Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 17 lip 2019, 04:55

Dysponując bogatym zbiorem - nazwijmy to - ciekawostek biblijnych, pomyślałem, że się nimi będę regularnie dzielił. Są one podane w postaci grafik; zacznijmy od pierwszej, a kolejne w dalszych dniach :-D

1-min.png

Oczywiście mile będą widziane komentarze.
Zapraszam do udziału w poznawaniu Tajemnic PISMA ŚWIĘTEGO


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 17 lip 2019, 20:01

Kontynuacja zaczętej serii:

2-min_optimized.png

:-)
cdn


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 18 lip 2019, 10:41

Kolejna ciekawostka - taka pozytywna, ale zarazem negatywna w treści:

3-min_optimized.png

Nie wiem jakie by były wyniki takich badać w Polsce; ktoś ma takie dane?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 19 lip 2019, 06:44

4-min_optimized.png

Czyli wystarczy mieć w domu Biblię, aby mieć całą bibliotekę... ;)
Chyba tu na Forum wszyscy ją mają?
Osobiście lubię to, że można Biblii słuchać w różnych przekładach (jak nie całej, to przynajmniej Nowego Testamentu).
cdn


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 20 lip 2019, 05:35

5-min_optimized.png

To kolejna ciekawostka - na dalsze zapraszam co dnia :-)
Jeśli ktoś ma coś do napisania, to proszę...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: KAAN » 20 lip 2019, 10:01

Zbyszekg4 pisze:5-min_optimized.png
To kolejna ciekawostka - na dalsze zapraszam co dnia :-)
Jeśli ktoś ma coś do napisania, to proszę...
Tu mam coś do napisania; jestem przeciwny mieszaniu filozofii ze świętym Słowem Bożym. Ono nie zawiera filozofii, ono zawiera prawdę. Filozofia jest systemem myślenia stworzonym przez człowieka; zawsze muszę wyjaśniać ludziom czym jest filozofia bo nie zdają sobie sprawy z tego że sama idea filozoficzna jest sprzeczna z myśleniem ludzi wiary. Filozofia jest formułowaniem światopoglądu w oparciu o ludzki intelekt, natomiast wiara naszemu jedynemu Bogu opiera się o objawienie i prawdy dane od samego Boga poprzez jego Słowo. Tu tkwi zasadniczy konflikt pomiędzy filozofią i wiarą chrześcijańską. Niektórzy próbują łączyć filozofię z wiarą chrześcijańską tworząc coś co nazywa się filozofią chrześcijańską, ale to jest potworek który w perspektywie zniekształca wiarę.
Kiedy tylko widzę słowo "filozofia" w połączeniu z wiarą chrześcijańską to natychmiast rodzi się w moim duchu bunt przed zaśmiecaniem czystej wiary wzbudzonej przez Ducha Świętego.
Z mieszania filozofii (ludzkiego myślenia) do wiary chrześcijańskiej pochodzą wszystkie herezje i odstępstwa od wiary raz na zawsze przekazanej świętym.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 20 lip 2019, 16:40

KAAN pisze: jestem przeciwny mieszaniu filozofii ze świętym Słowem Bożym. Ono nie zawiera filozofii, ono zawiera prawdę.

Zacytuję definicję słowa:
Filozofia (stgr. φιλοσοφία od: stgr. φίλος – "miły, ukochany" i stgr. σοφία – "mądrość", tłumaczone jako „umiłowanie mądrości”) – systematyczne i krytyczne rozważania na temat podstawowych problemów i idei, dążące do poznania ich istoty, a także do całościowego zrozumienia świata.

Jeśli by się tylko trzymać samego słowa "filozofia", to nie jest ono niczym złym... Wręcz pięknym - bo czyż "umiłowanie mądrości" to coś złego?!
Ale faktycznie masz sporo racji, gdy piszesz (w dalszej części komentarza), że ma filozofia swoją "ciemną stronę", której nie wolno mieszać z prawdą Bożego Słowa!
Nie wiem, co miał autor tej ciekawostki, jaką podałem na grafice, na myśli, gdy pisał o tym, co jest w ostatnim zdaniu tam widocznym, ale myślę, że nic złego...
Paweł w Atenach cytował filozofów greckich; znał ich nauki; ale oczywiście nie przedkładał tego ponad Boże Słowo!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 21 lip 2019, 07:06

Początkowe grafiki dotyczą takich podstaw... potem będzie chyba ciekawiej :)

6-min_optimized.png


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: KAAN » 21 lip 2019, 09:36

Zbyszekg4 pisze:
KAAN pisze: jestem przeciwny mieszaniu filozofii ze świętym Słowem Bożym. Ono nie zawiera filozofii, ono zawiera prawdę.

Zacytuję definicję słowa:
Filozofia (stgr. φιλοσοφία od: stgr. φίλος – "miły, ukochany" i stgr. σοφία – "mądrość", tłumaczone jako „umiłowanie mądrości”) – systematyczne i krytyczne rozważania na temat podstawowych problemów i idei, dążące do poznania ich istoty, a także do całościowego zrozumienia świata.

Jeśli by się tylko trzymać samego słowa "filozofia", to nie jest ono niczym złym..
Gdyby... Zauważ, że walka pomiędzy wiarą i ideologią świata odbywa się na takich samych zasadach jak walka w obecnej polityce; piękne hasła służą przykryciu czegoś paskudnego co wykręca prawdę na lewą stronę. Z filozofią jest tak jak z komunizmem który głosi równość, braterstwo, a niektórzy piszą że Pan Jezus był pierwszym komunistą. Jednak przy głębszym przyjrzeniu się tematowi widzimy podstęp spowodowany zmianą podmiotu będącego centrum idei, oraz zmianę znaczenia terminów. W definicji filozofii mamy ideę "umiłowanie mądrości"; umiłowanie jakiego podmiotu? Boga i jego mądrości? Nie! To jest umiłowanie mądrości ludzkiej, ludzkiego rozumu, dlatego filozofia tak bardzo rozwinęła się w okresie renesansu kiedy odrzucono Boga a skierowano się ku humanizmowi. Drugim terminem w tej definicji jest "mądrość", która dla nas wierzących jest skupiona w Bogu, a w filozofii skupiona jest w doskonalącym się umysłem ludzkim. To doskonalenie bierze się ze swego rodzaju treningu "filozofowania" (troszkę strywializowane pojęcie) w przeciwieństwie do Bożej mądrości, która jest udzielana przez Ducha Świętego zbawionym.
Całościowe zrozumienie świata, skupiające się w czymś co można nazwać światopoglądem jest ściśle określone w Słowie Bożym, na pytanie czym jest świat i jak działa nie odpowie filozofia, ale Bóg poprzez objawienie a człowiek przyjmuje to przez wiarę:

List do Hebrajczyków 11:3 Przez wiarę poznajemy, że światy zostały ukształtowane słowem Boga, tak iż to, co widzialne, nie powstało ze świata zjawisk.


. Wręcz pięknym - bo czyż "umiłowanie mądrości" to coś złego?!
To pytanie jest klasycznym błędem myślenia w stosunku do fenomenu istnienia filozofii, co krótko wyjaśniłem powyżej. Zdaję sobie sprawę z tego że pozornie to pytanie jest poprawne, ale zawiera w sobie odpowiedź i emocjonalny ładunek i wiem że nie jest to twój "produkt" ponieważ to pytanie prawie zawsze pojawia się w dyskusji nad tym tematem.
Ale faktycznie masz sporo racji, gdy piszesz (w dalszej części komentarza), że ma filozofia swoją "ciemną stronę", której nie wolno mieszać z prawdą Bożego Słowa!
Nie wiem, co miał autor tej ciekawostki, jaką podałem na grafice, na myśli, gdy pisał o tym, co jest w ostatnim zdaniu tam widocznym, ale myślę, że nic złego...
Paweł w Atenach cytował filozofów greckich; znał ich nauki; ale oczywiście nie przedkładał tego ponad Boże Słowo!
Wiem ze autor nie miał złych intencji pisząc o filozofii, ale wskazuje to na sposób jego myślenia i w jaki sposób został wychowany intelektualnie. Wielu dobrych chrześcijańskich pisarzy jest nazywanych filozofami chrześcijańskimi i sami siebie też tak określają, ale ja widzę niebezpieczeństwa dotykania się filozofii zgodnie z tym co pisał apostoł Paweł:

List do Kolosan 2:8 Baczcie, aby was kto nie sprowadził na manowce filozofią i czczym urojeniem, opartym na podaniach ludzkich i na żywiołach świata, a nie na Chrystusie;


I List do Koryntian 2:4 A mowa moja i zwiastowanie moje nie były głoszone w przekonywających słowach mądrości, lecz objawiały się w nich Duch i moc,
5 Aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
6 My tedy głosimy mądrość wśród doskonałych, lecz nie mądrość tego świata ani władców tego świata, którzy giną;
7 Ale głosimy mądrość Bożą tajemną, zakrytą, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej,


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 22 lip 2019, 07:04

7-min_optimized.png

Wspaniałe w Biblii jest to, że niesie przesłanie aktualne dla każdego pokolenia!
Studiujmy jej treść...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 23 lip 2019, 08:21

Ciąg dalszy podstawowych informacji:

8-min_optimized.png


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: KAAN » 23 lip 2019, 09:28

Znowu muszę się wypowiedzieć co do treści przekazu; jedna mała uwaga językowa w stosunku do użycia słowa "również", chyba to błąd co najmniej stylistyczny bo chrześcijanie nie uczestniczą "również" w nowym przymierzu ( w domyśle także w starym), to jest możliwy celowy zabieg autora który jest, jak rozumiem, adwentystą i wyznaje np. konieczność przestrzegania sabatu.
Nowe przymierze jest dokładnie określone w przekazie ewangelicznym:

Ewangelia św. Mateusza 26:28 Albowiem to jest krew moja nowego przymierza, która się za wielu wylewa na odpuszczenie grzechów

List do Hebrajczyków 9:20 Mówiąc: To jest krew przymierza, które Bóg dla was ustanowił.


Przymierze jest zawarte przez przelaną krew Pańską. W tekście na obrazku nie ma wskazania na krew Pańską, a powinno być.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 23 lip 2019, 12:06

KAAN pisze:Znowu muszę się wypowiedzieć co do treści przekazu; jedna mała uwaga językowa w stosunku do użycia słowa "również", chyba to błąd co najmniej stylistyczny bo chrześcijanie nie uczestniczą "również" w nowym przymierzu ( w domyśle także w starym), to jest możliwy celowy zabieg autora który jest, jak rozumiem, adwentystą i wyznaje np. konieczność przestrzegania sabatu.
Nowe przymierze jest dokładnie określone w przekazie ewangelicznym:

Ewangelia św. Mateusza 26:28 Albowiem to jest krew moja nowego przymierza, która się za wielu wylewa na odpuszczenie grzechów

List do Hebrajczyków 9:20 Mówiąc: To jest krew przymierza, które Bóg dla was ustanowił.


Przymierze jest zawarte przez przelaną krew Pańską. W tekście na obrazku nie ma wskazania na krew Pańską, a powinno być.

Dzięki temu, że coś się nie podoba, to masz KAAN okazję głos zabierać... Spodziewam się dalszych komentarzy w przyszłości - przydadzą się, jeśli są zasadne (ani autor tych ciekawostek - nie wiem kim on jest, ale nie jest adwentystą, ani Polakiem - ani ja, nie jesteśmy nieomylni, to trzeba korygować tekst, jeśli jest potrzeba).
Nie ma wprost wskazania na krew Pańską, ale jest mowa o całości: życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa (krew jak najbardziej więc jest, choć nie wprost).
No to do jutra... ciekawe, co tam zobaczymy :roll:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: Zbyszekg4 » 24 lip 2019, 05:23

9-min_optimized.png


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tajemnice PISMA ŚWIĘTEGO

Postautor: KAAN » 24 lip 2019, 09:25

To nie jest poprawne wyjaśnienie; proroctwo Jeremiasza 31:31-34 odnosi sie do przymierza dokładnie z Izraelem, tak jak napisano w proroctwie:

31 Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze.

Juda i Izrael to dwie części Izraela, natomiast Nowy Testament jest zawarty z każdym wierzącym co wyraził Paweł:

List do Galacjan 3:28 Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie.

Właściwszym tekstem jest proroctwo Iz 55:

1 Nuże, wszyscy, którzy macie pragnienie, pójdźcie do wód, a którzy nie macie pieniędzy, pójdźcie, kupujcie i jedzcie! Pójdźcie, kupujcie bez pieniędzy i bez płacenia wino i mleko!
2 Czemu macie płacić pieniędzmi za to, co nie jest chlebem, dawać ciężko zdobyty zarobek za to, co nie syci? Słuchajcie mnie uważnie, a będziecie jedli dobre rzeczy, a tłustym pokarmem pokrzepi się wasza dusza!
3 Nakłońcie swojego ucha i pójdźcie do mnie, słuchajcie, a ożyje wasza dusza, bo ja chcę zawrzeć z wami wieczne przymierze, z niezłomnymi dowodami łaski okazanej niegdyś Dawidowi!
4 Jak jego ustanowiłem świadkiem dla narodów, księciem i rozkazodawcą ludów,
5 Tak ty wezwiesz naród, którego nie znasz a narody, które nie znały ciebie, będą śpiesznie podążać do ciebie przez wzgląd na Pana, twojego Boga, i przez wzgląd na Świętego Izraelskiego, gdyż cię wsławił.


To przymierze jest ze wszystkimi którzy pragną, ze wszystkich narodów.

A przymierze będzie owocować wielką radością i łaską wśród narodów:

Ps 67:2 Niech nam Bóg miłościw będzie I niech nam błogosławi, Niech nad nami rozjaśni oblicze swoje! Sela.
3 Aby poznano na ziemi drogę twoją, Wśród wszystkich narodów zbawienie twoje.
4 Niech sławią cię, Boże, ludy; Niech sławią cię wszystkie ludy!
5 Niech się radują i weselą narody, Gdyż Ty sądzisz ludy sprawiedliwie I kierujesz narodami na ziemi! Sela.
6 Niech sławią cię, Boże, ludy; Niech sławią cię wszystkie ludy!
7 Ziemia wydała plon swój: Błogosławi nam Bóg, nasz Bóg.
8 Niech nam Bóg błogosławi, A niech się go boją wszystkie krańce ziemi!


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości