Święta w protestantyzmie

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
Jagodaczyk
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2019, 13:47
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Jestem studentką, wierzę, ale chcę podążać ścieżką protestancką, a do tego celu, muszę ją lepiej poznać.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Święta w protestantyzmie

Postautor: Jagodaczyk » 25 lis 2019, 09:24

Dzień dobry,
dzisiaj przychodzę z zapytaniem o święta w protestantyzmie. Jakie dni są dla nas najważniejsze, jak są obchodzone i kiedy mają miejsce? Czy jest gdzieś w Internecie strona, która to czytelnie i wiarygodnie przedstawia? :)


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Pankracy » 25 lis 2019, 11:40

Każdy dzień jest równo ważny. A najważniejsza niedziela :) Oczywiście większość wyznan protestanckich świętuje Wielkanoc, Boże Narodzenie, Pięćdziesiątnice, Święto reformacji i wiele mniejszych "swiat" ale to nie tak jak w kościele katolickim gdzie są to dni szczególne gdzie wręcz nakazane jest isc do kościoła. W protestanckich kościołach sa to dni kiedy wspomina się z większym naciskiem dane wydarzenia I tyle


Awatar użytkownika
Jagodaczyk
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2019, 13:47
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Jestem studentką, wierzę, ale chcę podążać ścieżką protestancką, a do tego celu, muszę ją lepiej poznać.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Jagodaczyk » 25 lis 2019, 14:54

A czy sposoby obchodzenia tych "typowych" świąt mocno się różnią od tych w tradycji katolickiej? Czy są znaczne różnice np. w przygotowywanych na stół potrawach, czy jest raczej spore podobieństwo? Poza tym, że jest większy nacisk na fakt danego wydarzenia, a nie sposób świętowania? Czy jeżeli nie należę jeszcze do żadnego kościoła protestanckiego i nie mam jak obchodzić danego dnia ze wspólnotą (a nawet gdybym należała, to święta spędzam z rodziną na drugim końcu Polski, gdzie takiej wspólnoty nie ma), to czy szczera modlitwa i rozmowa z Bogiem "wystarczą" mimo nieuczestniczenia w nabożeństwie?


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Pankracy » 25 lis 2019, 15:05

Jagodaczyk pisze:A czy sposoby obchodzenia tych "typowych" świąt mocno się różnią od tych w tradycji katolickiej? Czy są znaczne różnice np. w przygotowywanych na stół potrawach, czy jest raczej spore podobieństwo?


To są raczej kwestie "ludowe" A nie wyznaniowe. Jak kto obchodzi święta. Niektórzy maja choinki I dziela sie opłatkiem A inni nic z tych rzeczy nie praktykują. To już raczej kwestia osobista.

Nieuczestniczenie w nabożeństwie to nie jest żaden grzech bo najważniejsza jest wiara i osobista modlitwa A nie obrzędy


Awatar użytkownika
Jagodaczyk
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2019, 13:47
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Jestem studentką, wierzę, ale chcę podążać ścieżką protestancką, a do tego celu, muszę ją lepiej poznać.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Jagodaczyk » 25 lis 2019, 15:13

Czyli bardziej tradycja polska, niż danego wyznania/nurtu, jeżeli dobrze rozumiem. :) Zaciekawiła mnie ta kwestia, bo w Internecie znalazłam pewien artykuł mówiący o tym, że na stołach protestantów podczas Wigilii widnieje mięso również inne niż tylko ryba, jak to jest u katolików, np. kaczka, indyk, gęsina. Bądź co bądź, bardzo dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość do moich dotychczasowych pytań. :)


Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: koleżanka » 25 lis 2019, 15:24

Dla nas protestantów są to tylko wspomnienia dotyczące dla nas ważnych dni. W te dni uczestniczymy w nabożeństwach i agape. Na pewno nie przeżywamy świąt jak katolicy czy prawosławni.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
Jagodaczyk
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2019, 13:47
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Jestem studentką, wierzę, ale chcę podążać ścieżką protestancką, a do tego celu, muszę ją lepiej poznać.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Jagodaczyk » 25 lis 2019, 21:00

Ale nie ma nic złego, jeżeli będę świętować wraz ze swoją katolicką rodziną?


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Pankracy » 25 lis 2019, 21:16

Nie ma. Przecież nie zamknirsz się w komórce ;) tak to Świadkowie Jehowy robią.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Noemi » 26 lis 2019, 09:16

Jagodaczyk pisze:Ale nie ma nic złego, jeżeli będę świętować wraz ze swoją katolicką rodziną?

możesz wykorzystać czas i przeczytać powoli , urywek Ewangelii Mateusza pierwszy rozdział od 18 do 25 wersetu ,nie wiem jak teraz , kiedyś księża polecali czytanie Ewangelię przed wieczerzą wigilijną jak już wszyscy usiądą do stołu , przynajmniej u mnie w parafii tak było.


Awatar użytkownika
Jagodaczyk
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2019, 13:47
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Jestem studentką, wierzę, ale chcę podążać ścieżką protestancką, a do tego celu, muszę ją lepiej poznać.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Jagodaczyk » 26 lis 2019, 09:39

Noemi pisze:
Jagodaczyk pisze:Ale nie ma nic złego, jeżeli będę świętować wraz ze swoją katolicką rodziną?

możesz wykorzystać czas i przeczytać powoli , urywek Ewangelii Mateusza pierwszy rozdział od 18 do 25 wersetu ,nie wiem jak teraz , kiedyś księża polecali czytanie Ewangelię przed wieczerzą wigilijną jak już wszyscy usiądą do stołu , przynajmniej u mnie w parafii tak było.

U mnie w domu zawsze czytało się fragment z Ewangelii Łukasza 2,1-7, zanim jeszcze podzieliliśmy się opłatkiem. Czytane było na stojąco, później modlitwa, opłatek i dopiero wieczerza.


Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: koleżanka » 26 lis 2019, 14:55

U nas podobnie, ale ja sobie powiedziałam, że wigilii nie będę obchodzić. Jedynie same wspomnienie narodzenia.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
Jagodaczyk
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2019, 13:47
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Jestem studentką, wierzę, ale chcę podążać ścieżką protestancką, a do tego celu, muszę ją lepiej poznać.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Jagodaczyk » 26 lis 2019, 20:43

A właśnie, jak to jest z Wigilią? Jest uznawana za święto, czy jako zwykły dzień poprzedzający Narodzenie Pańskie?


Robert90
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2019, 14:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: Robert90 » 27 lis 2019, 15:05

Zdecydowanie jest mnie świąteczna niż normalnie. Z pewnością jest mniej postna od katlockiej


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Święta w protestantyzmie

Postautor: KAAN » 27 lis 2019, 17:00

Co to znaczy "mniej postna" ?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości