Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: KAAN » 31 paź 2021, 08:28

Realista pisze:
KAAN pisze:Rozumiem, dlatego wierzę w troistego jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego.
To inaczej niż nauczał Jezus "A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" Jan 17.3
Nie jest inaczej, Pan Jezus powiedział prawdę, bo Bóg jest jeden a Pan Jezus jest w Ojcu a Ojciec w nim. Jest tym samym, jedynym (ehat) Bogiem co Ojciec.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: Jeremiasz » 31 paź 2021, 13:04

Realista pisze:
KAAN pisze:Rozumiem, dlatego wierzę w troistego jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego.

To inaczej niż nauczał Jezus "A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" Jan 17.3


Bo Duch Święty to Jezus, który od Ojca wychodzi. Ew.Jana 14,20; Ew.Jana 14,26; Ew.Jana 13,3

Ew.Jana 14,20: "Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was."

Ew.Jana 14,26: "Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem."

Ew.Jana 13,3: "wiedząc, iż Ojciec wszystko dał mu w ręce i że od Boga wyszedł i do Boga odchodzi,

Ew.Mat.18,20: "Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich."
2Kor.6,16: "Jakiż układ między świątynią Bożą a bałwanami? Myśmy bowiem świątynią Boga żywego, jak powiedział Bóg: Zamieszkam w nich i będę się przechadzał pośród nich, I będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim."

List do Efezjan 3,17: "żeby Chrystus przez wiarę zamieszkał w sercach waszych,... a mówił to o Duchu Świętym: Dz.Ap.19,1-2: "1.Podczas gdy Apollos przebywał w Koryncie, obszedł Paweł wyżynne okolice i przyszedł do Efezu, a spotkawszy niektórych uczniów, 2. rzekł do nich: Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy uwierzyliście? "


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: KAAN » 31 paź 2021, 14:50

Jeremiasz pisze:
Realista pisze:
KAAN pisze:Rozumiem, dlatego wierzę w troistego jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego.

To inaczej niż nauczał Jezus "A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" Jan 17.3
Bo Duch Święty to Jezus,
Nie, Duch Święty to nie Jezus, ale ten sam Bóg.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: Jeremiasz » 01 lis 2021, 08:28

KAAN pisze:
Realista pisze:
KAAN pisze:Rozumiem, dlatego wierzę w troistego jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego.
To inaczej niż nauczał Jezus "A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" Jan 17.3
Nie jest inaczej, Pan Jezus powiedział prawdę, bo Bóg jest jeden a Pan Jezus jest w Ojcu a Ojciec w nim. Jest tym samym, jedynym (ehat) Bogiem co Ojciec.

Z ty się zgadzam i nie trzeba tego rozumieć, ani dochodzić tego jak to jest, że dwie osoby Bóg Ojciec i Bóg Syn są jednym Bogiem (są ehat).

W to wierzymy. Próbę zrozumienia tego faktu można przyrównać do próby zrozumienia wszechmocy Boga. Prośby do Boga o objawienie tego zagadnienia, są pytaniami z kategorii jakie zadał król Herod Jezusowi: (Ew.Łuk.23,8-9) "Pokaż nam; jak to robisz, w jaki sposób dokonujesz cudów?". Raczej nie uzyskamy odpowiedzi. A tak należy wierzyć: (1Kor.8,6) Bóg Ojciec i Syn Boży są jednym Bogiem (ehat).


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: Jeremiasz » 01 lis 2021, 09:00

KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:
Realista pisze:To inaczej niż nauczał Jezus "A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" Jan 17.3
Bo Duch Święty to Jezus,
Nie, Duch Święty to nie Jezus, ale ten sam Bóg.


No i zastanawiasz się, dlaczego ew.Jana14,26 mówi o tym, że Ojciec pośle Ducha Świętego? Dlatego, bo Jezus po zmartwychwstaniu poszedł do Nieba i z Nieba został przez Boga Ojca posłany do serc wierzących w Niego (Efez.3,17) pod postacią Ducha Świętego.

Albo, dlaczego jest napisane, że Bóg Ojciec dał nam innego Pocieszyciela (Ew.Jana 14,16), skoro tym Pocieszycielem jest Jezus (Ew.Jana 14,20)?

Dlatego bo jest tak jak w pewnej historii nauczyciela geografii w szkole podstawowej nr 1 w pewnym mieście: Ten nauczyciel, obiecał swoim uczniom, że przyjdzie do nich ktoś, kto opowie im o podróżach do dalekich krajów, przygodach, doświadczeniach które sam przeżył. Rzeczywiście, przyszedł następnego dnia ktoś ubrany w kowbojski kapelusz, skórzaną kurtkę, kowbojskie buty, podobny do Indiana Jonesa, :) ale to był ich profesor przebrany w strój Indiany. Uczniowie pomimo przebrania, rozpoznali profesora.

Jezus mówi: Ew.Jana 16,14: "On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi"

Dla uczniów, ów profesor jako nowa nieznana osoba opowiada przygody swojego życia (...gdyż z mego weźmie..."). Wcześniej tylko niektórym zdradza tajemnicę: On z mego weźmie. Mówiąc w ten sposób, że to on przeżył te przygody i podróże. :) Takie proste!


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: KAAN » 01 lis 2021, 11:13

Jeremiasz pisze:
KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:Bo Duch Święty to Jezus,
Nie, Duch Święty to nie Jezus, ale ten sam Bóg.

No i zastanawiasz się, dlaczego ew.Jana14,26 mówi o tym, że Ojciec pośle Ducha Świętego? Dlatego, bo Jezus po zmartwychwstaniu poszedł do Nieba i z Nieba został przez Boga Ojca posłany do serc wierzących w Niego (Efez.3,17) pod postacią Ducha Świętego.
Nie ma takiej nauki w Biblii "pod postacią". Pan Jezus powiedział że On pośle Pocieszyciela i Ojciec pośle Pocieszyciela, bo to ten sam Bóg. Jak Ojciec posłał Syna a Syn jest tym samym Bogiem, to Duch jest posłany ale jest tym samym Bogiem.
Ewangelia św. Jana 15:26 Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie;

Albo, dlaczego jest napisane, że Bóg Ojciec dał nam innego Pocieszyciela (Ew.Jana 14,16), skoro tym Pocieszycielem jest Jezus (Ew.Jana 14,20)?
Właśnie dlatego że Duch Święty jest tym samym Bogiem ale inną osobą.

Jezus mówi: Ew.Jana 16,14: "On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi"
Tak dokładnie jak Syn nie robił nic poza to co Ojciec mu polecił.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: Jeremiasz » 04 lis 2021, 08:15

KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:
KAAN pisze:Nie, Duch Święty to nie Jezus, ale ten sam Bóg.

No i zastanawiasz się, dlaczego ew.Jana14,26 mówi o tym, że Ojciec pośle Ducha Świętego? Dlatego, bo Jezus po zmartwychwstaniu poszedł do Nieba i z Nieba został przez Boga Ojca posłany do serc wierzących w Niego (Efez.3,17) pod postacią Ducha Świętego.
Nie ma takiej nauki w Biblii "pod postacią". Pan Jezus powiedział że On pośle Pocieszyciela i Ojciec pośle Pocieszyciela, bo to ten sam Bóg. Jak Ojciec posłał Syna a Syn jest tym samym Bogiem, to Duch jest posłany ale jest tym samym Bogiem.
Ewangelia św. Jana 15:26 Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie;

Mogę się z tym zgodzić, że Jezus nie przyszedł "pod postacią" Ducha Świętego, ale przyszedł jako Duch Święty. Dlatego jest powiedziane: Ew.Jana 1,12: "Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego, "
Jezus jako Duch Święty, przyszedł pod postacią ognia: Dz.Ap.2,3-4: " 3. I ukazały się im języki jakby z ognia, które się rozdzieliły i usiadły na każdym z nich. 4. I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał. "
I Jezus jako Duch Święty zamieszkał w nich, w uczniach, jak to wcześniej zapowiedział: Ew.Jana 14,20: "...Ja w was" i 2Kor.6,16: "... Zamieszkam w nich..."



KAAN pisze:
Albo, dlaczego jest napisane, że Bóg Ojciec dał nam innego Pocieszyciela (Ew.Jana 14,16), skoro tym Pocieszycielem jest Jezus (Ew.Jana 14,20)?
Właśnie dlatego że Duch Święty jest tym samym Bogiem ale inną osobą.

Duch Jezusa jest inną osobą od Boga Ojca.

KAAN pisze:
]Jezus mówi: Ew.Jana 16,14: "On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi"
Tak dokładnie jak Syn nie robił nic poza to co Ojciec mu polecił.

Dlatego jest napisane: 1Jana 5,12: "Kto ma Syna, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota. " i Efez.4,30: "A nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym jesteście zapieczętowani na dzień odkupienia." Jezus jako Duch Święty mieszkający w nas, jest pieczęcią naszego odkupienia, przyjmijcie więc Go przez wiarę do serc waszych, jak o to prosił Boga Ojca apostoł Paweł: Efez.3,14-17: "14. Dlatego zginam kolana moje przed Ojcem, 15. od którego wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi bierze swoje imię, 16. by sprawił według bogactwa chwały swojej, żebyście byli przez Ducha jego mocą utwierdzeni w wewnętrznym człowieku, 17. żeby Chrystus przez wiarę zamieszkał w sercach waszych, ..."


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: KAAN » 04 lis 2021, 10:55

Jeremiasz pisze:Mogę się z tym zgodzić, że Jezus nie przyszedł "pod postacią" Ducha Świętego, ale przyszedł jako Duch Święty.
To jest herezja z pierwszych wieków chrześcijaństwa zwana modalizmem.
KAAN pisze:
Albo, dlaczego jest napisane, że Bóg Ojciec dał nam innego Pocieszyciela (Ew.Jana 14,16), skoro tym Pocieszycielem jest Jezus (Ew.Jana 14,20)?
Właśnie dlatego że Duch Święty jest tym samym Bogiem ale inną osobą.
Duch Jezusa jest inną osobą od Boga Ojca.
Wprowadzasz zamieszanie pojęciowe, Pan Jezus jest inną osobą niż Ojciec i inną niż Duch.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: Jeremiasz » 08 lis 2021, 09:58

Jeremiasz pisze:
KAAN pisze:
Albo, dlaczego jest napisane, że Bóg Ojciec dał nam innego Pocieszyciela (Ew.Jana 14,16), skoro tym Pocieszycielem jest Jezus (Ew.Jana 14,20)?
Właśnie dlatego że Duch Święty jest tym samym Bogiem ale inną osobą.

Duch Jezusa jest inną osobą od Boga Ojca.


Duch Jezusa jest inną osobą od Boga Ojca? Apostoł Paweł nie chce się z tym zgodzić: List do Rzymian 8,8-11:

"8. Ci zaś, którzy są w ciele, Bogu podobać się nie mogą.

9. Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.

10. Jeśli jednak Chrystus jest w was, to chociaż ciało jest martwe z powodu grzechu, jednak duch jest żywy przez usprawiedliwienie.

11. A jeśli Duch tego, który Jezusa wzbudził z martwych, mieszka w was, tedy Ten, który Jezusa Chrystusa z martwych wzbudził, ożywi i wasze
śmiertelne ciała przez Ducha swego, który mieszka w was."


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: KAAN » 08 lis 2021, 10:42

Jeremiasz pisze:Duch Jezusa jest inną osobą od Boga Ojca?
Tak, Pan Jezus modlił się do Ojca do innej osoby, a także obiecał posłanie Pocieszyciela - Ducha Świętego czyli inną osobę. Nie da się modlić do siebie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: Realista » 08 gru 2021, 20:24

KAAN pisze:
Realista pisze:
KAAN pisze:Rozumiem, dlatego wierzę w troistego jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego.
To inaczej niż nauczał Jezus "A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" Jan 17.3
Nie jest inaczej, Pan Jezus powiedział prawdę, bo Bóg jest jeden a Pan Jezus jest w Ojcu a Ojciec w nim. Jest tym samym, jedynym (ehat) Bogiem co Ojciec.

Gdyby był tym samym Bogiem co Ojciec byłby Ojcem. Bóg jest tylko jedną osobą Jan 17.3.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: Realista » 08 gru 2021, 20:26

KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:
Realista pisze:To inaczej niż nauczał Jezus "A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" Jan 17.3
Bo Duch Święty to Jezus,
Nie, Duch Święty to nie Jezus, ale ten sam Bóg.

Duch święty jest jakością, czymś nie kimś, podlega podziałowi i dystrybucji. Dlatego nigdy nie został określony terminem Bóg etc. a wypowiedzi o Duchu św są typową prozopopeją.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: KAAN » 08 gru 2021, 22:10

Realista pisze:
KAAN pisze:
Realista pisze:To inaczej niż nauczał Jezus "A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" Jan 17.3
Nie jest inaczej, Pan Jezus powiedział prawdę, bo Bóg jest jeden a Pan Jezus jest w Ojcu a Ojciec w nim. Jest tym samym, jedynym (ehat) Bogiem co Ojciec.
Gdyby był tym samym Bogiem co Ojciec byłby Ojcem. Bóg jest tylko jedną osobą Jan 17.3.
Werset nie mówi że tylko Ojciec jest prawdziwym Bogiem, bo Pan Jezus jest tym samym prawdziwym Bogiem. Ojciec jest prawdziwym jedynym Bogiem, Syn jest tym samym prawdziwym Bogiem i Duch Święty jest tym samym prawdziwym Bogiem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: KAAN » 08 gru 2021, 22:11

Realista pisze:
KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:Bo Duch Święty to Jezus,
Nie, Duch Święty to nie Jezus, ale ten sam Bóg.

Duch święty jest jakością, czymś nie kimś, podlega podziałowi i dystrybucji. Dlatego nigdy nie został określony terminem Bóg etc. a wypowiedzi o Duchu św są typową prozopopeją.
Duch posiada cechy osobowe, jest osobą.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Film polemizujący z nauką o Trójcy.

Postautor: Realista » 09 gru 2021, 21:22

KAAN pisze:
Realista pisze:
KAAN pisze:Nie jest inaczej, Pan Jezus powiedział prawdę, bo Bóg jest jeden a Pan Jezus jest w Ojcu a Ojciec w nim. Jest tym samym, jedynym (ehat) Bogiem co Ojciec.
Gdyby był tym samym Bogiem co Ojciec byłby Ojcem. Bóg jest tylko jedną osobą Jan 17.3.
Werset nie mówi że tylko Ojciec jest prawdziwym Bogiem, bo Pan Jezus jest tym samym prawdziwym Bogiem. Ojciec jest prawdziwym jedynym Bogiem, Syn jest tym samym prawdziwym Bogiem i Duch Święty jest tym samym prawdziwym Bogiem.

Oczywiście, że werset mówi, iż jedynym prawdziwym Bogiem jest Ojciec, kto nie jest owym Ojcem ten nie jest tymże prawdziwym Bogiem.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości