Potop

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga

Potop był?

Tak
28
80%
Nie
0
Brak głosów
Nie wiem
2
6%
To alegoria
5
14%
 
Liczba głosów: 35
konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: konia_z_rzedem » 18 sty 2018, 07:08

Ja akurat czytałem Komentarz Historyczny do Starego Testamentu i tam też jest wzmianka o podobieństwie historii stworzenia świata w Biblii i historii stworzenia świata według mitologii mezopotamskiej. Tylko jak to się stało, że doszło do rozbieżności między wersją Izraelitów, a wersją Chaldejczyków? Czy już w momencie wyjścia Abrahama od Chaldejczyków dochodziło do rozbieżności, czy to był dopiero początek?


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
Quinque
Posty: 25
Rejestracja: 17 sty 2018, 19:46
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Quinque » 18 sty 2018, 08:07

Przecież logiczny wniosek jest taki że nikt dosłownie kropka w kropkę nie powtarzał całej tej historii


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: KAAN » 18 sty 2018, 10:43

konia_z_rzedem pisze:Ja akurat czytałem Komentarz Historyczny do Starego Testamentu i tam też jest wzmianka o podobieństwie historii stworzenia świata w Biblii i historii stworzenia świata według mitologii mezopotamskiej. Tylko jak to się stało, że doszło do rozbieżności między wersją Izraelitów, a wersją Chaldejczyków? Czy już w momencie wyjścia Abrahama od Chaldejczyków dochodziło do rozbieżności, czy to był dopiero początek?
W Biblii jest opis potopu, a Chaldejczycy mają legendy zawierające elementy prawdziwych wydarzeń. Biblia jest najstarszą księgą (w części).


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Ix12 » 18 sty 2018, 13:08

I jedni i drudzy są potomkami Noego, my zresztą też..


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Oliwka » 28 lut 2018, 14:54

a Noe jako jedyny sprawiedliwy tylko skad siewziałCham?


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Suzuja » 05 mar 2018, 11:16

konia_z_rzedem pisze:Ja akurat czytałem Komentarz Historyczny do Starego Testamentu i tam też jest wzmianka o podobieństwie historii stworzenia świata w Biblii i historii stworzenia świata według mitologii mezopotamskiej. Tylko jak to się stało, że doszło do rozbieżności między wersją Izraelitów, a wersją Chaldejczyków? Czy już w momencie wyjścia Abrahama od Chaldejczyków dochodziło do rozbieżności, czy to był dopiero początek?


Ludzie w starożytności mieli tendencję do koloryzowania różnych historii. historie w starym testamencie były napisanie ze słyszenia. I miały ma celu przekazanie pewnych prawd duchowych. Stąd opowieści o potopie itp.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: KAAN » 05 mar 2018, 15:11

Suzuja pisze:Ludzie w starożytności mieli tendencję do koloryzowania różnych historii. historie w starym testamencie były napisanie ze słyszenia. I miały ma celu przekazanie pewnych prawd duchowych. Stąd opowieści o potopie itp.
Cały przekaz Biblii jest precyzyjny w zakresie jaki obejmuje swoim przesłaniem, bo został utrwalony na piśmie z natchnienia Ducha Świętego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Suzuja » 05 mar 2018, 15:26

Tak. A Bóg chodził po ziemi i lepił ludzi z gliny

Bez empirycznie udowdnionego natchnienia Ducha Świętego autorów Biblii. Powoływanie się na nią w kontekście nauki nie ma wartości poznawcze. Z resztą nie trzeba tego robic bo Bóg nigdy nikomu nie przekazał wiedzy naukowej


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: KAAN » 06 mar 2018, 09:17

Suzuja pisze:Tak. A Bóg chodził po ziemi i lepił ludzi z gliny
Chodził, i ukształtował człowieka z ziemi.
Suzuja pisze:Bez empirycznie udowdnionego natchnienia Ducha Świętego autorów Biblii. Powoływanie się na nią w kontekście nauki nie ma wartości poznawcze. Z resztą nie trzeba tego robic bo Bóg nigdy nikomu nie przekazał wiedzy naukowej
Biblia nie jest naukowa, to Boże objawienie. Nauka nie zajmuje się pokazywaniem prawdy, to Biblia jest prawdą.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Suzuja » 06 mar 2018, 12:07

Tak? Możesz to udowodnić
- ziemia ma kilka tysięcy lat
- jest w centrum wszechświata
- na ziemią znajduje się sklepienie


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: KAAN » 06 mar 2018, 13:54

Suzuja pisze:Tak? Możesz to udowodnić
Na podstawie Biblii.
- ziemia ma kilka tysięcy lat
Tak, na podstawie objawienia w Biblii i śladów w przyrodzie.
- jest w centrum wszechświata
To tylko sugestia, ale poważna sugestia, ponieważ widać wyraźnie w Biblii, że ziemia jest w największym zainteresowaniu Pana Boga.
- na ziemią znajduje się sklepienie
Dzisiaj nawet mówi się o gwiazdach na sklepieniu niebieskim, a astronomowie mają całą dziedzinę wiedzy zwaną astronomią sferyczną.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: nesto » 27 maja 2018, 14:54

KAAN pisze:Biblia jest najstarszą księgą (w części).

Której? I skąd masz takie "wiadomości"?
Czy zostały ci "objawione" czy jakieś źródła naukowe tak wskazują?
To, że jakaś księga opisuje początek świata (beletrystycznie oczywiście) nie znaczy, że jest "najstarsza" a nawet, że jest stara...
Mity greckie opisują chaos, który był "na początku".. byłyby w takim razie najstarszą księgą, bo opisują stan świata przed zaistnieniem czegokolwiek, nawet bogów.
Biblia jest księgą starą, ale nie najstarszą.
Znamy mnóstwo starszych tekstów.
Mity sumeryjskie, kodeks Hammurabiego itp.
Pismo klinowe powstało tak dawno temu, że Biblia jest jak osesek w porównaniu do starca..
Wydaje się, że siejesz Kaan jakieś dziwne ziarno.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: magda » 27 maja 2018, 16:55

Dwie ważne rzeczy potwierdzaja potop , Kanion Colorado i drzewa skamieniałe stojace w wielu warstwach geologicznych , które też zaprzeczaja tym warstwom .Obrazek

takie drzewko korzenie ma w erze Archaiku pień w Erze Mezozoicznej a gałęzie to pewnie w czwartorzędzie. Taki kit ze koń by się usmiał zwyczajnie drzewo normalne zalało błotko z potopu i jak to błoto w wodzie rozwarstwiły się frakcje a naukowcy zrobili z tego rózne takie tam Ery po miliony lat. Czy nie widzisz jakie to głupie te wywody naukowców, A kanion Colorado nie powstał z powodu rzeki która przez miloony lat go rzeźbiła bo by w pewnym momencie musiała płynąć w odwrotnym kierunku czyli do góry. poczytaj sobie i zobacz z jakiego błota i kamieni otoczaków wykopują zabytki megalityczne ze na sto procent są zalane błotem a nie warstwami geologicznymi , np te w Turcji co nowe idkryli aż sie zdziwili. Weź sobie Suzuja poszukaj sam róznych rzeczy na ten temat tak jak myśmy szukali bo nam zależało na prawdzie. A co ro fizyki czy kosmologii i wieku ziemi to śledż najnowsze odkrycia , bo ostatnio sprawdzali prędkosc swiatła mierzone dawniej i dziś i są róznice i wiesz co naukowcy zrobili a no obliczyli sobie średnia i juz im pasuje takie postępowani innych naukowców oburzyło bo przypuszczaja ze niekoniecznie ta szybkosc jest stała bo moze ziemia przechodzi przez rozne gęstosci ciemnej materii i mos=że ona wpływa na szybkosc światła a ci kretyni zablokowali tym uśrednieniem poszukiwania w kierunki ciemnej materii no naukowcy bywaja kretynami też wiec niekoniecznie trzeba wszystkim wierzyć a znasz Arpa i jego badania nad galaktykami i doplerowskim przesunieciem w kierunku czerwieni i ze mozna zakwestionować wielkosć wszechświata widzialnego i jego wiek? wiesz o tym i to naukowo??? pewnie nie wiesz biedaku więc sie poducz.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: KAAN » 27 maja 2018, 17:19

nesto pisze:
KAAN pisze:Biblia jest najstarszą księgą (w części).

Której? I skąd masz takie "wiadomości"?
To wewnętrzne świadectwo Biblii. Lingwiści badając strukturę księgi Genesis odkryli jej strukturę "tabliczkową".
Mity greckie opisują chaos, który był "na początku"..
Mity greckie to mity :D

Biblia jest księgą starą, ale nie najstarszą.
Księga Genesis w rozdziałach 1-6 ma najstarszy przekaz, jeszcze z czasów poprzedzających potop. Nie ma wcześniejszych przekazów.
Znamy mnóstwo starszych tekstów.
Ale wszystkie powstały po potopie.
Mity sumeryjskie, kodeks Hammurabiego itp.
to teksty nie starsze niż 2300BC.
Pismo klinowe powstało tak dawno temu, że Biblia jest jak osesek w porównaniu do starca..
Pismo klinowe ma ok 2300lat
Wydaje się, że siejesz Kaan jakieś dziwne ziarno.
Ziarno nieznane ludziom niewierzącym, błądzących w oparach absurdalnych teorii ateistów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Suzuja » 27 maja 2018, 17:31

Już mówiłem ze hebrajczycy jako rolnicy doskonale wiedzieli iż rozmnażanie gatunków w bliskim pokrewieństwie jest niemożliwe. Zatem nie odczytywali tekstu o potopie dosłownie. Co znaczy że potop(jeżeli był) nie musiał ani przykryć całego globu ani na Arce nie znajdowały się wszystkie zwierzęta



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości