Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
E. R.
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2020, 21:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: E. R. » 14 paź 2020, 23:42

Cześć :) Zacznę od tego, że mam 19 lat i wierzę, że narodziłam się na nowo, chociaż nie jestem pewna, kiedy to było. Uważam się za protestantkę, co prawda nie jestem członkiem żadnego protestanckiego kościoła (co chciałabym zmienić). Sympatyzuję z teologią reformowaną... Właściwie nie jestem pewna, czy mogę to tak określić, bo nie przeczytałam wszystkich konfesji/katechizmów/pism, ale wierzę w wybranie i nieutracalność zbawienia i obie te doktryny są dla mnie osobiście ważne :-) Na wiele innych kwestii nie mam sprecyzowanych poglądów...

Niedawno przeprowadziłam się do Krakowa i chciałabym spróbować tu chodzić do jakiegoś kościoła. Na razie najbardziej mnie interesują:

Kościół Chrześcijański Łaska
https://kchlk.pl/

Kościół Chrześcijański
https://kosciolchrzescijanski.pl/

Kościół Chrystusa Zbawiciela
https://www.kosciolzbawiciela.pl/pl/

Ktoś może w którymś jest albo był i podzieliłby się wrażeniami? Albo umie oceniać kościół po stronie internetowej lepiej niż ja :-D To, co przeczytałam na każdej z tych stron brzmi (dla mnie) dobrze, ale odniosłam wrażenie, że te kościoły nie są zbyt znane, a mam wobec takich pewne obawy...

Byłabym też wdzięczna za takie ogólne informacje, czego mogłabym się spodziewać po pierwszej wizycie w potencjalnie niezbyt licznym kościele protestanckim, bo z tego co wiem to może nie być taktowne ignorowanie mojej obecności :-D

Pozdrawiam

P. S. To, że wierzę w Trójcę Świętą, Ewangelię i uznaję Sola rozumie się samo przez się ;-)


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: believer » 27 paź 2020, 20:19

Nie znam tych zborów, nie jestem z Krakowa. Raz byłem w Krakowie w jakimś prezbiteriańskim i byłem zniechęcony małą liczbą osób (przed pandemią to było). Zapytałem się tego prowadzącego dlaczego się nie podłączą do czegoś podobnego, bo podobne istnieją w Krakowie, nie bardzo umiał mi odpowiedzieć. Powiedział, że takiego jak oni to nie ma w Krakowie, ale może też chodziło, że chciał być pastorem?

Możesz się spodziewać raczej małej liczby osób, raczej ktoś do Ciebie zagada, ale może też być, że nikt się nie odezwie.

Moja rodzina w Krakowie chodzi do Baptystycznego Kościoła Betel, jest sporo młodych osób, studentów, spotkania dla młodzieży. Jeśli chodzi o nauke to ten zbór spełnia Twoje kryteria. Obecnie nadają nabożeństwa na facebooku o 10 godz w niedziele, możesz sobie ich zobaczyć, a normalnie spotykają się na ul. Filipa. Pastor to Rober Sulik.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
E. R.
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2020, 21:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: E. R. » 27 paź 2020, 20:50

Dzięki za rady :) Na razie jestem umówiona na rozmowę z osobami z jednego z tych zborów, które wymieniłam, zobaczę co z tego wyjdzie.


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: believer » 28 paź 2020, 07:03

Przejrzałem trochę pobieżnie te strony, nie wyglądają jakoś odstraszająco/sekciarsko. Ja bym się przeszedł po kolei do każdego z tych zborów i zobaczył jak jest. Mnie zniechęca wywyższanie się nad innych i podziały., tzn. można nowy kościół założyć, czasem są takie powody np. wszystkie zbory w miejscowości głoszą jakieś herezje ale generalnie jestem za tym, że jak już istnieje jakiś zdrowy zbór, to aby przyłączyć się do niego, a nie tworzyć czegoś nowego, prawie niczym się nie różniącego. Potem powstają takie małe zborki, a mające o sobie wielkie mniemanie.

Napisz potem gdzie poszłaś, jak Ci się podobało.

Jako stary baptysta jestem za chrztem na wyznanie wiary, przez zanurzenie, a nie wiem jak oni tam w tych zborach uważają na ten temat.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
E. R.
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2020, 21:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: E. R. » 28 paź 2020, 15:10

Dzięki że przejrzałeś, w sumie nie wiem z czego to wynika, że w Krakowie są 3 zbory których nauka brzmi podobnie (mam na myśli deklaracje na stronach). W sumie o istnieniu wszystkich 3 dowiedziałam się tego samego dnia i raczej się ucieszyłam że są :-D Bo gdzieś we wrześniu zaczęłam się interesować tematem i doszłam do tego że z reformowanych to tylko KER ma w Krakowie nabożeństwa raz na kwartał i przez jakiś czas miałam problem gdzie bym ewentualnie chciała pójść. Zastanawiałam się głównie między KEA, anglikanami a metodystami :eek: Byłam na stronie jakichś baptystów (nie Betel) i coś mi nie pasowało.

Jeśli chodzi o chrzest to to jest jedna z tych kwestii o których nie wiem co myśleć. Różni protestanci się na to różnie zapatrują, jeszcze nie przestudiowałam tematu.


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: believer » 02 lis 2020, 07:52

Chyba jednak byłem raz w tym Kościół Chrystusa Zbawiciela tj. prezbiteriańskim, jeśli to byli oni, bo spotykali się u metodystów na Długiej. Było kilkoro ludzi, w tym amerykanin i ukrainki, był porządek nabożeństwa na kartce wydrukowany, pieśni, modlił się chyba tylko prowadzący, jakbym sam nie podszedł, to nikt by ze mną nie porozmawiał. Wolę duże zbory, to się zapytałem po co coś nowego tworzą, to zaczęli coś kręcić, a potem powiedzieli, że takiego prezbitariańskiego w Krakowie nie ma. Kazanie było tłumaczone na angielski, muzyka chyba spokojna.

Jak by Cię metodyści zainteresowali to w Krakowie jest taki nietypowy zbór https://metodyzm.pl/


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
E. R.
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2020, 21:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: E. R. » 02 lis 2020, 13:51

Dzięki za informacje :)


Mreformed
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2020, 11:59
wyznanie: Reformowani Baptyści
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: Mreformed » 03 lis 2020, 13:16

Cześć,

Jeżeli pozwolicie to podzielę się krótką obserwacją, która mam nadzieję okaże się pomocna.

Myślę że Słowo Boże uczy nas że wielkość zboru, oraz jego tradycja mają zdecydowanie drugorzędne znaczenie.

Pierwszorzędne jest jednak upewnienie się że kościół kocha naszego Zbawiciela i Jego Słowo i że Ewangelia (taka jak czytamy o niej w Słowie) jest w centrum jego nauczania. Te rzeczy nie mogą występować osobno, są jak najbliższa rodzina, zawsze razem, wspierają się i zasilają wzajemnie.

Równie istotne jest zwrócenie uwagi na charakter pasterza tych którzy mu przewodzą, ponieważ Paweł w liście do Tymoteusza i Tytusa, właśnie to stawia na pierwszym miejscu. Jest tylko jedna zdolność, zdolność nauczania która jest stawiana jako wymóg, jednak nie wymienione są inne zdolności takie jak np: charyzma, elokwencja, wiedza. bo choć mogą być one przydatne, a nawet atrakcyjne dla obserwatorów, same bez charakteru pasterza, okazują się niewystarczające. Dobry pasterz to pokorny pasterz służący Chrystusowi i Jego Kościołowi, zdający sobie sprawę z tego że tylko dzięki łasce zbawiciela może zaopatrzyć swoje owieczki.

Trudno Ci to będzie stwierdzić po jednym spotkaniu, dobrze jest więc poświęcić chwilę i zapoznać się z różnymi kościołami. Mi nie zdarzyło się być nigdzie negatywnie przyjętym, zawsze chętnie i z troską odpowiedziano na moje pytania :)

E.R nie bój się pytać, ludzie którzy znają Chrystusa nie są doskonali, ale chętnie służą innym radą i pomocą, no i nie szukaj kościoła doskonałego bo takiego nie ma (ktos mi kiedys powiedział "jak znajdziesz to nie dołączaj bo przestanie być idealny" ;)), szukaj takiego który kocha Chrystusa i Jego Słowo i w którym widać w słowach i zachowaniu wierzących którzy tam są życie Ewangelią każdego dnia


Awatar użytkownika
E. R.
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2020, 21:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: E. R. » 03 lis 2020, 17:32

Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Chyba mam podobne zdanie na temat kościołów, zwłaszcza czuję się elastyczna jeśli chodzi o rzeczy typu liturgia czy wystrój. Nauka powinna być jak najbardziej zgodna z Biblią, ale tak jak napisałeś, nie ma idealnych kościołów, a są chyba kwestie ważniejsze i mniej ważne. Grunt żeby ludzie byli szczerze wierzący i oddani Panu, a wszystko z czasem może być skorygowane.


Mreformed
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2020, 11:59
wyznanie: Reformowani Baptyści
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o pierwszą wizytę w kościele

Postautor: Mreformed » 04 lis 2020, 08:59

Cieszę się że tak myślisz :) Jeżeli znaleźliśmy zbór który ma zdrowe nauczanie, a jednak wydaje nam się że coś mogłoby być lepiej, zawsze zamiast na to narzekać, można być tym który poprzez zaangażowanie pomoże budować



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości