dyspensacjonalizm

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

dyspensacjonalizm

Postautor: Hardi » 09 lut 2011, 11:47

Puritan pisze:Prawda jest taka, że dyspensacjonalizm jest biblijny, a ty stale coś szemrzesz przeciwko tej biblijnej nauce. To bardzo smutne :(

Nie, nie jest biblijny, bo w biblii prorostwa zawsze mialy wyklad, a nie byly odczytywane doslownie.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 09 lut 2011, 23:49

Hardi pisze:w biblii prorostwa zawsze mialy wyklad


Dokładnie- w BIBLII. Jeśli Biblia wykłada o proroctwie, to wykład Biblii tez jest dyspensacjonalistyczny, ponieważ uznajemy dosłowność wykładu. Tyczy się to również nauki i wykładu nauki, przykład można znaleźć tutaj: [J 4:31-34] "(31) A tymczasem prosili go uczniowie, mówiąc: Mistrzu! jedz. (32) A on im rzekł: Mamci ja pokarm ku jedzeniu, o którym wy nie wiecie. (33) Mówili tedy uczniowie między sobą: Alboć mu kto przyniósł jeść? (34) Rzekł im Jezus: Mójci jest pokarm, abym czynił wolę tego, który mię posłał, a dokonał sprawy jego."

Apostołowie myśleli, że Chrystus mówi o pokarmie do jedzenia. Pan mówi natomiast o pokarmie, którym jest wypełnianie Bożej woli. Dyspesacjonalizm jak najbardziej, ale z wykładem, Biblii nie trzeba interpretować.


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 09 lut 2011, 23:54

Alkhilion, ale np. proroctwa Jana czy Daniela nie mają wykładu w biblii... nie wszystko w biblii zostało wytłumaczone, również to co Jezus nauczał... słowo od Boga zawsze było interpretowane i należy je wykładać...


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 10 lut 2011, 00:35

Proroctwa Jana i Daniela wzajemnie się uzupełniają. Tu masz ciekawy wykład na ten temat: http://www.chlebznieba.pl/index.php?id=308 To co prawda interpretacja, ale starająca się jak najbliżej trzymać Słowa. Proroctwa uzupełniają się przez naukę, więc jeśli jakieś proroctwo nie ma wykładu, swoje rozumienie go trzeba opierać na nauce. Ja opieram swoje zrozumienie Daniela i Jana na Mt 24:30-50, której przesłanie wydaje się być jasne- upadek, rzeź, prześladowania i powrót Syna. W podanym przeze mnie kazaniu istnieje ciekawe stwierdzenie, że proroctwa wypełniają się często dwa razy- raz dosłownie i raz duchowo. Np. podany opis wypełnił się w dniu zniszczenia Jerozolimy przez Rzymian i wypełni się powtórnie w dniu, w którym szatan będzie uciskał Nowy Izrael w skali, jakiej nawet sobie nie wyobrażamy. Zniszczenie Jerozolimy było aktem fizycznego spalenia miasta i świątyni oraz wycięcia w pień ludności, a zgodnie z Ef 6:16 walka z Nowym Izraelem będzie miała głównie wymiar duchowy, choć na końcu czasów Kościół będzie okrutnie przetrzebiany fizycznie (2Tm 3:12). Tak więc nie ma sytuacji, gdzie ewidentnie niczego by nie było dla zrozumienia proroctwa.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 10 lut 2011, 09:17

Alkhilion pisze:Proroctwa Jana i Daniela wzajemnie się uzupełniają. Tu masz ciekawy wykład na ten temat: http://www.chlebznieba.pl/index.php?id=308 To co prawda interpretacja, ale starająca się jak najbliżej trzymać Słowa. Proroctwa uzupełniają się przez naukę, więc jeśli jakieś proroctwo nie ma wykładu, swoje rozumienie go trzeba opierać na nauce. Ja opieram swoje zrozumienie Daniela i Jana na Mt 24:30-50, której przesłanie wydaje się być jasne- upadek, rzeź, prześladowania i powrót Syna. W podanym przeze mnie kazaniu istnieje ciekawe stwierdzenie, że proroctwa wypełniają się często dwa razy- raz dosłownie i raz duchowo. Np. podany opis wypełnił się w dniu zniszczenia Jerozolimy przez Rzymian i wypełni się powtórnie w dniu, w którym szatan będzie uciskał Nowy Izrael w skali, jakiej nawet sobie nie wyobrażamy. Zniszczenie Jerozolimy było aktem fizycznego spalenia miasta i świątyni oraz wycięcia w pień ludności, a zgodnie z Ef 6:16 walka z Nowym Izraelem będzie miała głównie wymiar duchowy, choć na końcu czasów Kościół będzie okrutnie przetrzebiany fizycznie (2Tm 3:12). Tak więc nie ma sytuacji, gdzie ewidentnie niczego by nie było dla zrozumienia proroctwa.


Skąd pewność że ostatni tydzień ks. Daniela został gdzieś oddzielony. Jeżeli wypełnienie się ostatniego Daniela w czasach końca to tylko założenie to powiem że założenie bardzo odważne bo sama ks. Daniela o tym nie pisze. Więc skąd takie rewelacje?

9:26 - A po sześćdziesięciu dwóch tygodniach Pomazaniec będzie zabity i nie będzie go; lud księcia, który wkroczy, zniszczy miasto i świątynię, potem nadejdzie jego koniec w powodzi i aż do końca będzie wojna i postanowione spustoszenie.

Po sześćdziesięciu dwóch tygodniach była zapowiedziana śmierć Mesjasza, czyli w ostatnim tygodniu Daniela. Jeżeli ktoś mówi że cały siedemdziesiąty tydzień został gdzieś przeniesiony to jak rozumieć wiersz 9:26 że śmierć Pomazańca była zapowiedziana po 69 tygodniu Daniela, czyli w 70 tygodniu Daniela.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 10 lut 2011, 09:37

Alkhilion pisze:Proroctwa Jana i Daniela wzajemnie się uzupełniają. Tu masz ciekawy wykład na ten temat: http://www.chlebznieba.pl/index.php?id=308 To co prawda interpretacja, ale starająca się jak najbliżej trzymać Słowa.


To prawda proroctwa Jana i Daniela się uzupełniają. Co jednak według mnie się nie zgadza w podanym linku.

Wizja barana i kozła - to nie opis III wojny światowej ale opis wojny pomiędzy Medo-Persją a Grecją. Medo-Persja baran z dwoma rogami zostaje pokonany przez Grecję z jednym rogiem.

8:7 - I widziałem, jak natarł na barana, a rozjuszywszy się nań, uderzył na barana, złamał oba jego rogi; a baran nie miał siły, by mu sprostać; i rzuciwszy go o ziemię, zdeptał go, a nie było nikogo, kto by wyrwał barana z mocy kozła.
8:8 - A kozioł wyrósł bardzo; a gdy najbardziej spotężniał, złamał się wielki róg i na jego miejscu wyrosły cztery inne rogi na cztery strony nieba.

---------------------------------------
Następnie siódmym królestwem nie morze być III Rzesza. III Rzesza rzeczywiście panowała krótki okres czasu ale nie może być siódmą głową bestii.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 10 lut 2011, 10:11

dyspensacjonalizm to dziecinada z której już wyrosłem... i tobie Alkhilion, życzę tego samego :)


Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 10 lut 2011, 10:28

Hardi pisze:dyspensacjonalizm ...

Dla mnie to spuścizna XIX wieku i umiłowania do takich usystematyzowań eschatologii, wtedy było to popularne, na tym wyrósł nie jeden kościół i nadal się trzyma tych nowości. Ja jestem za tym aby powrócić do prostoty i odczytania tak jak jest, bo skoro pisze że najpierw antychryst itd a dopiero potem nasze spotkanie z Nim, to po co wywracać do góry nogami ?

To jest tylko podtrzymywanie tradycji XIX wieku i nie wiem dlaczego i po co.

Darbyści, Russellici, Rutherfordziści, Adwentyści się tym karmią chyba czas na przebudzenie ;-)


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 lut 2011, 10:55

A ja powiem tak
nie jestem dyspensacjonalista i bliżej mi do amilenializmu ale ...
wpokorze jedni od drugich się uczmy!

Pewne jest że PAN WRÓCI
a jak to wiemy OGÓLNIE

i w pokorze słucjmy Boga jakby dzisiaj miał wrócic.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 10 lut 2011, 11:52

Hardi pisze:Alkhilion, ale np. proroctwa Jana czy Daniela nie mają wykładu w biblii... nie wszystko w biblii zostało wytłumaczone, również to co Jezus nauczał... słowo od Boga zawsze było interpretowane i należy je wykładać...
Wykładać w kontekście innych proroctw, całego kontekstu Biblii i historii. Poza tym mylisz się jeśli twierdzisz że nie mają wykładu w Biblii proroctwa, mają, oczywiście nie wszystkie nie w prosty sposób.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 10 lut 2011, 11:56

Chcę wierzyć pisze:Po sześćdziesięciu dwóch tygodniach była zapowiedziana śmierć Mesjasza, czyli w ostatnim tygodniu Daniela. Jeżeli ktoś mówi że cały siedemdziesiąty tydzień został gdzieś przeniesiony to jak rozumieć wiersz 9:26 że śmierć Pomazańca była zapowiedziana po 69 tygodniu Daniela, czyli w 70 tygodniu Daniela.
Nie tak, śmierć Pomazańca Księcia to dokładnie koniec 69 tygodnia Daniela co do dnia, licząc odd dekretu Artakserksesa Longimanusa z Nissan 445BC


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 10 lut 2011, 11:57

Quster pisze:
Hardi pisze:dyspensacjonalizm ...

Dla mnie to spuścizna XIX wieku i umiłowania do takich usystematyzowań eschatologii, wtedy było to popularne, na tym wyrósł nie jeden kościół i nadal się trzyma tych nowości. Ja jestem za tym aby powrócić do prostoty i odczytania tak jak jest, bo skoro pisze że najpierw antychryst itd a dopiero potem nasze spotkanie z Nim, to po co wywracać do góry nogami ?

To jest tylko podtrzymywanie tradycji XIX wieku i nie wiem dlaczego i po co.

Darbyści, Russellici, Rutherfordziści, Adwentyści się tym karmią chyba czas na przebudzenie ;-)

Czy adwentysci są dyspensjonalistmi, Quster?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 10 lut 2011, 11:59

KAAN pisze:
Chcę wierzyć pisze:Po sześćdziesięciu dwóch tygodniach była zapowiedziana śmierć Mesjasza, czyli w ostatnim tygodniu Daniela. Jeżeli ktoś mówi że cały siedemdziesiąty tydzień został gdzieś przeniesiony to jak rozumieć wiersz 9:26 że śmierć Pomazańca była zapowiedziana po 69 tygodniu Daniela, czyli w 70 tygodniu Daniela.
Nie tak, śmierć Pomazańca Księcia to dokładnie koniec 69 tygodnia Daniela co do dnia, licząc odd dekretu Artakserksesa Longimanusa z Nissan 445BC

A co z ostatnim tygodniem z proroctwa o 70-ciu tygodniach- czemu jest przenoszony ten proroczy tydzien w blizej nieokresloną przyszlosc? Jakies inne proroctwo biblijne jest tak sztucznie dzielone, czy tylko to? A jesli tylko to, to dlaczego?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 10 lut 2011, 12:01

Chcę wierzyć pisze:Po sześćdziesięciu dwóch tygodniach była zapowiedziana śmierć Mesjasza, czyli w ostatnim tygodniu Daniela. Jeżeli ktoś mówi że cały siedemdziesiąty tydzień został gdzieś przeniesiony to jak rozumieć wiersz 9:26 że śmierć Pomazańca była zapowiedziana po 69 tygodniu Daniela, czyli w 70 tygodniu Daniela.
Nie tak, śmierć Pomazańca Księcia to dokładnie koniec 69 tygodnia Daniela co do dnia, licząc od dekretu Artakserksesa Longimanusa z Nissan 445BC, Dokłądnie po tym czasie 14/15 Nissan 30AD Pan Jezus został zabity na krzyżu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 10 lut 2011, 12:52

Zbyszekg4 pisze:
KAAN pisze:
Chcę wierzyć pisze:Po sześćdziesięciu dwóch tygodniach była zapowiedziana śmierć Mesjasza, czyli w ostatnim tygodniu Daniela. Jeżeli ktoś mówi że cały siedemdziesiąty tydzień został gdzieś przeniesiony to jak rozumieć wiersz 9:26 że śmierć Pomazańca była zapowiedziana po 69 tygodniu Daniela, czyli w 70 tygodniu Daniela.
Nie tak, śmierć Pomazańca Księcia to dokładnie koniec 69 tygodnia Daniela co do dnia, licząc odd dekretu Artakserksesa Longimanusa z Nissan 445BC

A co z ostatnim tygodniem z proroctwa o 70-ciu tygodniach- czemu jest przenoszony ten proroczy tydzien w blizej nieokresloną przyszlosc? Jakies inne proroctwo biblijne jest tak sztucznie dzielone, czy tylko to? A jesli tylko to, to dlaczego?


Opis ostatniego tygodnia nie pasuje do reszty wyliczeń pozostałych 69, dlatego wygodnie został przeniesiony na bliżej nieokreśloną przyszłość.. Taki podział nie wynika z samego proroctwa, jest to więc jakaś hipoteza, próba rozwiązania tego proroctwa.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości