2 opisy stworzenia

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

2 opisy stworzenia

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 12:43

Do założenia tego tematu skłania mnie ta wymiana zdań z Rembovem:

Zbyszekg4 napisał/a:
Nie zgadzam się z taką tezą, ale żeby nie robić nowego tematu w obecnym, odsyłam do tego wyjaśnienia pozornych sprzeczności w opisie stworzenia Rdz 1 i 2 rozdział: http://www.gotquestions.org/Polski/Dwa- ... zenia.html

Szyta grubymi nićmi i naciągana, że aż szwy trzeszczą, próba pogodzenia tekstów, których pogodzić się nie da. :)


Ja podałem to wyjaśnienie: http://www.gotquestions.org/Polski/Dwa- ... zenia.html które jest odpowiedzią na pytanie: Dlaczego istnieją dwa różne opisy aktu stworzenia w 1 Księdze Mojżeszowej?
Rembov to podsumował jak wyżej widać...
Zechciej rozwinąć swoją krytykę, abym wiedział co masz dokładnie na myśli...

Czy ktoś chce się wypowiedzieć?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 12:52

Dodam inny tekst: http://www.razemdlaewangelii.pl/biblia/ ... wykluczaja
Teraz jest już dość materiału do dyskusji... Zapraszam! :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 opisy stworzenia

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 13:03

Zbyszekg4 pisze:Do założenia tego tematu skłania mnie ta wymiana zdań z Rembovem:

Zbyszekg4 napisał/a:
Nie zgadzam się z taką tezą, ale żeby nie robić nowego tematu w obecnym, odsyłam do tego wyjaśnienia pozornych sprzeczności w opisie stworzenia Rdz 1 i 2 rozdział: http://www.gotquestions.org/Polski/Dwa- ... zenia.html

Szyta grubymi nićmi i naciągana, że aż szwy trzeszczą, próba pogodzenia tekstów, których pogodzić się nie da. :)


Ja podałem to wyjaśnienie: http://www.gotquestions.org/Polski/Dwa- ... zenia.html które jest odpowiedzią na pytanie: Dlaczego istnieją dwa różne opisy aktu stworzenia w 1 Księdze Mojżeszowej?
Rembov to podsumował jak wyżej widać...
Zechciej rozwinąć swoją krytykę, abym wiedział co masz dokładnie na myśli...

Zechcę. Autor rzeczonego tekstu podsumowuje swoje wywody stwierdzeniem:

Bóg opisuje po kolei cały akt stworzenia w 1 Księdze Mojżeszowej w rozdziale 1, a później dokładniej opisuje najważniejsze szczegóły, te dotyczące szóstego dnia w 2 rozdziale 1 Księgi Mojżeszowej. Nie ma tutaj żadnej sprzeczności, jest to pewien zabieg literacki, opisujący wydarzenia od ogółu do szczegółu.

Co stoi w sprzeczności z rzeczonymi dwoma rozdziałami Księgi Rodzaju. Po pierwsze, to obaj autorzy tych tekstów przekazują, że są to opisy stworzenia świata, a nie że drugi jest doprecyzowaniem pierwszego (co było by zresztą dziwne, bo to 1 rozdział jest młodszy od drugiego, a nie odwrotnie). Po drugie, oba rozdziały podają RÓŻNE kolejności stwarzania poszczególnych rzeczy.

Według pierwszego rozdziału kolejność była taka:
1. Świat (słońce, ziemia, woda itd).
2. Rośliny - dzień trzeci).
3. Zwierzęta (wodne, latające, lądowe) - dzień piąty i szósty.
4. Człowiek (by nad nimi panował) - dzień szósty.

Drugi rozdział podaje taką:

1. Świat.
2. Człowiek (Adam).
3. Woda.
4. Rośliny.
5. Zwierzęta (pomoc dla człowieka).
6. Człowiek (Ewa).

Próby przekonywania, że drugi rozdział to szczegółowe pokazanie kolejności stwarzania w szóstym dniu z rozdziału pierwszego to jest wybnitne naciąganie materiału. Dlaczego? Bo, jak wyżej widać, nie zgadza się KOLEJNOŚĆ stwarzania.
Pierwszy rozdział podaje, że rośliny zostały stworzone dnia trzeciego, a zwierzęta piątego i szóstego PRZED stworzeniem człowieka. Zaś według drugiego zanim Bóg stworzył człowieka, to Ziemia była PUSTYNIĄ, na której nie rosły żadne rośliny. Adama zaś Bóg stworzył PRZED roślinami i zwierzętami (wszelkiego rodzaju).


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 13:14

Rembov, a drugi link- też skomentujesz może... (podobne argumenty, ale nie wszędzie)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 13:46

Gdyby Rdz.2; 4 – 25 był rzeczywiście drugim opisem stworzenia świata, powinien chyba wspomnieć o stworzeniu ciał niebieskich, czy rozdzieleniu wody i lądu. Brak wzmianek o tym jest dodatkową przesłanką, że jest tylko uzupełnieniem Rdz. 1; 1 – 2; 3.

Dobrą zasadą przy czytaniu jakiegokolwiek tekstu jest założenie, że jego autor pisze z sensem i szukanie tego sensu. Uważam, że teoria „dwóch opisów” stworzenia świata nie jest z nią zgodna. Zakłada z góry, że tych dwóch części opisu stworzenia nie da się pogodzić. Tymczasem jest to możliwe. Czyni ona z autora Księgi Rodzaju (uważam, że był nim Mojżesz) oszusta i głupca. Jeśli księga ta rzeczywiście zawiera dwa opisy stworzenia, to tylko oszust przedstawiałby ją jako pochodzącą od Boga. Historia dowodzi, ze ludziom można wmówić niemal wszystko. Zwłaszcza posługując się imieniem Boga. Zwolennicy teorii „dwóch opisów stworzenia” starają się wykazać, że Biblia jest jedną z takich prób.

Jednak zbytnio ułatwiają sobie zadanie. Oszuści starają się, by ich kłamstwa miały pozory prawdopodobieństwa. Trudno zaprzeczyć, że Księga Rodzaju jest wybitnym dziełem literackim, a jej autor człowiekiem bardzo inteligentnym. Można się spodziewać, że gdyby jej autor chciał oszukiwać czytelników, to nie czyniłby tego w tak głupi sposób.

Piotr Setkowicz

http://berea.kwch.org/_berea/?stworzeni ... jeden-,298

Zacytowałem wyżej zakończenie większego opracowania, bo w tym podsumowaniu są argumenty, które trzeba brać pod uwagę, jeśli się poważnie traktuje Biblię...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 14:08

Ten tekst jest manipulacją czytelnikiem i pomija istotne fakty dotyczące tak Księgi Rodzaju, jak i natchnienia Bożego.

Po pierwsze, to 1 i 2 rozdział tej księgi spisało dwóch autorów w odstępie około 500 lat, a w dodatku to drugi opis jest starszy (pochodzi gdzieś z X wieku p.n.e.), a nie pierwszy (V wiek). Po drugie, mamy tu wmawianie, że tylko oszust tworzyłby dwa różne opisy stworzenia świata, a gdyby były różne, to księga nie mogla by pochodzić od Boga. Po trzecie, te dwa opisy, dzięki temu, że różnią się od siebie, jasno i jednoznacznie przekazują naukę, że to Bóg stworzył świat, ale nie ma znaczenia jak dokładnie to się działo. :)

A poważne podejście do Biblii nie polega na tym, że każdy tekst się interpretuje dosłownie, a jeżeli dwa dotyczące tej samej kwestii podają różne wersje nauczania, to na siłę szuka się sposobu ich "pogodzenia". Takie podejście nie jest poważne. Jest fanatyczne.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 14:17

Agnosiewicz kontra Lewandowski.
Poniżej cytat z: http://lewandowski.apologetyka.info/rac ... nie,83.htm
Na zielono słowa obrońcy Biblii; na brązowo oponenta

Dalej czytamy w jego tekście:

Najważniejszą jednak sprzecznością drugiego opisu stwarzania jest inna kolejność stworzeń. W koncepcji Elohity, pod każdym względem rozsądniejszej, przed człowiekiem, stworzonym szóstego dnia, pojawiają się rośliny (trzeci dzień) i zwierzęta (zwierzęta wodne i ptactwo dnia piątego, zwierzęta lądowe dnia szóstego przed człowiekiem), natomiast w koncepcji Jehowity (bez charakterystycznych dni stwarzania) człowiek pojawia się tuż po stworzeniu nieba i ziemi. Następnie roślinność, której początek daje ogród Eden. W końcu stworzone zostały zwierzęta.

Odpowiedź:

Tak się tylko Agnosiewiczowi wydaje, w tekście hebrajskim drugiego opisu stworzenia z Rdz 2, 4n nie ma w rzeczywistości żadnego następstwa wydarzeń. Tak chętnie stosowane przez tłumaczy BT słowa "potem" (Rdz 2,18) czy "wtedy" (Rdz 2,7) są czysto "ozdobnym" dodatkiem do tekstu, nie mając odpowiednika w tekście hebrajskim. Wyciąganie na bazie kolejności wydarzeń opisywanych w Rdz 2 wniosku co do ich rzeczywistej kolejności jest bezpodstawne. Skoro zatem drugi opis stworzenia nie zakłada żadnej kolejności, tak jak opis pierwszy (który dla takiej kolejności wprowadza kolejne dni stwarzania), to nie można mówić, że wspomniane dwa opisy stworzenia są sprzeczne pod względem kolejności wydarzeń, jak to wyżej twierdzi Agnosiewicz.

===============================

Mam też cytat z: http://potop-exodus.w.interia.pl/inne/sprzecznosci.html

Dwa opisy stworzenia człowieka.

Zarzut:
W pierwszym rozdziale Genesis napisano, iż człowiek został stworzony jako ostatnie ze stworzeń (Genesis 1:26) a także, że mężczyzna i kobieta zostali stworzeni jednocześnie (Genesis 1:27). Przeczy to opisowi stworzenia z drugiego rozdziału Genesis, gdzie najpierw jest stworzony Adam, potem dopiero zwierzęta lądowe i ptaki (Genesis 2:18) a na samym końcu została stworzona kobieta - i raczej nie mogło to wydarzyć się tego samego dnia co stworzenie Adama (Genesis 2:21-22)

Obrona:
Po pierwsze, werset 18-ty drugiego rodziału Genesis nie zaczyna się od słów: "Potem Pan Bóg rzekł", chociaż takie tłumaczenie figuruje w wielu przekładach Starego Testamentu. Dosłowne tłumaczenie z hebrajskiego brzmiałoby: "I rzekł Jehweh Bogowie", czyli Bóg mógł postanowić stworzyć zwierzęta dla człowieka i wykonać ten zamiar jeszcze przed stworzeniem samego człowieka. Po drugie, na stronie BIBLIJNY OPIS STWORZENIA ŚWIATA wykazano, iż dni stwarzania, o których jest mowa w pierwszym rodziale księgi Rodzaju nie były dniami słonecznymi, gdyż Słońce i dni słoneczne powstały dopiero w czwartym 'dniu' stwarzania. Po trzecie, pierwsze cztery rozdziały księgi Genesis tworzą spójną całość: we fragmencie 1:1-2:3 Bóg jest określany mianem Elohim, w wersetach 2:4-3:24 widzimy Go jako Jehweh Elohim (za wyjątkiem wypowiedzi węża, gdzie ponownie występuje samo określenie Elohim oraz pominąwszy słowo 'Bóg' wstawiane przez redaktorów dla sprecyzowania kontekstu w wersetach 3:11, 3:17 czy 3:22), zaś w czwartym rozdziale Bóg występuje jako Jehweh. W dalszej części Starego Testamentu określenia te są używane dowolnie, jednakże pierwsze cztery rozdziały Genesis sztywno trzymają się tej zasady: Elohim => Jehweh Elohim => Jehweh. Widać to także w trzech szczególnych wypowiedziach Boga, które są w liczbie mnogiej: najpierw w liczbie mnogiej mówi Elohim (Genesis 1:26), następnie Jehweh Elohim (Genesis 3:22), a na końcu Jehweh (Genesis 11:7). Nigdzie indziej w księgach Mojżeszowych Bóg nie wypowiada się w liczbie mnogiej. Pokazuje to nam wyraźnie, że księga Rodzaju nie jest zlepkiem chaotycznych i sprzecznych ze sobą mitów, lecz księgą niosącą jedno spójne przesłanie.

===============

Mi osobiście wszystkie podane od początku tematu argumenty układają się w całość i nie dają podstaw do jakiejś spekulacji o dwóch bardzo różnych opisach stworzenia.
Ten, kto pisał Księgę Rodzaju - pod natchnieniem Bożego Ducha - (wierzę, że był to Mojżesz), nie był głupcem, co to posklejał ze sobą sprzeczne opisy i rzekł: OTO SŁOWO NIEOMYLNEGO BOGA
Kto chce wierzyć w sprzeczności (w 2 różne opisy), niech się zastanowi: jakiego Boga wyznaje - prawdomównego czy kłamliwego?!?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 14:22

Rembov pisze:Po pierwsze, to 1 i 2 rozdział tej księgi spisało dwóch autorów w odstępie około 500 lat, a w dodatku to drugi opis jest starszy (pochodzi gdzieś z X wieku p.n.e.), a nie pierwszy (V wiek).

Jakieś dowody??


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 14:25

Rembov pisze:A poważne podejście do Biblii nie polega na tym, że każdy tekst się interpretuje dosłownie, a jeżeli dwa dotyczące tej samej kwestii podają różne wersje nauczania, to na siłę szuka się sposobu ich "pogodzenia".

Nie trzeba siły i na siłę nie trzeba czegoś godzić - wystarczy trochę dobrej woli i wiary, że ktoś, kto to pisał umiał myśleć i bez sensu by nie dawał sprzecznych opisów, firmując to jeszcze: Tak mówi Pan!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 14:27

Rembov, a kim jest Jan Lewandowski? To chyba katolik... więc jak widać, nie wszyscy katolicy myślą jak Ty! :-P


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 14:30

Popatrzyłem na to, co tam jest napisane, i to jest dalej próba sklejenia w jedną całość czegoś, czego się skleić nie da, bo opisy są zwyczajnie sprzeczne ze sobą (pokazałem w jakim zakresie). Poza tym, wbrew temu co widać z twoich postów, Bóg NIE podyktował Księgi Rodzaju, tylko natchnął ludzi, którzy spisali poszczególne jej części i zebrali je w jedną całość, aby zawarli w niej naukę konieczną dla zbawienia człowieka. W przypadku tych pierwszych rozdziałów jest ona prosta:

Bóg stworzył świat i wszystko co się na nim znajduje, a człowiek ma nad tym panować i czynić sobie poddanym. Jak konkretnie i w jakim czasie stworzył? NIE ma to żadnego znaczenia dla zbawienia człowieka.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 14:34

Rembov, a kim jest Jan Lewandowski? To chyba katolik... więc jak widać, nie wszyscy katolicy myślą jak Ty!

Nie wiem kim jest Jan Lewandowski, ale jeżeli jest katolikiem, to tworząc tego typu wyjaśnienia ignoruje nauczanie Kościoła na temat opisów stworzenia świata:
337 Bóg sam stworzył świat widzialny w całym jego bogactwie, jego różnorodności i porządku. Pismo święte przedstawia symbolicznie dzieło Stwórcy jako ciąg sześciu dni Boskiej "pracy", która kończy się "odpoczynkiem" siódmego dnia (Rdz 1, 1-2, 4).

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-1.htm


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 14:37

Rembov pisze:Bóg NIE podyktował Księgi Rodzaju, tylko natchnął ludzi, którzy spisali poszczególne jej części i zebrali je w jedną całość

Natchnienie nie polega na dyktowaniu- tu się zgadzamy, ale czy natchnienie polega na zlepianiu ze sobą sprzecznych opisów i nazywaniem tego objawioną prawdą Bożą??!
Nie przypuszczam...

Rembov pisze:Bóg stworzył świat i wszystko co się na nim znajduje, a człowiek ma nad tym panować i czynić sobie poddanym. Jak konkretnie i w jakim czasie stworzył? NIE ma to żadnego znaczenia dla zbawienia człowieka.

Może dla zbawienia to nie ma pierwszorzędnego znaczenia, ale już dla WIARYGODNOŚCI Biblii to ma znaczenie! Natchnienie Biblii stoi na straży wiarygodności...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 14:43

Rembov pisze:opisy są zwyczajnie sprzeczne ze sobą

To pozorne sprzeczności- da się je (bez wielkiej siły) pogodzić, o czym możesz przeczytać na podanych przeze mnie stronach (nie będę się tu powtarzał; chcesz to przyjmij; chcesz odrzuć - nic na to nie poradzę, co zrobisz...)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 14:44

Zbyszekg4 pisze:
Rembov pisze:Bóg NIE podyktował Księgi Rodzaju, tylko natchnął ludzi, którzy spisali poszczególne jej części i zebrali je w jedną całość

Natchnienie nie polega na dyktowaniu- tu się zgadzamy, ale czy natchnienie polega na zlepianiu ze sobą sprzecznych opisów i nazywaniem tego objawioną prawdą Bożą??!
Nie przypuszczam...

Bo masz błędne przekonanie na temat Pisma Świętego według którego o natchnieniu decyduje absolutna bezbłędność i brak sprzeczności. A tu zonk, bo w rzeczywistości jest inaczej. Stąd rozpaczliwe i naciągane próby pogodzenia ze sobą fragmentów, których pogodzić się nie da, zamiast poszukania w tych tekstach nauki, którą Bóg chciał w nich zawrzeć. :)

Rembov pisze:Bóg stworzył świat i wszystko co się na nim znajduje, a człowiek ma nad tym panować i czynić sobie poddanym. Jak konkretnie i w jakim czasie stworzył? NIE ma to żadnego znaczenia dla zbawienia człowieka.

Może dla zbawienia to nie ma pierwszorzędnego znaczenia, ale już dla WIARYGODNOŚCI Biblii to ma znaczenie! Natchnienie Biblii stoi na straży wiarygodności...

Wiarygodność Biblii potwierdza Kościół Chrystusa, który jest filarem i podporą prawdy, a nie Biblia sama w sobie. Pismo Święte NIE spadło bowiem z nieba, tylko Kościół pod przewodnictwem Boga rozpoznał i zebrał w jedną całość księgi spisane z natchnienia Ducha Świętego. I nie kierował się tutaj kryteriami, które protestanci usiłują zastosować do "obalenia" kanoniczności siedmiu ksiąg przez nich odrzucanych, tylko tym, czy zawierają prawdy objawione przez Boga.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości