Współczesne bluźnierstwo Duchowi Świętemu

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Współczesne bluźnierstwo Duchowi Świętemu

Postautor: zBiblia » 30 maja 2017, 12:30

A ja bym chciał dotkąć tematu, czym wg was jest niewybaczalny grzech wobec Ducha Świętego? Odpada się wowczas ze zbawienia? Jak rozpoznać to bluźnierstwo?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Współczesne bluźnierstwo Duchowi Świętemu

Postautor: Zbyszekg4 » 30 maja 2017, 13:36

zBiblia pisze:A ja bym chciał dotkąć tematu, czym wg was jest niewybaczalny grzech wobec Ducha Świętego? Odpada się wowczas ze zbawienia? Jak rozpoznać to bluźnierstwo?

Cytuję: "W związku z tym jest oczywiste, że grzech ten w ogóle nie odnosi się do osób trwających w zaufaniu do Chrystusa. Jest on bowiem opisem sytuacji odrzucenia dzieła Chrystusa w całości i Jego samego jako PANA i Zbawiciela."

Zaczerpnięte z: viewtopic.php?t=15434&start=105 [tam znajdziesz więcej treści]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Współczesne bluźnierstwo Duchowi Świętemu

Postautor: zBiblia » 30 maja 2017, 17:54

Twierdzisz, że chrześcijanin nie jest w stanie grzeszyć?
co to ma znaczyć, że grzech ten nie dotyczy osób pod łaską?
Skąd taki wniosek?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Współczesne bluźnierstwo Duchowi Świętemu

Postautor: Zbyszekg4 » 30 maja 2017, 18:12

zBiblia pisze:Twierdzisz, że chrześcijanin nie jest w stanie grzeszyć?
co to ma znaczyć, że grzech ten nie dotyczy osób pod łaską?
Skąd taki wniosek?

Oj, oj... Przecież pytałeś o ten szczególny grzech (przeciw DŚ), i to do niego się odniosłem, a nie do wszelkich grzechów, które się zdarzają też wierzącym.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Współczesne bluźnierstwo Duchowi Świętemu

Postautor: zBiblia » 30 maja 2017, 21:52

Mimo wszystko, brzmi to jak wniosek z założenia. Ale być może cytat jaki przytoczyłeś jesteś w stanie obronić. Też to rozważałem, ale Pismo zweryfikowało moje wnioski i są nieco odmienne od twoich.

Zacznę od pytania: Czym jest niewybaczalny grzech? Musi być grzechem, którego nie da się wybaczyć. Jeden jest taki grzech. Ale to nadal niewiele nam mówi. Jaki to grzech? Postaram się zaraz odpowiedzieć, własnymi słowami, ale lepiej dla każdego będzie jeśli wypowie się sama Biblia.

"Jeśli ktoś widzi swego brata, który popełnia grzech nie na śmierć, niech się za niego modli, a Bóg da mu życie, to jest tym, którzy popełniają grzech nie na śmierć. Jest grzech na śmierć. Nie mówię, aby ktoś modlił się za to. Wszelka niesprawiedliwość jest grzechem, jest jednak grzech nie na śmierć" 1J 5:16-17
Nie ma wątpliwości, że jest grzech na śmierć i są grzechy nie prowadzący na śmierć. Ten pierwszy musi być tym niewybaczalnym grzechem. A ten grzech to:
"Zaprawdę powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, którymi bluźnią synowie ludzcy, będą im przebaczone. Kto jednak bluźni przeciwko Duchowi Świętemu, nigdy nie dostąpi przebaczenia, ale podlega karze wiecznego potępienia." Mk 3:28-29
"Dlatego musimy tym bardziej trzymać się tego, co słyszeliśmy, aby nam to czasem nie uciekło. Bo jeśli słowo wypowiedziane przez aniołów było niewzruszone, a wszelkie wykroczenie i nieposłuszeństwo otrzymało sprawiedliwą odpłatę; Jakże my ujdziemy, jeśli zaniedbamy tak wielkie zbawienie, które było głoszone na początku przez Pana, a potwierdzone nam przez tych, którzy go słyszeli? Którym i Bóg dał świadectwo przez znaki, cuda i różnorakie moce oraz przez udzielanie Ducha Świętego według swojej woli (...) Niemożliwe jest bowiem, żeby tych, którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebieskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego; Zakosztowali też dobrego słowa Bożego i mocy przyszłego wieku; A odpadli – ponownie odnowić ku pokucie, gdyż sami sobie znowu krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na hańbę." Hbr 2:1-4, 6:4-6.
Bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu jest niewybaczalne. Ten grzech jest możliwy wśród tych, którzy są pod łaską Bożą, czyli wśród tych, którzy są uczestnikami Ducha Świętego, przez pokutę i chrzest:
"Wtedy Piotr powiedział do nich: Pokutujcie i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na przebaczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego. Obietnica ta bowiem dotyczy was, waszych dzieci i wszystkich, którzy są daleko, każdego, kogo powoła Pan, nasz Bóg" Dz 2:38-39.
Niemożliwe jest ponowne odnowienie wiary, bo hańbi się w ten sposób Chrystusa. Jak rozpoznać ten niewybaczalny grzech.
"Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu poznania prawdy, to nie pozostaje już ofiara za grzechy; Lecz jakieś straszliwe oczekiwanie sądu i żar ognia, który strawić ma przeciwników. Kto gardził Prawem Mojżesza, ponosił śmierć bez miłosierdzia na podstawie zeznania dwóch albo trzech świadków. Jak wam się wydaje, na ileż surowszą karę zasługuje ten, kto by podeptał Syna Bożego i zbezcześcił krew przymierza, przez którą został uświęcony, i znieważył Ducha łaski?" Hbr 10:26-29
Czyli niewybaczalny grzech (bluźnierstwo przeciw Duchowi) to świadome odrzucanie Bożej natury mieszkającej w nas (J 4:24, 14:23), tym samym odrzuceniem pokuty, która jest ważna dla Boga. Dzięki umiejętności pokuty wiemy, że jeszcze trwamy w wierze.
"Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, sami siebie zwodzimy i nie ma w nas prawdy. Jeśli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jest wierny i sprawiedliwy, aby nam przebaczyć grzechy i oczyścić nas z wszelkiej nieprawości. Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, robimy z niego kłamcę i nie ma w nas jego słowa" 1J 1:8-10.
Powiem jeszcze łagodniej. Sam fakt tego, że się pytamy samych siebie: czy zgrzeszyłem przeciw Duchowi Świętemu? jest raczej pozytywną ekspresją umysłu. Daje to świadectwo, że mimo popełnionego (jakiegoś grzechu) nie odwracamy się od Boga. Na pewno wielu miało sytuację, gdy używali słów nieprzystających chrześcijaninowi, a w ułamku sekundy pojawiła się myśl: czemu tak powiedziałem, to niemiłe w oczach Boga, a i mnie nie przystoi być reprezentantem Jezusa używając wulgaryzmów? To jeszcze nie pokuta, ale przeproszenie Boga i przyjmowanie Jego nauk ku poprawie jest w tym momencie istotne.
"Bądźcie więc doskonali, tak jak doskonały jest wasz Ojciec, który jest w niebie" Mt 5:48
"Nie żebym to już osiągnął albo już był doskonały, ale dążę, aby pochwycić to, do czego też zostałem pochwycony przez Chrystusa Jezusa" Flp 3:12.
"Jego to głosimy, napominając każdego człowieka i nauczając każdego człowieka we wszelkiej mądrości, aby każdego człowieka przedstawić doskonałym w Chrystusie Jezusie. Nad tym też się trudzę, walcząc według jego mocy, która potężnie działa we mnie." Kol 1:28-29

Nie chodzi tu o grzech wobec doktrynalnej osoby Trójcy, jak to niesłusznie rozpoczęliście, aczkolwiek może to faktycznie taka "współczesna" forma interpretacji... Bluźnierstwo wobec Ducha to świadome grzeszenie, z premedytacją. Z pozycji chrześcijanina trudno to sobie nawet wyobrazić, ale nie o wyobraźnie i przekonania chodzi, istotny jest fakt Słowa Bożego, że takie zagrożenie odstępstwa wiary istnieje.
"Mówię więc: Postępujcie w Duchu, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem pożąda na przekór Duchowi, a Duch na przekór ciału; są one sobie przeciwne, tak że nie możecie czynić tego, co chcecie. Lecz jeśli jesteście prowadzeni przez Ducha, nie jesteście pod prawem." Gal 5:17-19
"Wszyscy bowiem ci, którzy są prowadzeni przez Ducha Bożego, są synami Bożymi" Rz 8:14
To zdrowe poddać się woli Boga, być prowadzonym w Jego Duchu. Dopóki idziemy tylko w Duchu prawdy, nie popełnimy grzechu, ale pożądliwość ciała prowokuje do grzechu. Paweł w swoich listach jest klarowny, że w jego ciele nie ma dobra, a jedyne dobro jakie może w nas być to Jezus Chrystus, przez Jego Ducha Świętego.
Niech nasza wartość przynajmniej nie maleje:
"Wy jesteście solą ziemi; lecz jeśli sól zwietrzeje, czym ją posolą? Na nic się już nie przyda, tylko na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi" Mt 5:13.
"Sąd bowiem bez miłosierdzia odbędzie się nad tym, który nie czynił miłosierdzia, a miłosierdzie chlubi się przeciwko sądowi" Jk 2:13



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości