Wielkopiątkowy post

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Wielkopiątkowy post

Postautor: izaak1989 » 01 kwie 2021, 21:29

Po dzisiejszej rozmowie z żoną musiałem napisać. Zaczęło się niewinnie od wyciągnięcia ryby, przestrzegła mnie żebym tylko jutro nie spożywał mięsa bo jest Wielki piątek, Pan Jezus umarł na krzyżu. Powiedziałem że zjem i nie patrzę na ludzką tradycję. Według niej to znieważenie Boga że nie dotrzymam postu. Grzecznie podsumowałem że jeśli będzie miała kiedyś sytuację że może zrobić coś nikczemnego co Panu nie jest miłe to niech wtedy przypomni sobie za co Jezus umarł na krzyżu, niech ma w pamięci śmierć naszego Pana jak cierpiał za nasze grzechy a nie ludzki wymysł. Wielu jutro będzie grzeszyć świadomie bądź nieświadomie ale post podtrzymają. Rozmowa z katolikami jest jak rozmowa z niewidomym o kolorach. Jeśli się mylę co do postu to proszę poprawcie mnie. Ale wydaje mi się że chrześcijanie ewangeliczni a mam tu na myśli zielonych i baptystów takiego postu nie mają. Pozdrawiam


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: KAAN » 01 kwie 2021, 22:24

Tradycje to trudny problem, bo apostoł Paweł pisał aby nie być powodem zgorszenia. Czasami lepiej ustąpić jeśli to może pomóc w głoszeniu Ewangelii.

Rz 14:1 A słabego w wierze przyjmujcie, nie wdając się w ocenę jego poglądów.
2 Jeden wierzy, że może jeść wszystko, słaby zaś jarzynę jada.


Słabi ludzie przestrzegają różnych nakazów i zakazów, powinniśmy poczekać na słabego w wierze, aż dojrzeje i wtedy sam porzuci ludzkie wymysły. Dlatego powstrzymajmy się od sądu nad ludźmi, ale szukajmy drogi dotarcia z Ewangelią do serca słabych.

Rz 14:13 Przeto nie osądzajmy już jedni drugich, ale raczej baczcie, aby nie dawać bratu powodu do upadku lub zgorszenia.
14 Wiem i jestem przekonany w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo w sobie było nieczyste; nieczyste jest jedynie dla tego, kto je za nieczyste uważa.
15 Jeżeli zaś z powodu pokarmu trapi się twój brat, to już nie postępujesz zgodnie z miłością; nie zatracaj przez swój pokarm tego, za którego Chrystus umarł.
16 Niechże tedy to, co jest dobrem waszym, nie będzie powodem do bluźnierstwa.
17 Albowiem Królestwo Boże, to nie pokarm i napój, lecz sprawiedliwość i pokój, i radość w Duchu Świętym.
18 Bo kto w tym służy Chrystusowi, miły jest Bogu i przyjemny ludziom.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: izaak1989 » 01 kwie 2021, 23:33

KAAN pisze:Tradycje to trudny problem, bo apostoł Paweł pisał aby nie być powodem zgorszenia. Czasami lepiej ustąpić jeśli to może pomóc w głoszeniu Ewangelii.

Rz 14:1 A słabego w wierze przyjmujcie, nie wdając się w ocenę jego poglądów.
2 Jeden wierzy, że może jeść wszystko, słaby zaś jarzynę jada.


Słabi ludzie przestrzegają różnych nakazów i zakazów, powinniśmy poczekać na słabego w wierze, aż dojrzeje i wtedy sam porzuci ludzkie wymysły. Dlatego powstrzymajmy się od sądu nad ludźmi, ale szukajmy drogi dotarcia z Ewangelią do serca słabych.


Rz 14:13 Przeto nie osądzajmy już jedni drugich, ale raczej baczcie, aby nie dawać bratu powodu do upadku lub zgorszenia.
14 Wiem i jestem przekonany w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo w sobie było nieczyste; nieczyste jest jedynie dla tego, kto je za nieczyste uważa.
15 Jeżeli zaś z powodu pokarmu trapi się twój brat, to już nie postępujesz zgodnie z miłością; nie zatracaj przez swój pokarm tego, za którego Chrystus umarł.
16 Niechże tedy to, co jest dobrem waszym, nie będzie powodem do bluźnierstwa.
17 Albowiem Królestwo Boże, to nie pokarm i napój, lecz sprawiedliwość i pokój, i radość w Duchu Świętym.
18 Bo kto w tym służy Chrystusowi, miły jest Bogu i przyjemny ludziom.


KAAN myślisz że lepiej dostosować się do domowników w tym dniu żeby nie wywoływać niepotrzebnych niesnasek? Nie chciałbym żeby to był znak że jednak odnoszę się z aprobatą do ludzkich wymysłów. To może wyglądać na brak wiarygodności i konsekwentnego trzymania się Biblii.


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: MrSponge » 01 kwie 2021, 23:56

Jeżeli chodzi o posty, to w chrześcijaństwie ewangelicznym nie ma postów nakazanych. Ale... Zaleca się je czasem.

A co do tej sytuacji, to oczywiście nie mam pełnego obrazu, ale ja bym tak fundamentalistycznie do tych spraw nie podchodził ryzykując przy tym kolejne pęknięcie w małżeństwie... Jak słusznie zauważył KAAN, chrześcijanie są powołani do miłości i tego bym się trzymał. Może to ważne dla Twojej Żony, abyś jednak tego mięsiwa nie wcinał w piątek czy przez cały okres od czwartku do niedzieli. Poza tym - Polacy jedzą za dużo mięsa i mały pościk spokojnie jest wskazany... ;-)

izaak1989 pisze:Rozmowa z katolikami jest jak rozmowa z niewidomym o kolorach.

No to zupełnie tak, jak czasami rozmowa z niektórymi "ewangelicznymi". Co zrobisz...? :puppyeyes:


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: izaak1989 » 02 kwie 2021, 00:37

MrSponge pisze:Jeżeli chodzi o posty, to w chrześcijaństwie ewangelicznym nie ma postów nakazanych. Ale... Zaleca się je czasem.

A co do tej sytuacji, to oczywiście nie mam pełnego obrazu, ale ja bym tak fundamentalistycznie do tych spraw nie podchodził ryzykując przy tym kolejne pęknięcie w małżeństwie... Jak słusznie zauważył KAAN, chrześcijanie są powołani do miłości i tego bym się trzymał. Może to ważne dla Twojej Żony, abyś jednak tego mięsiwa nie wcinał w piątek czy przez cały okres od czwartku do niedzieli. Poza tym - Polacy jedzą za dużo mięsa i mały pościk spokojnie jest wskazany... ;-)

izaak1989 pisze:Rozmowa z katolikami jest jak rozmowa z niewidomym o kolorach.

No to zupełnie tak, jak czasami rozmowa z niektórymi "ewangelicznymi". Co zrobisz...? :puppyeyes:


Dzięki za odpowiedź, macie rację taki radykalizm może przynieść więcej zła niż dobrego a przecież jako chrześcijanie mamy być powołanie do miłości a nie nienawiści i stygmatyzowania innych ludzi bo nie robią tego co my uważamy za prawdziwe. W taki sposób żony do chrześcijaństwa i Biblii nie zachęcę.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: Pankracy » 02 kwie 2021, 07:29

izaak1989 pisze: Ale wydaje mi się że chrześcijanie ewangeliczni a mam tu na myśli zielonych i baptystów takiego postu nie mają. Pozdrawiam

Tak, nie ma narzuconych postów, ale idea postu sama w sobie istnieje. Tyle ze dla katolika post oznacza nje jedzenie miesa (a rybe juz mozna :D )
Natomiast w ewangelicznych kosciolach to zrezygnowanie z czegos aby poswiecic ten czas modlitwie, Biblii. Moze byc z jedzenia i tak sie to czesto rozumie, ale moze byc to cos innego co zabiera nasz czas i uwage.

Niemniej jednak mysle ze Wielki Piatek jest takim dniem kiedy mozna poscic, zwlaszcza ze jest to dzien ktory w Kosciolach protestanckich jest znancznie bardziej "obchodzony" niz katolickich.

Pozatym jest napisane, nie pamietam w jakim rozdziale, aby nie gorszyc slabych w wierze. Jesli ktos posci to poscmy z nim ;)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: KAAN » 02 kwie 2021, 09:06

izaak1989 pisze:KAAN myślisz że lepiej dostosować się do domowników w tym dniu żeby nie wywoływać niepotrzebnych niesnasek? Nie chciałbym żeby to był znak że jednak odnoszę się z aprobatą do ludzkich wymysłów. To może wyglądać na brak wiarygodności i konsekwentnego trzymania się Biblii.
Myślę, że zależy to od sytuacji, takie sprawy jak jedzenie powinny być ignorowane dopóki nie są czymś kontekstowo istotnym. Takie sytuacje jak twoja mogą być dobrym pretekstem do wyjaśnienia czym jest dzieło Pana Jezusa na krzyżu. Nie znam twojej sytuacji, ani relacji duchowych z żoną, ale próbuj nie robić problemu z jedzeniem, ale wskaż na prawdziwy obraz Pana Jezusa i istoty tego kim jest chrześcijanin, co Pan Jezus dla nas zrobił, jakie dał nam życie w całym jego wymiarze; duchowym i na co dzień. Trzeba wiele wyrozumiałości dla katolików, bo żyją w swoim świecie nie znając prawdy, tak zostali wychowani.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: believer » 02 kwie 2021, 11:41

Zgadzam się z przedmówcami, że nie ma co robić problemu z jedzenia i można ustąpić dla świętego spokoju w domu, z drugiej strony, to co ja mam nic nie jeść w piątek bo muzułmanie mają wtedy ramadan? Może wykorzystaj czas i przeczytaj żonie na czym polega prawdziwy post z księgi Izajasz 58.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
smk89
Posty: 14
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: smk89 » 02 kwie 2021, 20:14

Pankracy pisze:Tak, nie ma narzuconych postów, ale idea postu sama w sobie istnieje. Tyle ze dla katolika post oznacza nje jedzenie miesa (a rybe juz mozna :D )
Natomiast w ewangelicznych kosciolach to zrezygnowanie z czegos aby poswiecic ten czas modlitwie, Biblii. Moze byc z jedzenia i tak sie to czesto rozumie, ale moze byc to cos innego co zabiera nasz czas i uwagę

Nie wiem czy mogę, ale się wtrącę. Post wielkopiątkowy to dla katolików tzw post ścisły (drugi raz mamy taki tylko w środę popielcową) kiedy wg standardów polskich można zjeść raz do syta i dwa razy lekko. Wydaje mi się jednak, że ta zasada jest dla tych katolików "letnich". Sporo osób w tym dniu (i w inne dni także) pości całkowicie albo o chlebie i wodzie, albo tylko pijąc wodę. Jaki to ma sens? Moim zdaniem głęboki, jeśli tylko dobrze się zrozumie ideę postu. Dla mnie jest to pokazanie samej sobie, że "Nie samym chlebem żyje człowiek" a także doświadczenie solidarności z ubogimi tego świata. Będąc w liceum pościłam dwa razy w tygodniu o chlebie i wodzie. Było to dla mnie bardzo pomocne w kształtowaniu mojego charakteru, w skupieniu się na istocie - na modlitwie.
Można mówić o charakterze pokutnym postu, przez co rozumiem, że pokutuje za grzechy moje i świata - tu jednak rzeczywiście pojawia się wątpliwość czy to potrzebne? Przecież Jezus już mnie odkupił. No tak, Jezusowej męce niczego nie brakowało, i nie uważam, żeby to moje "niejedzenie" było Mu koniecznie potrzebne. Jednak ja jako człowiek czuje potrzebę takiego "przepraszam", "tak, wiem zawalamy jako ludzie" dla mnie to jak taka laurka dla Taty na przeprosiny. Może to mało teologiczne, ale tak to widzę.
Teologia katolicka z resztą odeszla już od promowania umartwienia takiego jak było to dawniej "w modzie". Nie ma już mowy o pogardzie dla ciała, ale post czy jakieś inne umartwienia mają na celu "zaangażowanie" ciała w służbę Bożą. Nie ma być przy Panu tylko duch, ale i ciało.
Ja osobiście nie widzę nic grzesznego w tym, żeby np zjeść w wielki piątek czekoladę (bo lepiej ją zjeść niż np paść w kościele na liturgii albo zwyzywać wspolsiostre) ale przenigdy nie zjadłabym tej czekolady publicznie, ale właśnie nie gorszyć.

Ale rzeczywiście jest coraz bardziej widoczna w Kościele Katolickim potrzeba zwrócenia uwagi, że w poście nie chodzi o "niejedzenie" ale o to co właśnie opisuje Izajasz: rozerwać kajdany zła, dzielić swój chleb z biednym, wpuścić w dom biednych tułaczy itd...


Taki mój głos w dyskusji.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: Pankracy » 02 kwie 2021, 20:46

smk89 pisze:Sporo osób w tym dniu (i w inne dni także) pości całkowicie albo o chlebie i wodzie, albo tylko pijąc wodę. Jaki to ma sens? Moim zdaniem głęboki, jeśli tylko dobrze się zrozumie ideę postu.

No ja sie co do tego zgadzam ze post ma sens gleboki. Ale taki post "swiadomy" o ktorym piszesz. Bo taki post ze nje zjem na obiad miesa a zjem rybe bo tak wypada to dla mnie taki post bez wiekszego sensu. Jedynie co to rozumiem oczywiscie taki "post" ze wzgledu na to aby gorszyc slabych w wierze. No ale rozumiem ze dla kogos to moze byc nieodpowiednie aby jesc mieso w wielki piatel wiec nue mnie to oceniac


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wielkopiątkowy post

Postautor: Artakserkses » 04 kwie 2021, 12:02

Radzę być z postem bardzo ostrożnym - sam wskutek nadmiernego postu wpadłem w choroby. Nie popełnijcie mojego błędu.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości