Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
morten
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2012, 13:29
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Reformowany
Gender: Male
Kontaktowanie:

Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: morten » 07 kwie 2021, 13:48

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie następujące pytanie: skoro Bóg jest wszechwiedzący - a jest - dlaczego np. nakazał Abrahamowi złożenie w ofierze swojego syna Izaaka - przecież ON doskonale wiedział co Abraham zrobi. ON przecież wszystko wie - co myślimy, co zrobimy a czego nie...


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: KAAN » 07 kwie 2021, 16:25

morten pisze:Dzień dobry. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie następujące pytanie: skoro Bóg jest wszechwiedzący - a jest - dlaczego np. nakazał Abrahamowi złożenie w ofierze swojego syna Izaaka - przecież ON doskonale wiedział co Abraham zrobi. ON przecież wszystko wie - co myślimy, co zrobimy a czego nie...
To o co pytasz jest typowym filozoficznym problemem opartym o aksjomat ludzkiego rozumienia wszechwiedzy i przypisywania takiej konstrukcji myślowej Panu Bogu. Nikt nie pyta Pana Boga czy on chce wszystkim się zajmować i czy działanie świata nie zostało ustalone przez Boże prawa które "zwalniają" Pana Boga z zajmowania się każdym machnięciem skrzydła komara.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
toronto blessing
Posty: 91
Rejestracja: 03 mar 2020, 16:23
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Joela 3,1-5
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: toronto blessing » 07 kwie 2021, 22:08

Abraham został wystawiony na próbę,Bóg sprawdził jego wiarę,a wiara jest zupełnie czymś innym niż wiedza,bo wiara definiuje sposób w jaki żyjemy.
Każdy kto wierzy i chce iść za Bogiem będzie poddany próbie,a przedmiotem próby jest przeważnie coś co jest dla nas cenne,w tym wypadku był syn Izaak na którego narodzenie Abraham bardzo długo czekał.
Tak,Bóg wie wszystko,ale...my musimy przejść przez pewne wydarzania i przeżyć je aby nasz wiara wzrosła.


Zaiste, nie czyni Wszechmogący Pan nic, jeżeli nie objawił swojego planu swoim sługom, prorokom.
Awatar użytkownika
morten
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2012, 13:29
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Reformowany
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: morten » 08 kwie 2021, 07:29

Czy przejdziemy te próby, czy też nie, co się stanie lub nie stanie - O WSZYSTKIM BÓG WIE. Jedynie my nie wiemy co przyniesie przyszłość. I nie uważam by było to pytanie filozoficzne. Po prostu - w Piśmie wiele, wiele razy jest powiedziane: i poznał Pan ich myśli - stąd moje pytanie - skoro wszystkowiedzący Bóg wszystko wie co się wydarzy - po co te wszystkie próby. Wszystko jest przecież zaaranżowane wcześniej


Ecclesia Reformata et Semper Reformanda
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: KAAN » 08 kwie 2021, 08:54

morten pisze:Czy przejdziemy te próby, czy też nie, co się stanie lub nie stanie - O WSZYSTKIM BÓG WIE. Jedynie my nie wiemy co przyniesie przyszłość. I nie uważam by było to pytanie filozoficzne.
To czysta filozofia bo wyraża się o Bogu którego nie może zgłębić bo:

1Kor 2:10 Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.
11 Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży.


Zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże dlatego możemy w ograniczonym stopniu znać Boże uczucia. Czy wiesz że Pan Bóg wykonuje eksperymenty i cieszy się z tego? Człowiek też lubi dociekać głębi sprawy i eksperymentować.

I Księga Mojżeszowa 2:19 Utworzył więc Pan Bóg z ziemi wszelkie dzikie zwierzęta i wszelkie ptactwo niebios i przyprowadził do człowieka, aby zobaczyć, jak je nazwie, a każda istota żywa miała mieć taką nazwę, jaką nada jej człowiek.

morten pisze: Po prostu - w Piśmie wiele, wiele razy jest powiedziane: i poznał Pan ich myśli - stąd moje pytanie - skoro wszystkowiedzący Bóg wszystko wie co się wydarzy - po co te wszystkie próby. Wszystko jest przecież zaaranżowane wcześniej
To prawda, Pan Bóg nie tylko wie co będzie, ale ustanawia pewne rzeczy w historii które muszą się zdarzyć według woli Bożej. Biblia jest przepełniona takimi wydarzeniami. Ale dopóki Pan Bóg czegoś nie ustali lub nie ogłosi w swoim planie, to ludzie mają wybór inaczej większa część Biblii nie miała by sensu. Po co modlić się o kogoś kiedy i tak z góry byłby przeznaczony do zbawienia lub potępienia? Po co nawoływanie Słowa Bożego do upamiętania skoro i tak człowiek nie ma wyboru co do swojej przyszłości? Dopuszczasz taką możliwość że zgodnie ze Słowem Bożym Pan Bóg nie chce wiedzieć pewnych rzeczy? Pan Jezus będąc człowiekiem i jednocześnie Bogiem musiał się uczyć i wzrastał tak jak każdy człowiek. Miał ograniczoną wiedzę i nic z jego majestatu nie ubyło, całą chwałę zachował i ją znamy. Starajmy się nie szufladkować Pana Boga i nie narzucajmy Wiekuistemu Bogu naszych wyobrażeń o Nim.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: Kesja777 » 13 cze 2021, 09:27

Mam pytanie dotyczące wszechwiedzy Boga, a raczej jego niewiedzy wtórnej. Chodzi o przebaczenie grzechów, które są wymazywane, jakby ich nie było. Bóg odrzuca je jak daleko wschód od zachodu. Bóg je zapomina i nie wspomina?


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: Pankracy » 13 cze 2021, 09:33

Kesja777 pisze:Bóg je zapomina i nie wspomina?

Po to Jezus umarl na krzyzu, by odkupic grzechy ludzkosci. Gdyby Bog je nadal rozpamietywal i roztrzasal jak mialby w tym interes? ;)


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: Kesja777 » 13 cze 2021, 12:43

Pankracy pisze:
Kesja777 pisze:Bóg je zapomina i nie wspomina?

Po to Jezus umarl na krzyzu, by odkupic grzechy ludzkosci. Gdyby Bog je nadal rozpamietywal i roztrzasal jak mialby w tym interes? ;)


Może nie roztrząsa i zbytnio się nimi nie przejmuje, bo jaką ujmę człowiek może Bogu przynieść skoro nawet gniew ludzki przyczynia mu chwały?
...ale czy w ogóle je pamięta? ...bo spotkałam się ze zdaniem, że Bóg zapomina grzechy. Jeśli zapomniał, to nie wie, co się w przeszłości działo.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: Pankracy » 13 cze 2021, 13:05

Taka teza to raczej czyjaś fantazja. Bóg nie dostaje amnezji ;) ale nie bierze ich pod uwage tak to ujme


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: Kesja777 » 13 cze 2021, 13:28

Pankracy pisze:Taka teza to raczej czyjaś fantazja. Bóg nie dostaje amnezji ;) ale nie bierze ich pod uwage tak to ujme


...a historia Dawida? przebaczone miał Grzechy, ale prorok mu przepowiedział konsekwencje, które później miały miejsce.
Była taka sytuacja, że Dawid był wyzywany przez członka rodziny Saula i go oszczędził, okazał łaskę, a na koniec życia powiedział chyba Salomonowi, żeby się z nim rozprawił. Zobaczył chyba na koniec życia na czym łaska Boża polega. Sam ręki nie podniósł, ale synowi dał odpowiednie polecenia.
Bóg go chyba przeczołgał po ziemi.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: Pankracy » 13 cze 2021, 13:52

To było w Starym Testamencie gdzie ludzie żyli w innym przymierzu, na innych warunkach. Zanim Jezus umarł za grzechy ludzi.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: KAAN » 13 cze 2021, 18:50

Kesja777 pisze:
Pankracy pisze:Taka teza to raczej czyjaś fantazja. Bóg nie dostaje amnezji ;) ale nie bierze ich pod uwage tak to ujme

...a historia Dawida? przebaczone miał Grzechy, ale prorok mu przepowiedział konsekwencje, które później miały miejsce..
Grzechy są odpuszczone w sensie braku potępienia, sądu i kary w piekle. Grzechy jednak mają swoje konsekwencje w materialnym życiu człowieka, są to konsekwencje spełniające rolę wychowawczą w stosunku do ludzi, aby pamiętali, że nie należy grzeszyć. Taka kara (dyscyplina) dydaktyczna dosięgła Dawida.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: Kesja777 » 14 cze 2021, 11:09

Pankracy pisze:To było w Starym Testamencie gdzie ludzie żyli w innym przymierzu, na innych warunkach. Zanim Jezus umarł za grzechy ludzi.


Życie Dawida jest zapowiedzią Nowego Przymierza, gdzie podstawą przebaczenia jest duch skruszony, a nie ofiara. Bóg się nie zmienia, a jeśli ktoś jest jego dzieckiem to je smaga, jak każdego syna, którego kocha. Takie lekcje posłuszeństwa. Za głupotę trzeba cierpieć. Szkoda, że inni ucierpieli za cudze grzechy, jak lud izraelski za grzechy Dawida. Wtedy mądry Polak po szkodzie? Uważasz, że jak Bóg Ci przebacza, to zwalnia Cię z konsekwencji postępowania?


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: Kesja777 » 14 cze 2021, 11:13

KAAN pisze:
Kesja777 pisze:
Pankracy pisze:Taka teza to raczej czyjaś fantazja. Bóg nie dostaje amnezji ;) ale nie bierze ich pod uwage tak to ujme

...a historia Dawida? przebaczone miał Grzechy, ale prorok mu przepowiedział konsekwencje, które później miały miejsce..
Grzechy są odpuszczone w sensie braku potępienia, sądu i kary w piekle. Grzechy jednak mają swoje konsekwencje w materialnym życiu człowieka, są to konsekwencje spełniające rolę wychowawczą w stosunku do ludzi, aby pamiętali, że nie należy grzeszyć. Taka kara (dyscyplina) dydaktyczna dosięgła Dawida.


Przepraszam, że się powtórzyłam, co Ty napisałeś. Teraz Cię przeczytałam.
W sumie ja "dziękuję". Wolę ze Starego przymierza "wybierz przeto życie, abyś żył" i miał błogosławieństwo za posłuszeństwo. łaska przecież uzdalnia do życia pobożnego. ...a inaczej może być "hulaj dusza, piekła nie ma".


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wszechmogący/wszechwiedzący Bóg

Postautor: KAAN » 14 cze 2021, 15:53

Kesja777 pisze:W sumie ja "dziękuję". Wolę ze Starego przymierza "wybierz przeto życie, abyś żył" i miał błogosławieństwo za posłuszeństwo. łaska przecież uzdalnia do życia pobożnego. ...a inaczej może być "hulaj dusza, piekła nie ma".
Nie za bardzo zrozumiałem twój przekaz, proszę cię o sprecyzowanie i rozwinięcie twojego poglądu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości