać Nowy Testament, a wtedy bańka ostatecznie pęknie.Wróć do „ Psychologia, Filozofia i inne....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość