NETYKIETA FORUM PROTESTANCI

Prosimy przeczytać by później nie było niespodzianek :-)
Admin
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 04 sty 2008, 10:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

NETYKIETA FORUM PROTESTANCI

Postautor: Admin » 09 mar 2014, 17:45

NETYKIETA FORUM PROTESTANCI


§ 1.

Zanim zapytasz.

Przed założeniem nowego wątku, sprawdź czy nie został już wcześniej założony podobny temat i czy nie zawiera odpowiedzi na Twoje pytanie. Użyj funkcji "Szukaj", aby to sprawdzić. Pamiętaj, że zdublowane wątki mogą zostać usunięte.


§ 2.

Umieszczaj wątek tam, gdzie jego miejsce.

Przyczyni się to do szybszej odpowiedzi i zachowania porządku na "Forum Protestanci". Zakładając nowy temat, pamiętaj o ograniczeniach regulaminowych. Nie wszyscy użytkownicy mogą swobodnie wypowiadać się w każdym dziale [patrz. Regulamin Forum ]. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy chcesz uzyskać opinię konkretnej grupy wyznaniowej.


§ 3.

Nie odświeżaj starych wątków.

Na "Forum Protestanci" panuje zasada, aby nie odświeżać starych wątków. Starymi wątkami są te, w których ostatni post napisany został przed co najmniej 6-cioma miesiącami.

Jeśli chcesz poruszyć temat, który omawiany był wcześniej niż 6 miesięcy temu, możesz założyć nowy temat. W tym konkretnym przypadku, nie będzie to dublowaniem wątku.

Jeśli użytkownik odświeży wątek starszy niż 6 miesięcy, temat zostanie zamknięty, a użytkownik poproszony o nieodświeżanie starych wątków.


§ 4.

Dobrze sformułuj temat.

Dobrze ujęty temat oddający to, czego dotyczy wątek ułatwia wzajemne zrozumienie oraz jest dobrą wskazówką dla innych rozważających podobny temat.

Pamiętaj, aby nie nadawać tytułów w stylu "Co to takiego?", "Jezus", "Krzyż" "Ważne!" lub tym podobne.

Zamiast tego postaraj się opisać w kilku słowach istotę problemu, np: "Czy Jezus jest Synem Bożym?" albo "Dlaczego Chrystus musiał umrzeć na krzyżu?" itp.


§ 5.

Opisuj problem precyzyjnie.

W pierwszym poście postaraj się o rzetelny i czytelny opis problemu, który chcesz poruszyć. Jeśli to możliwe, scharakteryzuj sytuacje, w których on występuje. Aby lepiej zrozumiano cel Twojego tematu, możesz zobrazować swój problem przykładem.

Przykład poprawnie sformułowanego tematu:
Tytuł: Dlaczego Chrystus musiał umrzeć na krzyżu?
Podtytuł: Proszę o konkretne wersety z Pisma Świętego.
Opis: Czy Jezus naprawdę musiał umrzeć na krzyżu? Czy nie było innej drogi dla Boga, aby zbawić ludzi?
Czy Bóg musiał wysłać swego Syna, żeby w zastępstwie dla tych, którzy w Niego wierzą, ponieść śmierć?
Szukam konkretnego potwierdzenia potrzeby Jego śmierci na podstawie tekstów Pisma Świętego.

Jeśli uważasz, że Twój temat został wyczerpany lub otrzymałeś odpowiedź, która cię zadowala, możesz zgłosić prośbę o zamknięcie tematu.


§ 6.

Nie nadużywaj formatowania tekstu.

Na "Forum Protestanci" można używać formatowania tekstu. Pamiętaj jednak, aby go nie nadużywać.
Formatowania tekstu używaj tylko w celu poprawienia czytelności informacji lub zaakcentowania istotnych faktów. Pisanie całej wypowiedzi np. czcionką pogrubioną jest niemile widziane przez innych.

Formatując tekst pamiętaj o kilku zasadach:
- Kolor czerwony przeznaczony jest wyłącznie dla moderatorów;
- Nie pisz całych postów WIELKIMI LITERAMI, sprawdź czy masz wyłączony "Caps Lock";
- Staraj się jak najrzadziej używać wykrzykników "!". Krzyczenie czy rozkazywanie nie jest mile widziane na "Forum Protestanci".
- Nie pogrubiaj całych akapitów;
- Jeśli zamierzasz użyć kolorowej czcionki w treści posta najlepiej ogranicz się do jednego koloru. Zbyt duża liczba kolorów w tekście zmniejsza jego czytelność.
- Nie stosuj w tekście różnej wielkości czcionek na przemian z małą.


§ 7.

Cytując pamiętaj.

Nie cytuj postu, pod którym odpowiadasz. Jeżeli chcesz odnieść się do osoby, która napisała kilka postów wyżej, zacytuj treść do której się odnosisz. Odpowiadaj pełnym zdaniem, a nie jednym słowem, czy wstawianiem emotikony.


§ 8.

Unikaj zbędnych dyskusji.

Nie podejmuj zbędnej polemiki. Niepotrzebna wymiana zdań niezwiązana z tematem zaśmieca "Forum Protestanci" i często sprawia przykrość autorowi wątku. Sytuacje konfliktowe najlepiej pozostaw moderatorom. Pamiętaj też, że wszelka krytyka będzie przyjęta tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie konstruktywna.


§ 9.

Pisząc posty pamiętaj.

Staraj się pisać merytorycznie oraz pełnymi zdaniami. Nie odpowiadaj jednym słowem "Tak" albo "Nie", ale rozwiń swoją wypowiedź uwzględniając dlaczego uważasz tak, a nie inaczej. Odpowiadając na pytanie autora wątku, nie odsyłaj go na inne forum, lecz spróbuj nawiązać z nim rozmowę tutaj. Nie pisz jednego posta pod drugim. Jeśli chcesz dopisać coś, czego zapomniałeś użyj przycisku "Edytuj"


§ 10.

Forum to nie serwis informacyjny.

Nie wklejaj w poście całych artykułów i wiadomości z innych stron. Nie kopiuj czyjejś treści bez podania źródła (autor, link). Jeśli znalazłeś w internecie ciekawą wiadomość, którą chcesz się podzielić, to zacytuj jej fragment lub podaj do niej link i nie zapomnij zostawić swojego komentarza pod spodem, podkreślając przy tym źródło.
Spraw aby Twoje pojedyncze posty nie były dłuższe jak wysokość ekranu Twojego monitora. Zbyt wiele treści w poście zniechęca do jego przeczytania.

Nie wklejaj w treść posta ogromnej liczby obrazków. Zamiast tego osadź w treści odnośniki do nich. Wczytywanie ogromnej liczy zdjęć jest irytujące ze względu na transfer danych, szczególnie gdy ktoś korzysta z internetu mobilnego.

Nie spamuj forumowego czatu seriami linków.

§ 11.

Nie strzelaj sobie w stopkę.

Nie używaj w stopkach nicków innych użytkowników bez ich zgody, oraz nie wklejaj wypowiedzi mających na celu ośmieszanie innego użytkownika.


§ 12.

Postanowienia końcowe.

Nieznajomość niniejszej "Netykiety Forum Protestanci" nie jest usprawiedliwieniem. Aby zadbać o ogólny porządek na "Forum Protestanci" oraz kulturę wypowiedzi, moderatorzy będą wyciągać konsekwencje względem użytkowników łamiących je. Usuwane będą te posty, którzy nie spełniają wyżej wymienionych zasad.


§ 13.

O ewentualnych zmianach w regulaminie informować będziemy na forum. Wchodzą one w życie z data opublikowania.


Wróć do „Regulaminy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość