Czy modlitwa może być grzechem?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
prayer
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2020, 01:16
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy modlitwa może być grzechem?

Postautor: prayer » 27 sty 2020, 01:26

Witam.

Mam 18 lat, od lata jestem luteraninem, ale wychowany zostałem w rodzinie katolickiej, tak samo do katolicyzmu poszedłem po nawróceniu z ateizmu (moja droga religijna wyglądała tak: katolicyzm-gimboateizm-katolicyzm-ateizm-katolicyzm-luteranizm), tak więc KRK szanuję bardzo mocno.

Od małego byłem nauczony złotej trójki modlitw, które weszły do "kanonu" mojej wieczornej modlitwy - "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Maryjo" i "Aniele Boży". Po 18 latach ciężko mi usunąć zwłaszcza "Aniele..." z tej tradycyjnej rozmowy z Bogiem i stąd moje pytanie.

Czy jeśli będę się modlił nieluterańską modlitwą "Aniele Boży" to może być to uznane za grzech czy tylko zbędną czynność? Pytanie może i głupie, ale bardzo ważne dla mojego życia.

Z Bogiem.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy modlitwa może być grzechem?

Postautor: KAAN » 27 sty 2020, 09:44

prayer pisze:Czy jeśli będę się modlił nieluterańską modlitwą "Aniele Boży" to może być to uznane za grzech czy tylko zbędną czynność? Pytanie może i głupie, ale bardzo ważne dla mojego życia.

Z Bogiem.
Szanowny prayer, nie jest to temat głupi; twoje pytanie wynika z fundamentu twojej wiary , to znaczy wynika z tego w co wierzysz, jak wierzysz i jak wiara została ci przekazana przez środowisko i rodzinę. Odpowiadam ci jako nie luteranin, wierzący w wiele doktryn wyznawanych przez luteran i szanujący Lutra za jego dzieło wskazania właściwego kierunku wiary milionom ludzi.
Najważniejszą sprawą dla ciebie jest zrozumienie, że modlitwa to nie jest odczytywanie lub recytowanie ułożonych przez kogoś tekstów, nawet bardzo wzniosłych i pięknych, poprawnych doktrynalnie i wielbiących Pana Boga. Modlitwa to jest osobista rozmowa z Panem Bogiem i tylko z nim. Modlenie się do kogokolwiek (czegokolwiek) poza Panem Bogiem jest grzechem bałwochwalstwa. Dlatego bez sensu jest modlenie sie wyuczonymi wierszykami odmawianymi przy różnych okazjach. Modlitwa to rozmowa z Panem Bogiem, recytowanie modlitw to nie jest modlenie się. Pomyśl, ktoś przychodzi do ciebie na rozmowę, wyciąga kartkę, czyta z niej jakiś wierszyk z różnymi pochwałami, po czym wychodzi. Czy to była rozmowa? Raczej monolog.
W naszych społecznościach nie znajdziesz modlitewników, bo modlimy się od serca, tymi słowami jakie rodzą się w naszych duszach. Są inne subtelniejsze rodzaje modlitw o których teraz nie chciałbym wspominać by nie zaciemniać głównego wątku naszej rozmowy.

Paweł apostoł pisze:

1Tes 5:16 Zawsze się radujcie.
17 Bez przestanku się módlcie.
18 Za wszystko dziękujcie; taka jest bowiem wola Boża w Chrystusie Jezusie względem was.


Jest wolą Bożą, aby życie dziecka Bożego przepełnione było radością, modlitwą i dziękczynieniem. A jest to możliwe tylko wtedy, gdy osoba której to dotyczy jest naprawdę dzieckiem Bożym, nawrócona, odkupiona, zbawiona. To wszystko jest z wiary, niech wiara twoja wzrasta a w pewnym momencie serce samo ci powie jak się modlić, a nawet wtedy gdy zabraknie ci słów to sam Duch Święty da ci modlitwę płynąca z serca:

List do Rzymian 8:26 Podobnie i Duch wspiera nas w niemocy naszej; nie wiemy bowiem, o co się modlić, jak należy, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach.


Podsumowując; zwróć się bezpośrednio do Pana Boga z wiarą, a Duch Święty pomoże ci w twojej modlitwie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości