Bóg Ojciec czy Jezus?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 03 sie 2015, 21:18

Rembov, nie mam z tym problemu, bo to nie moj problem tylko tej osoby. Wiara jest sprawa osobista. Oczywiscie pragnelabym aby kazdy uwierzyl w prawdziwego Pana Jezusa, tak jak pragnelabym aby katolicy i prawoslawni odwrocili sie od swojego balwochwalstwa, ale moje pragnienie a wola Boza nie zawsze sie lacza. Jedyne co mogezrobic w tej sprawie to modlic sie, ale nikomu nie moge nic narzucic, i tez pragne aby nikt nie narzucal niczego mi.


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 03 sie 2015, 21:22

Rembov pisze:
Ariela pisze:Ja uwazam tak. Jesli ktos nie uznaje Trojcy, nie mam z tym problemu.

I bardzo źle uważasz, bo jeżeli ktoś odrzuca prawdę o Bóstwie Chrystusa, to buntuje się przeciwko Bogu, który nam to objawił.

Gwoli ścisłości nie odrzucamy prawdy o Bóstwie Chrystusa tylko waszą interpretację tej prawdy ;-)


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 sie 2015, 21:23

Realista pisze:
Rembov pisze:
Ariela pisze:Ja uwazam tak. Jesli ktos nie uznaje Trojcy, nie mam z tym problemu.

I bardzo źle uważasz, bo jeżeli ktoś odrzuca prawdę o Bóstwie Chrystusa, to buntuje się przeciwko Bogu, który nam to objawił.

Gwoli ścisłości nie odrzucamy prawdy o Bóstwie Chrystusa tylko waszą interpretację tej prawdy ;-)

Jeżeli odrzucasz naukę, że Jezus jest Bogiem, to tym samym odrzucasz wiarę wyznawaną i przekazaną nam przez Apostołów.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
krzysiek_enoch
Posty: 290
Rejestracja: 17 sie 2008, 18:54
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: krzysiek_enoch » 03 sie 2015, 23:08

Ariela pisze:Ja uwazam tak. Jesli ktos nie uznaje Trojcy, nie mam z tym problemu. Tylko nie pchajcie sie do naszych kosciolow
Problem jest taki, że w Polsce ciężko jest mieć społeczność z innymi ewangelikałami wierzącymi nietrynitarnie.
Jest kilka (sic!) wyjątków - społeczności nietrynitarnych - w Polsce i tyle.
Jeśli chcesz mieć społeczność w niedzielę, to masz problem ;(

A poza tym ja również przez dłuższy czas byłem w KWCh i nie wierzyłem w Trójcę.
Tak de facto sam starszy tej społeczności raczej też w nią nie wierzył, co również otwarcie deklarował ;)
O ile wiem, nie zmienił zdania w tej kwestii.


Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 03 sie 2015, 23:25

W moim miescie nie ma ani jednego kosciola w ktorym nie ordynuja kobiet, dlatego w niedziele siedze w domu. Nie moglabym chodzic do kosciola ktory nauczan czegos wbrew mojemu przekonaniu, bo jest to rownowznaczne z aprobata.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 04 sie 2015, 08:37

Realista pisze:nie odrzucamy prawdy o Bóstwie Chrystusa tylko waszą interpretację tej prawdy

A mógłbym poznać to, jak przyjmujecie prawdę o Bóstwie Chrystusa? i jaka jest właściwa (waszym zdaniem) interpretacja tej prawdy?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 04 sie 2015, 08:40

Rembov pisze:
Realista pisze:
Rembov pisze:
Ariela pisze:Ja uwazam tak. Jesli ktos nie uznaje Trojcy, nie mam z tym problemu.

I bardzo źle uważasz, bo jeżeli ktoś odrzuca prawdę o Bóstwie Chrystusa, to buntuje się przeciwko Bogu, który nam to objawił.

Gwoli ścisłości nie odrzucamy prawdy o Bóstwie Chrystusa tylko waszą interpretację tej prawdy ;-)

Jeżeli odrzucasz naukę, że Jezus jest Bogiem, to tym samym odrzucasz wiarę wyznawaną i przekazaną nam przez Apostołów.

Patrz wyżej ;-) odrzucam jedynie "ortodoksyjną" interpretację tego nauczania. Mówimy, że termin Bóg ma charakter apelatywny jak Pan, Władca, Król itd zatem może zostać ex suo sensu orzeczony o człowieku czy aniele, ale jedynie par excellence o Ojcu. Zatem nie odrzucamy wiary przekazanej przez Apostołów. Apostołowie mówiąc o jednym Bogu zawsze mówili o Ojcu Jezusa, zatem nie My lecz Wy zapieracie się prawdy apostolskiej i wbrew expressis verbis wyrażonemu nauczaniu, iż Jednym Bogiem jest Ojciec z którego wszystko mówicie nie tylko Ojciec, ale i Syn i Duch św...

Zbyszku bardzo obszernie omówiono to zagadnienie w tej publikacji szczególnie w podrozdziale O imieniu Theos http://christianismirestitutio.pl/wp-co ... mierza.pdf


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 04 sie 2015, 11:08

Realista pisze:
Rembov pisze:
Realista pisze:
Rembov pisze:
Ariela pisze:Ja uwazam tak. Jesli ktos nie uznaje Trojcy, nie mam z tym problemu.

I bardzo źle uważasz, bo jeżeli ktoś odrzuca prawdę o Bóstwie Chrystusa, to buntuje się przeciwko Bogu, który nam to objawił.

Gwoli ścisłości nie odrzucamy prawdy o Bóstwie Chrystusa tylko waszą interpretację tej prawdy ;-)

Jeżeli odrzucasz naukę, że Jezus jest Bogiem, to tym samym odrzucasz wiarę wyznawaną i przekazaną nam przez Apostołów.

Patrz wyżej ;-) odrzucam jedynie "ortodoksyjną" interpretację tego nauczania. Mówimy, że termin Bóg ma charakter apelatywny jak Pan, Władca, Król itd zatem może zostać ex suo sensu orzeczony o człowieku czy aniele, ale jedynie par excellence o Ojcu. Zatem nie odrzucamy wiary przekazanej przez Apostołów. Apostołowie mówiąc o jednym Bogu zawsze mówili o Ojcu Jezusa, zatem nie My lecz Wy zapieracie się prawdy apostolskiej i wbrew expressis verbis wyrażonemu nauczaniu, iż Jednym Bogiem jest Ojciec z którego wszystko mówicie nie tylko Ojciec, ale i Syn i Duch św...

Zbyszku bardzo obszernie omówiono to zagadnienie w tej publikacji szczególnie w podrozdziale O imieniu Theos http://christianismirestitutio.pl/wp-co ... mierza.pdf


Czyli nie wierzysz ze Jezus jest Bogiem?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 sie 2015, 11:12

Ariela pisze:W moim miescie nie ma ani jednego kosciola w ktorym nie ordynuja kobiet, dlatego w niedziele siedze w domu.

Gdzie ty mieszkasz, że w całym mieście nie ma nawet jednej parafii katolickiej lub prawosławnej?

Nie moglabym chodzic do kosciola ktory nauczan czegos wbrew mojemu przekonaniu, bo jest to rownowznaczne z aprobata.

No tak, bo przecież to Kościół ma się dopasować do tego, co wyznajesz, a nie ty do nauczania Kościoła. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 04 sie 2015, 12:06

Rembov pisze:Gdzie ty mieszkasz, że w całym mieście nie ma nawet jednej parafii katolickiej lub prawosławnej?


No oczywiscie ze takich swiatyn jest pelno. Jest rowniez pelno meczetow, gdzie nie ordynuje sie kobiet, ale ja szukam chrzescijanskiego kosciola :)

Co do drugiej linjiki. Nie moj drogi, to Kosciol ma sie dopasowac do tego co naucza Biblia. I wtedy tam chetnie przyjde i dopasuje sie do tego co nauczaja :)


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 sie 2015, 12:17

Ariela pisze:
Rembov pisze:Gdzie ty mieszkasz, że w całym mieście nie ma nawet jednej parafii katolickiej lub prawosławnej?


No oczywiscie ze takich swiatyn jest pelno. Jest rowniez pelno meczetow, gdzie nie ordynuje sie kobiet, ale ja szukam chrzescijanskiego kosciola :)

Cóż, jeżeli odmawiasz chrześcijańskości Kościołowi katolickiemu, to tym samym czynisz niechrześcijańskimi wszystkie denominacje, które się przez lata bezpośrednio lub pośrednio odłączyły.

Co do drugiej linjiki. Nie moj drogi, to Kosciol ma sie dopasowac do tego co naucza Biblia. I wtedy tam chetnie przyjde i dopasuje sie do tego co nauczaja :)

Nikt ci jeszcze nie powiedział, że Biblia jest wtórna względem Kościoła? Najpierw Chrystus założył swój Kościół, a dopiero w nim powstały księgi Nowego Testamentu i skompletowano kanon Pisma Świętego, a nie odwrotnie.

No, ale już pomijając ten fakt, to wychodzi na to, że po prostu szukasz takiego Kościoła, który wyznaje taką wiarę, jaką ty sobie stworzyłaś na podstawie własnej interpretacji Biblii.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 04 sie 2015, 12:36

Nie wiem czy wiesz, chrzescijanstwo posrednio i bezposrednio odlaczylo sie od judaizmu, to Zydzi to tez chrzescijanie wedlug ciebie?

Co do ostatniej linijki. Rembov, nie zartuj sobie... Czy ty czytales w ogole Biblie i prownales ten pakiet wierzen ktory ci wcisenli do glowy z tym co tam pisze? Poczytaj listy apostolow , wyznacznikiem prawdziwej nauki byla zawsze Ewangelia, nie kosciol, bo juz za czasow apsotola Pawla byly incydenty gdzie kosciol nie wpuszczal nawet apostolow, gdzie uczono ze nie ma zmartwychwstania, ze jestesmy pod panowaniem Prawa Mojzeszowego. W kosciele bylo jedno wielkie zamieszanie od samego poczatku. Kosciol Chrystusa stanowili ci ktorzy uznawali prawdziwa Ewnagelie, a nie wszystkie koscioly razem wziete, a juz na pewno nie jakas organizacja.

Ja rozumiem ze ty sobie to wyobrazasz tak ze apostol Piotr byl pierwszym papiezem i chodzil po ceglastym budynku z kadzidlem i klanial sie przed pomnikiem Jezusa a za nim jego ministranci, ale musze cie rozczarowac. Nawet apostol Pawel mial spor z Piotrem, wiec nie byl on zadnym papiezem. Inaczej czemu podwazyl jego nieomylna decyzje o nie jedzeniu z poganami w obecnosci Zydow? Nawet nie chce mi sie prowadzic tej dyskusji...

PS: To tylko prawdziwa Ewangelia jest wyznacznikiem powiedzial sam apostol Pawel mowiac ze nie ma innej Ewangelii, i jesli by ktos glosil inna Ewangelie niezgodna z tym co na poczatku bylo objawione, zeby to byl nawet aniol z Nieba, albo on sam (!) nawet zeby to byli sami apsotolowie, niech beda przekleci, powiedzial apostol Pawel. KRK i KP juz od dawna glosza inna Ewangelie od tej ktora byla na poczatku, wiec co mowi apostol Pawel?: Jestescie pzrekleci. To sa slowa apostola Pawla. Nie moje.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 04 sie 2015, 12:42

krzysiek_enoch pisze:A poza tym ja również przez dłuższy czas byłem w KWCh i nie wierzyłem w Trójcę.
Tak de facto sam starszy tej społeczności raczej też w nią nie wierzył, co również otwarcie deklarował ;)
O ile wiem, nie zmienił zdania w tej kwestii.
Jeśli byłeś w zborze KWCh to mogły zaistnieć następujące okoliczności:
1. Byłeś jako sympatyk albo obserwator i wtedy nie byłeś członkiem wspólnoty.
2. Złożyłeś świadectwo wiary znając nauczanie w zborach KWCh i wtedy:
a) Twoje myślenie było inne niż teraz i wierzyłeś trynitarnie, teraz nie wierzysz, czyli twoja wiara była tylko intelektualnym chwilowym przekonaniem.
b) Popełniłeś oszustwo duchowe kłamiąc co do swojej wiary.
3. Nigdy nie złożyłeś świadectwa przed zborem i byłeś członkiem samozwańcem, nie byłeś członkiem społeczności w sposób duchowy. Taka sytuacja wskazuje na niedopełnienie obowiązków starszego, który powinien wiedzieć kto jest w jego zborze.

Co do starszego to fantazjujesz, nie ma takiego przypadku w naszych zborach, mam kontakt ze wszystkimi starszymi zborów i twierdzę że piszesz nieprawdę. Podobnie jak w przypadku agenta proszę o podanie imienia i zboru na PW abym mógł sprawdzić twoje teorie. Jeśli nie napiszesz to będę uważał że rozpowszechniasz pomówienia.

Boskość Pana Jezusa i Ducha Świętego jest jednym z podstawowych prawd wiary jakie wyznajemy.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 sie 2015, 12:45

Ariela pisze:Co do ostatniej linijki. Rembov, nie zartuj sobie... Czy ty czytales w ogole Biblie i prownales ten pakiet wierzen ktory ci wcisenli do glowy z tym co tam pisze?

Oczywiście. I im dłużej czytam Pismo Święte, tym dobitniej widzę jak mocno jest zakorzenione nauczanie Kościoła katolickiego w nauczaniu Chrystusa i Apostołów, a jak bardzo odbiegają od niego nauki protestantów i "brak_denominacji" od tego, co oni głosili. :)

Ariela pisze:Poczytaj listy apostolow , wyznacznikiem prawdziwej nauki byla zawsze Ewangelia, nie kosciol

Ewangelia owszem, ale nie rozumieli pod tym pojęciem tekstów, które masz w zapisane w postaci czterech ksiąg Pisma Świętego, bo kiedy powstawały listy apostolskie, to te księgi jeszcze NIE istniały. Apostołowie, kiedy odwoływali się do Ewangelii, mieli na myśli całą przekazywaną przez nich naukę, a nie jedynie teksty tradycyjnie przypisywane świętym Markowi, Mateuszowi, Łukaszowi i Janowi.

Ariela pisze:juz za czasow apsotola Pawla byly incydenty gdzie kosciol nie wpuszczal nawet apostolow, gdzie uczono ze nie ma zmartwychwstania, ze jestesmy pod panowaniem Prawa Mojzeszowego.

Ależ wiem. Dlatego, jak wiemy z Dz 20:28-31, Duch Święty ustanowił w Kościele BISKUPÓW, aby dbali o to, by nie dochodziło do takich odstępstw. Nie ma zaś u Apostołów nauki, że każdy ma sobie brać sam Pismo Święte i na jego podstawie dochodzić do tego, co też chcieli przekazać. :)

Ariela pisze:Kosciol Chrystusa stanowili ci ktorzy uznawali prawdziwa Ewnagelie, a nie wszystkie koscioly razem wziete, a juz na pewno nie jakas organizacja.

Lektura Pisma Świętego nie pozwala na utrzymanie tej tezy.

Ariela pisze:Ja rozumiem ze ty sobie to wyobrazasz tak ze apostol Piotr byl pierwszym papiezem i chodzil po ceglastym budynku z kadzidlem i klanial sie przed pomnikiem Jezusa a za nim jego ministranci, ale musze cie rozczarowac. Nawet apostol Pawel mial spor z Piotrem, wiec nie byl on zadnym papiezem. Inaczej czemu podwazyl jego nieomylna decyzje o nie jedzeniu z poganami w obecnosci Zydow? Nawet nie chce mi sie prowadzic tej dyskusji...

To może lepiej nie prowadź, bo właśnie pokazałaś, że nie masz zielonego pojęcia o dogmacie o nieomylności papieża, skoro weedług ciebie decyzja o tym, z kim jeść obiad, a z kim go nie spożywać, jest z kategorii nieomylnych. Oszczędzisz sobie wstydu, kiedy będę pokazywał kolejne "mundrości" tego typu w twoich postach. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 04 sie 2015, 13:30

Rembov pisze:Oczywiście. I im dłużej czytam Pismo Święte, tym dobitniej widzę jak mocno jest zakorzenione nauczanie Kościoła katolickiego


To samo muzulmanie mowia tylko ze oni znowu twierdza ze widza w Biblii mocno zakorzenione nauczanie islamu. Tak samo mowia rowniez Swiadkowie Jehowy, mesjanscy Zydzi, unitarianie, arianie, prawoslawni, lista jest dluga. Dlatego widzisz w Pismie, to co chialbys tam zobaczyc, to w czym cie zindoktrynowano.

Rembov pisze:Ewangelia owszem, ale nie rozumieli pod tym pojęciem tekstów, które masz w zapisane w postaci czterech ksiąg Pisma Świętego, bo kiedy powstawały listy apostolskie, to te księgi jeszcze NIE istniały.


Ale ja przeciez o tym wiem. I tej wlasnie Ewangeli czy oralnej czy pisemnej KRK nie trzyma sie od bardzo wielu lat na co wskazuje nawet sama Tradycja, w ktorej jeszcze w roku od 200-300 zupelnie inaczej rozumiano Biblie niz wy dzisiaj.

Rembov pisze:Ależ wiem. Dlatego, jak wiemy z Dz 20:28-31, Duch Święty ustanowił w Kościele BISKUPÓW, aby dbali o to, by nie dochodziło do takich odstępstw. Nie ma zaś u Apostołów nauki, że każdy ma sobie brać sam Pismo Święte i na jego podstawie dochodzić do tego, co też chcieli przekazać.


Ale to ze ktos jest biskupem nie siwadczy o tym ze glosi prawdziwa Ewangelie. Wiesz ilu biskupow w historii kosciola bylo falszywymi nauczycielami? Ja rozumiem ze ty bys chcial zeby nauka KRK sie zgadzala, ale sie nie zgadza, bo biskup sam moze byc odstepca i wyrzucic kogos z kosciola. Poczytaj trzeci list apostola Jana. Diotrefes ktory zarzadzal kosciolem (nie wiem gdzie) nie przyjal samych apostolow, a tych ktorzy chcieli udzielic goscinnosci braciom wykluczal. Co do ostatniego zdanie. To my zgadzamy sie z wami, dlatego opuscilismy KRK kiedy zaczeliscie sobie tlumaczyc nauki apostolow tak jak wam sie chcialo.

Rembov pisze:Lektura Pisma Świętego nie pozwala na utrzymanie tej tezy.


Naprawde? Moglbys zacytowac? Bo jakos nie wyczytalam tego do dzisiaj.

Rembov pisze:To może lepiej nie prowadź, bo właśnie pokazałaś, że nie masz zielonego pojęcia o dogmacie o nieomylności papieża, skoro weedług ciebie decyzja o tym, z kim jeść obiad, a z kim go nie spożywać, jest z kategorii nieomylnych. Oszczędzisz sobie wstydu, kiedy będę pokazywał kolejne "mundrości" tego typu w twoich postach.


Jak na razie to ty robisz sobie wstydu, bo spor Pawla i Piotra nie tyczyl sie obiadow, a Prawa Mojzeszowego. Piotr w obecnosci Zydow zaczal stosowac sie spowrotem do Prawa a w obecnosci pogan znow byl jak poganin. O to byl spor. Gdyby apostol Pawel nie podwazyl dzialania twojego "papieza" to bysmy dzisiaj dalej stosowali sie do Prawa w obecnosci Zydow.



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości