Status Aszery

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Status Aszery

Postautor: wesz » 10 sie 2019, 18:42

Biblijny przekaz jest jednoznaczny: Bóg objawia się Abrahamowi, następnie Mojżeszowi, Jozue podbija Kanaan i wprowadza w nim monoteizm, Izraelici wierzą w i czczą jedynie Jahwe. Jednak takiemu obrazowi historii przeczą znaleziska archeologiczne. Figurki kananejskiej bogini Aszery często występują w materiale archeologicznym, co świadczy o popularności jej kultu w Izraelu aż do czasów niewoli babilońskiej. Znajduje się także (choć dużo rzadziej) napisy łączące Jahwe z Aszerą. Podczas wykopalisk prowadzonych na Synaju w 1975 r., przed wycofaniem się wojsk izraelskich z tego regionu odnaleziono w Kuntillet Ajrud (hebr. „Horvat Teman”) ostrakon z VIII w. przed Chr. inskrybowany: „Berachti etkhem l’JHWH Szomron ul’Aszerato” (hebr: בירכתי אתכם ליהוה שומרון ולאשרתו), czyli: „Błogosławię ci przez JHWH z Samarii i jego Aszerę”. Inna inskrypcja z Chirbet el-Kom niedaleko Hebronu głosi: „Błogosławiony bądź Urjahu przez JHWH z Samarii i jego Aszerę, niech on ochroni cię przed wrogami”.

Specjaliści uważają że styl napisania powyższych błogosławieństw wskazuje na standardowe pozdrowienie jakie wówczas stosowano. Sądzą też, że Aszera nie była jedynie częścią ludowej religii żydowskiej, ale miała swoje miejsce w Świątyni Jerozolimskiej u boku Jahwe. Obecnie większość badaczy uznaje Aszerę za małżonkę Jahwe, której kult zwalczali autorzy Biblii i który został wykorzeniony dopiero w II w p.n.e. Wraz z tymi odkryciami fundamenty monoteizmu się walą.


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Riddick » 11 sie 2019, 11:46

Tylko odstręczy Izraelici czczą jahwe, kananejskiego bożka. Izraelici natomiast, którzy są wierni Objawieniu, wierzą w jedynego Boga, który jak jest podane w Biblii, nie objawił swojego imienia, które byłoby podobne do imienia ludzkiego, po to, by dać ludziom imię Pana Jezusa, jedyne, przez które ludzie mogą być zbawieni. W całej Biblii nie pojawia się imię Pana Boga. Jak widać faryzeusze preparując swoje teksty po aramejsku zaadoptowali kananejskiego bożka jahwe. Bardzo plastyczni ludzi, jeśli idzie o odstępstwa.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 11 sie 2019, 13:47

Riddick pisze:Tylko odstręczy Izraelici czczą jahwe, kananejskiego bożka.
Piszesz nieprawdę, napisano że Pan Bóg przedstawił się jako JHVH

II Księga Mojżeszowa 3:14 A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: "Jestem" posłał mnie do was!

Wjs 3:14 ויאמר אלהים אל־משׁה אהיה אשׁר אהיה ויאמר כה תאמר לבני ישׂראל אהיה שׁלחני אליכם׃

15 I mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz synom izraelskim: Pan(יהוה), Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i tak mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia.

ויאמר עוד אלהים אל־משׁה כה־תאמר אל־בני ישׂראל יהוה אלהי אבתיכם אלהי אברהם אלהי יצחק ואלהי יעקב שׁלחני אליכם זה־שׁמי לעלם וזה זכרי לדר דר׃


Jak widzisz w tekście hebrajskim jest określenie o jakiego Boga chodzi i jest to JHVH


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Riddick » 11 sie 2019, 15:18

KAAN pisze:
Riddick pisze:Tylko odstręczy Izraelici czczą jahwe, kananejskiego bożka.
Piszesz nieprawdę, napisano że Pan Bóg przedstawił się jako JHVH

II Księga Mojżeszowa 3:14 A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: "Jestem" posłał mnie do was!

Wjs 3:14 ויאמר אלהים אל־משׁה אהיה אשׁר אהיה ויאמר כה תאמר לבני ישׂראל אהיה שׁלחני אליכם׃

15 I mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz synom izraelskim: Pan(יהוה), Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i tak mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia.

ויאמר עוד אלהים אל־משׁה כה־תאמר אל־בני ישׂראל יהוה אלהי אבתיכם אלהי אברהם אלהי יצחק ואלהי יעקב שׁלחני אליכם זה־שׁמי לעלם וזה זכרי לדר דר׃


Jak widzisz w tekście hebrajskim jest określenie o jakiego Boga chodzi i jest to JHVH

Nie, nie widzę, bo zamiast tekstu hebrajskiego pokazujesz mi tekst w języku aramejskim, w redakcji faryzeuszy, które jest najgorszym możliwym źródłem informacji. W najstarszych rękopisach Biblii nie ma żadnej jahwy ani żadnego jhwh.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 12 sie 2019, 09:37

Riddick pisze:
KAAN pisze:Jak widzisz w tekście hebrajskim jest określenie o jakiego Boga chodzi i jest to JHVH
Nie, nie widzę, bo zamiast tekstu hebrajskiego pokazujesz mi tekst w języku aramejskim, w redakcji faryzeuszy,
Mylisz się, nie znasz się na językach starożytnych, akurat cytowany fragment jest po hebrajsku, a nie aramejsku. W Biblii są fragmenty aramejskie dokładnie zidentyfikowane np. w księdze Daniela.
Riddick pisze: które jest najgorszym możliwym źródłem informacji. W najstarszych rękopisach Biblii nie ma żadnej jahwy ani żadnego jhwh.
To nie jest prawda, fantazjujesz.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Riddick » 12 sie 2019, 10:15

KAAN pisze:
Riddick pisze:
KAAN pisze:Jak widzisz w tekście hebrajskim jest określenie o jakiego Boga chodzi i jest to JHVH
Nie, nie widzę, bo zamiast tekstu hebrajskiego pokazujesz mi tekst w języku aramejskim, w redakcji faryzeuszy,
Mylisz się, nie znasz się na językach starożytnych, akurat cytowany fragment jest po hebrajsku, a nie aramejsku. W Biblii są fragmenty aramejskie dokładnie zidentyfikowane np. w księdze Daniela.
Riddick pisze: które jest najgorszym możliwym źródłem informacji. W najstarszych rękopisach Biblii nie ma żadnej jahwy ani żadnego jhwh.
To nie jest prawda, fantazjujesz.

Problem w tym, że się nie mylę. No chyba, że chcesz dyskutować na ten temat z profesorem, który wykłada biblistykę w seminarium, to wtedy zapraszam do Warszawy i chętnie posłucham dyskusji między Tobą a wykładowcami, którzy zagadnieniu poświęcili swoje życie i służbę Bogu. Aczkolwiek jestem pewien, że wyszedłbyś dość niepocieszony, bo byłaby to nierówna walka na Twą niekorzyść. No chyba że też studiowałeś za granicą na renomowanej uczelni, ale mam wątpliwość.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 12 sie 2019, 10:26

Riddick pisze:Problem w tym, że się nie mylę. No chyba, że chcesz dyskutować na ten temat z profesorem, który wykłada biblistykę w seminarium,
Niestety mylisz się i być może nie zrozumiałeś co ci profesorowie mówią, jest tak wiele porządnych opracowań bibliologicznych specjalistów biblistów, że twoje relacje są zwyczajnie niewiarygodne.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Riddick » 12 sie 2019, 11:04

KAAN pisze:
Riddick pisze:Problem w tym, że się nie mylę. No chyba, że chcesz dyskutować na ten temat z profesorem, który wykłada biblistykę w seminarium,
Niestety mylisz się i być może nie zrozumiałeś co ci profesorowie mówią, jest tak wiele porządnych opracowań bibliologicznych specjalistów biblistów, że twoje relacje są zwyczajnie niewiarygodne.

Aha, i tylko przypadkiem średnia ocen wyniosła 5.0
Możesz wierzyć w swoje bajki KAAN, ale wciskanie ich innym może skutkować dalej, niż w obecnym życiu. Wszelkie bzdury i kłamstwa wypowiedziane na temat Boga zostaną ocenione. Wszyscy żydzi utożsamiający Boga z kananejskim bożkiem jhvh zostaną poddani sądowi. Jeśli chcesz do nich dołączyć, nie będę się w to mieszać. Sytuacja z bożkiem jhvh jest identyczna jak z allahem. Wyznawcy księżycowego bożka allaha, mówiący że to ten sam Bóg co Bóg Biblii będą tak samo sądzeni za bzdury i kłamstwa co wyznawcy kananejskiego jhvh. Tyle ode mnie.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 12 sie 2019, 13:19

Riddick pisze:
KAAN pisze:
Riddick pisze:Problem w tym, że się nie mylę. No chyba, że chcesz dyskutować na ten temat z profesorem, który wykłada biblistykę w seminarium,
Niestety mylisz się i być może nie zrozumiałeś co ci profesorowie mówią, jest tak wiele porządnych opracowań bibliologicznych specjalistów biblistów, że twoje relacje są zwyczajnie niewiarygodne.

Aha, i tylko przypadkiem średnia ocen wyniosła 5.0
Możesz wierzyć w swoje bajki KAAN, ale wciskanie ich innym może skutkować dalej, niż w obecnym życiu.
Wybacz Riddicku, ale żaden poważny człowiek znający języki starożytne nie uwierzy w twoje teorie, że hebrajski to aramejski. To są języki pokrewne, z tej samej grupy językowej, ale jednak różne i wypisałem ci gdzie ten jezyk został użyty w Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: wesz » 12 sie 2019, 14:11

Dzięki, Riddick, za przebicie mnie w robieniu zamieszania na tym forum :D


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Albertus » 12 sie 2019, 16:15

wesz pisze:Biblijny przekaz jest jednoznaczny: Bóg objawia się Abrahamowi, następnie Mojżeszowi, Jozue podbija Kanaan i wprowadza w nim monoteizm, Izraelici wierzą w i czczą jedynie Jahwe. Jednak takiemu obrazowi historii przeczą znaleziska archeologiczne. Figurki kananejskiej bogini Aszery często występują w materiale archeologicznym, co świadczy o popularności jej kultu w Izraelu aż do czasów niewoli babilońskiej. Znajduje się także (choć dużo rzadziej) napisy łączące Jahwe z Aszerą. Podczas wykopalisk prowadzonych na Synaju w 1975 r., przed wycofaniem się wojsk izraelskich z tego regionu odnaleziono w Kuntillet Ajrud (hebr. „Horvat Teman”) ostrakon z VIII w. przed Chr. inskrybowany: „Berachti etkhem l’JHWH Szomron ul’Aszerato” (hebr: בירכתי אתכם ליהוה שומרון ולאשרתו), czyli: „Błogosławię ci przez JHWH z Samarii i jego Aszerę”. Inna inskrypcja z Chirbet el-Kom niedaleko Hebronu głosi: „Błogosławiony bądź Urjahu przez JHWH z Samarii i jego Aszerę, niech on ochroni cię przed wrogami”.

Specjaliści uważają że styl napisania powyższych błogosławieństw wskazuje na standardowe pozdrowienie jakie wówczas stosowano. Sądzą też, że Aszera nie była jedynie częścią ludowej religii żydowskiej, ale miała swoje miejsce w Świątyni Jerozolimskiej u boku Jahwe. Obecnie większość badaczy uznaje Aszerę za małżonkę Jahwe, której kult zwalczali autorzy Biblii i który został wykorzeniony dopiero w II w p.n.e. Wraz z tymi odkryciami fundamenty monoteizmu się walą.


Ale co w tym jest odkrywczego i dyskusyjnego?

Przecież w Biblii wielokrotnie pisze że Izraelici, szczególnie przed niewolą babilońską, wielokrotnie skłaniali się ku kultom obcych bogów w tym aszery. Bez wątpienia były w tych kultach elementy synkretyczne z kultem Boga Abrahama.I nie były to jakieś odstępstwa niewielkich grup Izraelitów ale odstępstwo większości, w tym królów i wprowadzenie państwowego synkretycznego kultu w świątyni Salomona gdzie król Manases umieścił posąg aszery i innych bóstw kannanejskich.

To wszystko jest opisane w Biblii.

Dlaczego w związku z tym niby miałyby się "walić fundamenty monoteizmu"?

Nic się nie wali. Podobnie jak nic się nie wali po przeczytaniu II księgi królewskiej w Biblii


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 12 sie 2019, 16:33

Szacun za ten wpis Albertusie :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: wesz » 12 sie 2019, 17:59

Problem w tym że wasze słowo boze jest bardzo tendencyjne - przedstawia historię Izraela z powygnaniowej perspektywy. Od I rozdziału księgi rodzaju, kiedy to Bóg zabrania pierwszym rodzicom spożywania owoców z drzewa życia. Tak się składa że drzewo życia symbolizowalo Aszerę. Potem gdy Jahwe otwiera łono bezpłodnej Sary. Tak się składa że Izraelitki masowo modliły się o płodność i pokarm z piersi do figurek Aszery. Następnie mamy historyjkę o pobycie Izraelitów w Egipcie - niepoparta żadnymi danymi archeologicznymi, kiedy to bożyszcze hebrajskie spuszcza plagi na Egipt - całkowicie plemienne pojmowanie religii. Żaden wierzący nie utożsamia się z Egipcjanami i ich cierpieniem - najważniejsi są poddani bożyszcza. Objawienie na górze Synaj - cóż, prawdopodobne wydarzenie, jako że objawienia często towarzyszą padaczce skroniowej, a ta ujawnia sie przy zwiększeniu wysokości (spada poziom endorfin, które ja hamują). Przykazania z kamiennej tabliczki mają moc obowiązującą do końca świata - beka. Mam pisać o tym jak Jozue rzekomo wyrzyna Kananejczykow, aby czasem Izraelici nie zetknęli się z wyznawcami innych bogów? Brednie. Prawda jest taka, że Izraelici wyodrębnili się spośród Kananejczykow - język hebrajski jest dialektem kananejskiego, czcili te same bóstwa - Ela, Baala, Aszere, Asztarte i innych - potem, nie wiemy kiedy, pojawił się kult Jahwe. Prawdopodobnie każdy szczep miał swojego lokalnego Boga przywódcę, a po powstaniu królestwa upaństwowiono kult Jahwe - co nie oznacza że czczono wyłącznie jego. Owszem, zezwalano na kult innych bogow, czego świadectwem sa wszechobecne znaleziska archeologiczne - pozwalano bynajmniej nie z powodu odstępstwa od jedynego Boga (jak chciałaby powygnaniowa tradycja), bo pojęcia jedynego Boga działającego we wszechświecie wtedy jeszcze nie znano. Pozostaje otwarte pytanie, dlaczego religia żydowska po wygnaniu do Babilonu przeszła z henoteizmu w monoteizm. Prawdopodobnie dlatego, że elity żydowskie uznały że wygnanie jest kara za dzielenie kultu Jahwe z innymi bogami. Stąd mamy cała historię biblijna pisana z perspektywy monoteizmu rzekomo ustanowionego za Abrahama i potwierdzonego za Mojzesza.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Albertus » 12 sie 2019, 18:09

wesz pisze:Problem w tym że wasze słowo boze jest bardzo tendencyjne - przedstawia historię Izraela z powygnaniowej perspektywy. Od I rozdziału księgi rodzaju, kiedy to Bóg zabrania pierwszym rodzicom spożywania owoców z drzewa życia. Tak się składa że drzewo życia symbolizowalo Aszerę. Potem gdy Jahwe otwiera łono bezpłodnej Sary. Tak się składa że Izraelitki masowo modliły się o płodność i pokarm z piersi do figurek Aszery. Następnie mamy historyjkę o pobycie Izraelitów w Egipcie - niepoparta żadnymi danymi archeologicznymi, kiedy to bożyszcze hebrajskie spuszcza plagi na Egipt - całkowicie plemienne pojmowanie religii. Żaden wierzący nie utożsamia się z Egipcjanami i ich cierpieniem - najważniejsi są poddani bożyszcza. Objawienie na górze Synaj - cóż, prawdopodobne wydarzenie, jako że objawienia często towarzyszą padaczce skroniowej, a ta ujawnia sie przy zwiększeniu wysokości (spada poziom endorfin, które ja hamują). Przykazania z kamiennej tabliczki mają moc obowiązującą do końca świata - beka. Mam pisać o tym jak Jozue rzekomo wyrzyna Kananejczykow, aby czasem Izraelici nie zetknęli się z wyznawcami innych bogów? Brednie. Prawda jest taka, że Izraelici wyodrębnili się spośród Kananejczykow - język hebrajski jest dialektem kananejskiego, czcili te same bóstwa - Ela, Baala, Aszere, Asztarte i innych - potem, nie wiemy kiedy, pojawił się kult Jahwe. Prawdopodobnie każdy szczep miał swojego lokalnego Boga przywódcę, a po powstaniu królestwa upaństwowiono kult Jahwe - co nie oznacza że czczono wyłącznie jego. Owszem, zezwalano na kult innych bogow, czego świadectwem sa wszechobecne znaleziska archeologiczne - pozwalano bynajmniej nie z powodu odstępstwa od jedynego Boga (jak chciałaby powygnaniowa tradycja), bo pojęcia jedynego Boga działającego we wszechświecie wtedy jeszcze nie znano. Pozostaje otwarte pytanie, dlaczego religia żydowska po wygnaniu do Babilonu przeszła z henoteizmu w monoteizm. Prawdopodobnie dlatego, że elity żydowskie uznały że wygnanie jest kara za dzielenie kultu Jahwe z innymi bogami. Stąd mamy cała historię biblijna pisana z perspektywy monoteizmu rzekomo ustanowionego za Abrahama i potwierdzonego za Mojzesza.


Przestawiłeś twoją autorską wizję dziejów religii kananejskich z twojego ateistycznego punktu widzenia.

Nie zmienia to oczywiście faktu że odkrycia archeologiczne o których wspomniałeś w pierwszym poście tego tematu w żaden sposób nie stoją w sprzeczności z tym co pisze w Biblii. Mało tego! Te odkrycia jak najbardziej potwierdzają to co pisze w Biblii!

I oczywiście w żaden sposób nie podważa to fundamentów monoteizmu jak to dramatycznie wyraziłeś. :)


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 12 sie 2019, 18:59

wesz pisze:Problem w tym że wasze słowo boze jest bardzo tendencyjne - przedstawia historię Izraela z powygnaniowej perspektywy. Od I rozdziału księgi rodzaju, kiedy to Bóg zabrania pierwszym rodzicom spożywania owoców z drzewa życia. Tak się składa że drzewo życia symbolizowalo Aszerę.
A skąd takie wynalazki? Przesłanie Biblii nie zawiera takiego przesłania. Drzewo życia zostało zasadzone przez Pana Boga w ogrodzie Eden, kiedy żadne religie jeszcze nie istniały.
Potem gdy Jahwe otwiera łono bezpłodnej Sary. Tak się składa że Izraelitki masowo modliły się o płodność i pokarm z piersi do figurek Aszery.
Za czasów kiedy żyła Sara i Abraham nie było Izraelitek :)
Następnie mamy historyjkę o pobycie Izraelitów w Egipcie - niepoparta żadnymi danymi archeologicznymi,.
A co byś się spodziewał wykopać w Egipcie jako dowód. A ja ci powiem że sam odkryłem jedną rzecz w historii Egiptu z czasów XXVIII dynastii korespondującą ze śmiercią pierworodnych; faraonowi Ahmose zmarli dwaj najstarsi synowie, dlatego jego następcą tronu został Amenhotep I trzeci syn. Ten faraon żył w czasie kiedy Izrael wychodził z Egiptu, ciekawa jest sprawa datowania, bo ten okres zawiera w sobie datę astronomicznie pewną związaną z górowaniem gwiazdy Soti - Syriusza, a analiza porównawcza na podstawie biblijnych zapisów czasowych jaką przeprowadziłem umiejscawia wyjście z Egiptu właśnie w okolicach panowania Ahmose.
Objawienie na górze Synaj - cóż, prawdopodobne wydarzenie, jako że objawienia często towarzyszą padaczce skroniowej, a ta ujawnia sie przy zwiększeniu wysokości (spada poziom endorfin, które ja hamują).
Powinieneś zejść do doliny, bo piszesz takie banialuki że podejrzewam u ciebie niedotlenienie :)
Przykazania z kamiennej tabliczki mają moc obowiązującą do końca świata - beka.
Nie wiem z czego się śmiać w kontekście prawa Bożego, z tego prawa będziesz rozliczany na sądzie Bożym.
Mam pisać o tym jak Jozue rzekomo wyrzyna Kananejczykow, aby czasem Izraelici nie zetknęli się z wyznawcami innych bogów? Brednie.
Rzeczywiście piszesz brednie, nie taki cel miała walka Jozuego.

Prawda jest taka, że Izraelici wyodrębnili się spośród Kananejczykow
Nie masz niestety wiedzy na temat Kananejczyków; byli oni Chamitami a nie Semitami.
- język hebrajski jest dialektem kananejskiego
Nie jest dialektem kananejskiego ale należy do grupy języków semickich, Izrael przejął alfabet kananejski a właściwie odmianę alfabetu fenickiego.

, czcili te same bóstwa - Ela, Baala, Aszere, Asztarte i innych - potem, nie wiemy kiedy, pojawił się kult Jahwe.
Bóg JHVH objawił się z imienia Mojżeszowi ok 1500BC, a to że ludzie czcili różnych bożków to rzecz oczywista opisana w Biblii. Tyle ze żaden z bożków nie istnieje, tylko jeden jest Bóg Wszechmogący.

Prawdopodobnie każdy szczep miał swojego lokalnego Boga przywódcę,
Dzisiaj jest gorzej, bo każdy jest sam dla siebie bogiem.
Pozostaje otwarte pytanie, dlaczego religia żydowska po wygnaniu do Babilonu przeszła z henoteizmu w monoteizm.
Fantastyczna teza i pytanie, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości