Kult świętych na podstawie Obj. 8:3-4

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kult świętych na podstawie Obj. 8:3-4

Postautor: izaak1989 » 14 mar 2021, 23:01

Wiem że podobny temat już istnieje ale po przewertowaniu forum nie natknąłem się na ten fragment z Objawienia Jana mówiący o ,, świętych". Właśnie na wyżej wspomniany fragment powołują się duchowni katoliccy broniący tezy o modlitwach zanoszonych za pośrednictwem ludzi nazywanych świętymi. Ten fragment to Obj. 8:3-4. Kim są ci święci i aniołowie w tym fragmencie? Można czy nie można modlić się do aniołów i świętych?


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kult świętych na podstawie Obj. 8:3-4

Postautor: Pankracy » 14 mar 2021, 23:18

Święci to ludzie którzy zmarli otrzymując zbawienie. A w szerszym ujęciu mogą też to być wszyscy wierzący. Co nje znaczy ze mamy się do nich modlić.
A aniołowie to aniołowie, w wielu miejsach mowa jest o aniołach. Wysłannicy Boga w skrocie mozna powiedziec


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kult świętych na podstawie Obj. 8:3-4

Postautor: izaak1989 » 14 mar 2021, 23:51

Są na to dowody że święci to wierzący lub zmarli którzy otrzymali zbawienie ?


wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kult świętych na podstawie Obj. 8:3-4

Postautor: wyczekujący » 15 mar 2021, 06:01

izaak1989 pisze:Są na to dowody że święci to wierzący lub zmarli którzy otrzymali zbawienie ?

W Biblii wielokrotnie używano określenia "święci" odnoszące się do wierzących

Paweł, apostoł Jezusa Chrystusa z woli Boga, do świętych, którzy są w Efezie, i wiernych w Chrystusie Jezusie.
Efezjan 1:1

Ananiasz zaś odpowiedział: Panie, słyszałem od wielu, ile złego wyrządził ten człowiek twoim świętym w Jerozolimie.
Dzieje 9:13

Pozdrówcie każdego świętego w Chrystusie Jezusie. Pozdrawiają was bracia, którzy są ze mną.
Filipian 4:21

Abyście ją przyjęli w Panu, jak przystoi świętym, i pomagali jej w każdej sprawie, w której by was potrzebowała. I ona bowiem wspomagała wielu, także i mnie samego.
Rzymian 16:2


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kult świętych na podstawie Obj. 8:3-4

Postautor: Pankracy » 15 mar 2021, 06:07

To znaczy? Jakiego dowodu oczekujesz? Tak jak już napisał wyżej wyczekujący w Nowym Testemencie wiele razy sa w ten sposob okresleni wierzacy. Święci bo są uświęceni w Chrystusie. Oczywiście wszystkim zdarzają się upadki, dlatego też napisałem że może być to okreslenei tylko zmarlych wierzących jako ze w ich przypadku proces uświecenia sie juz zakonczyc. Ale wprost w Biblii takiego rozroznienia nie ma.


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kult świętych na podstawie Obj. 8:3-4

Postautor: izaak1989 » 16 mar 2021, 15:32

Wszystko zrozumiałem i serdecznie dziękuję wszystkim za poświęcenie mi uwagi oraz wyczerpujące i merytoryczne odpowiedzi. Z Panem Bogiem !



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości