Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: Zbyszekg4 » 28 lip 2019, 20:56

He.Lena pisze:Przez taka wykladnie, jaka przedstawia Kaan, protestanci sa wysmiewani. Mowi sie, ze moga grzeszyc do woli, bo wmowili sobie zbawienie.

KAAN na pewno nie mówi, że można do woli grzeszyć! Jeśli ktoś tak rozumie przekaz o Bożej łasce, to źle rozumie!!(i ich nie słuchaj)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: wyczekujący » 28 lip 2019, 21:11

Myślę że nasze grzechy są nam odpuszczone przez Boga, ale należy przeprosić Boga gdy przeprosimy za jakiś grzech, ale gdy zapomnimy jakiś grzech wyznać to nie tracimy zbawienia, lecz gdy świadków nie chcemy Boga za coś przeprosić to myślę że wtedy ktoś popełnia grzech.
Nie mam na to wersetu z Biblii więc nie chce mówić o tym bo tak może nie być, popraw mnie ktoś jeśli się mylę.


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: KAAN » 28 lip 2019, 22:04

wyczekujący pisze:Myślę że nasze grzechy są nam odpuszczone przez Boga, ale należy przeprosić Boga gdy przeprosimy za jakiś grzech, ale gdy zapomnimy jakiś grzech wyznać to nie tracimy zbawienia, lecz gdy świadków nie chcemy Boga za coś przeprosić to myślę że wtedy ktoś popełnia grzech.
Nie mam na to wersetu z Biblii więc nie chce mówić o tym bo tak może nie być, popraw mnie ktoś jeśli się mylę.
To są spekulacje, nie możemy w naszych próbach zrozumienia Bożego zbawienia opierać sie o ludzkie spekulacje, należy opierać się o Słowo Boże.
Dobrze jest przestudiować pierwszy list Jana w tym zakresie. Jan uczy że człowiek zbawiony nie grzeszy (nie trwa w grzechu)

I List św. Jana 3:6 Każdy, kto w nim mieszka, nie grzeszy; każdy, kto grzeszy, nie widział go ani go nie poznał.

W tym samym liście mowa jest o zgrzeszeniu wierzącego człowieka w wersecie który cytowałem.

I List św. Jana 2:1 Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.

Przyglądając się całemu listowi i nauce apostolskiej dochodzimy do przekonania, że człowiek wierzący ma zdolność daną przez Ducha Świętego do nie trwania w grzechu i do prowadzeniu świętego życia i ciągłego upodobniania się do Pana Jezusa. Zbawienie jest pieczęcią Bożą i nie może być przez nikogo złamana:

List do Efezjan 1:13 W nim i wy, którzy usłyszeliście słowo prawdy, ewangelię zbawienia waszego, i uwierzyliście w niego, zostaliście zapieczętowani obiecanym Duchem Świętym,
List do Efezjan 4:30 A nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym jesteście zapieczętowani na dzień odkupienia.


Jeśli widzimy że ktoś odchodzi od wiary i staje się niewierzącym albo wrogiem wiary, to na podstawie świadectwa Słowa dochodzimy do wniosku że nigdy nie był człowiekiem zapieczętowanym Duchem, nie był zbawiony, jego wyznanie było pustą deklaracją albo wyznaniem wiary intelektu bez nawrócenia, jak uczy Jakub w swoim liście.
Zbawiony ma wieczne bezpieczeństwo jako dziecko Boże.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: wyczekujący » 28 lip 2019, 22:27

KAAN pisze:To są spekulacje, nie możemy w naszych próbach zrozumienia Bożego zbawienia opierać sie o ludzkie spekulacje, należy opierać się o Słowo Boże.

Racja, ale ty myślisz, że człowiekowi grzechy są wybaczone, wiem o co ci chodzi. Możliwe mamy podobne rozumienie, ale źle my się zrozumieli.
Człowiek zbawiony już ma przebaczone grzechy tak jak ty myślisz, ale również tak jak myślą osoby które wcześniej uczestniczyły w dyskusji należy przepraszać Boga za grzechy i prosić o wybaczenie(ty też tak może myślisz) "... i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..."
Boże przebaczenie czeka na nas


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: Zbyszekg4 » 29 lip 2019, 05:13

Marka 11:25 (PBW)
​A gdy stoicie i zanosicie modlitwy, odpuszczajcie, jeśli macie coś przeciwko komu, aby i Ojciec wasz, który jest w niebie, odpuścił wam wasze przewinienia.

Z powyższego oraz z tego:
Mt 6:12-15 bw
I odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom;
I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; Albowiem twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki wieków. Amen.
Bo jeśli odpuścicie ludziom ich przewinienia, odpuści i wam Ojciec wasz niebieski.
A jeśli nie odpuścicie ludziom, i Ojciec wasz nie odpuści wam przewinień waszych.

jasno, wg mnie wynika, że odpuszczenie ze strony Boga następuje, gdy człowiek z grzechami do Niego przychodzi i wyznając je, prosi o przebaczenie! To współgra z tym:
Ps 65:3-4 bw
Ty wysłuchujesz modlitwy, Do ciebie przychodzi wszelki człowiek
Z wyznaniem grzechów. Gdy zbytnio ciążą nam Występki nasze. Ty je przebaczasz.

Biblia tu spójnie naucza - i nie czytamy w w/w tekstach, że grzesznik już ma wybaczone, zanim z grzechami się do Boga w ogóle zwróci (gdyby już miał, to po cóż się udawać do Niego z wyznaniem?).
KAAN pisze:Jeśli widzimy że ktoś odchodzi od wiary i staje się niewierzącym albo wrogiem wiary, to na podstawie świadectwa Słowa dochodzimy do wniosku że nigdy nie był człowiekiem zapieczętowanym Duchem, nie był zbawiony, jego wyznanie było pustą deklaracją albo wyznaniem wiary intelektu bez nawrócenia, jak uczy Jakub w swoim liście.

A jeśli taka osoba by umarła, zanim by odeszła od wiary, to też nie będzie zbawiona? (wiem, co powiesz: że nie nam to osądzać, ale to w ten sposób nawet Ty o sobie nie wiesz, czy będziesz zbawiony, bo co prawda dziś wierzysz, ale możesz - jak ten XX, o którym Ci pisałem prywatnie - odejść od wiary; no chyba, że nie masz żadnego zakresu wolności i musisz wierzyć...).
Może wyjaśnię co z XX.
Był gorliwie wierzący, na nowo narodzony - tak o sobie twierdzi - przez jakieś 10 lat. Potem naszły go wątpliwości i po kolejnych ok. 3 latach zupełnie porzucił Boga, Biblię i teraz zwalcza wszelką duchowość/religijność! Obecnie on do nieba się nie zadaje, bo nienawidzi Boga, ale gdyby umarł kilka lat po nawróceniu, to czy też by zbawienie go ominęło?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: KAAN » 29 lip 2019, 08:17

wyczekujący pisze:
KAAN pisze:To są spekulacje, nie możemy w naszych próbach zrozumienia Bożego zbawienia opierać sie o ludzkie spekulacje, należy opierać się o Słowo Boże.

Racja, ale ty myślisz, że człowiekowi grzechy są wybaczone, wiem o co ci chodzi. Możliwe mamy podobne rozumienie, ale źle my się zrozumieli.
Człowiek zbawiony już ma przebaczone grzechy tak jak ty myślisz, ale również tak jak myślą osoby które wcześniej uczestniczyły w dyskusji należy przepraszać Boga za grzechy i prosić o wybaczenie(ty też tak może myślisz) "... i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..."
Boże przebaczenie czeka na nas
Oczywiście ze masz rację, należy Pana Boga ciągle przepraszać za nasze grzechy, ale te grzechy nie mają mocy wrzucić nas do piekła, moc grzechu została pokonana na Golgocie. Problemem dla ludzi jest zrozumienie dzieła Pana Jezusa; zostaliśmy oczyszczeni krwią Pańską, ale to oczyszczenie skuteczne jest przez wiarę i tu jest sęk, bo czym jest wiara przez którą jesteśmy zbawieni. Ludzie kombinują w różnych kierunkach; jednym wystarcza deklaracja człowieka inni dokładają do deklaracji uczynki i taki koktail nazywają wiarą. Po co to robią? Po to by móc osądzić czyjąś wiarę i wyręczać w decyzji o zbawieniu Pana Boga podczas gdy zbawienie jest intymną relacją pomiędzy Bogiem i indywidualnym człowiekiem, tylko Bóg i zbawiony o tym wiedzą.
Jeśli stwierdziłbyś że ktoś utracił zbawienie to wykonałbyś następujące sądy:
1. Stwierdziłbyś zbawienie jakiejś osoby na podstawie deklaracji wiary, albo uczynków (albo jedno + drugie).
2. na podstawie uczynków, zachowania albo deklaracji stwierdziłbyś brak zbawienia danej osoby.
I teraz pytanie: jaki miałbyś autorytet żeby stwierdzić jeden fakt albo drugi? I drugie pytanie czy wiedziałbyś lepiej od Pana Boga czy kogoś zbawić lub potępić?
Świadectwo Słowa pokazuje że jako dzieci Boże nie możemy zostać przez Ojca w niebie wrzuceni do piekła, to nie byłaby miłość ojcowska. Innym problemem jest stać się dzieckiem Bożym, to jest coś bardzo dziwnego, bo to Bóg rodzi nas przez Ducha jako nowe stworzenie. W ten akt ma wgląd tylko Bóg i o tym może wiedzieć tylko zbawiony bo:

List do Rzymian 8:16 Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy.

I dochodzimy do konkluzji; Ojciec nie karze swoich dzieci ale je dyscyplinuje. W NT używane jest słowo określające tą dyscyplinę, wychowanie - παιδεύω - paideio które oznacza coś co ojciec wykonuje względem swoich niesfornych dzieci. Jest inny wyraz określający sąd nad upadłymi - κρίνω krimo od którego pochodzi wyraz kryminalny, ten sąd jest wykonywany w kontekście niewierzącego świata.
Tak więc dziecko Boże ma pełnię bezpieczeństwa i pewność że Ojciec w niebie ukształtuje nasz charakter według Bożych standardów i doprowadzi nas do swojego domu, do Pana Jezusa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: KAAN » 29 lip 2019, 08:37

Zbyszekg4 pisze:Biblia tu spójnie naucza - i nie czytamy w w/w tekstach, że grzesznik już ma wybaczone, zanim z grzechami się do Boga w ogóle zwróci (gdyby już miał, to po cóż się udawać do Niego z wyznaniem?).
Szanowny Zbyszku, mieszasz nie tylko czasy ale i okoliczności; są różnego rodzaju wyznania, są różnego rodzaju odpuszczania jak to wcześniej zaznaczyłem, mieszasz prawdy i konteksty tak, że wychodzi złe zrozumienie sprawy. Proszę przeczytaj odpowiedź wyżej którą udzieliłem wyczekującemu.

A jeśli taka osoba by umarła, zanim by odeszła od wiary, to też nie będzie zbawiona?
No przecież pisałem, że wiara tego kogoś była tylko deklaratywna, z taką wiarą rozproawia się Jakub w swoim liście, przeczytaj ten list.

ale możesz - jak ten XX, o którym Ci pisałem prywatnie - odejść od wiary;
Nie mogę, zostałem zapieczętowany Duchem Świętym, tej pieczęci nie jestem w stanie złamać.

no chyba, że nie masz żadnego zakresu wolności i musisz wierzyć...).
Mam całkowitą wolność w Panu Jezusie, ale jednocześnie jestem niewolnikiem Chrystusa.
Może wyjaśnię co z XX.
Był gorliwie wierzący, na nowo narodzony - tak o sobie twierdzi - przez jakieś 10 lat. Potem naszły go wątpliwości i po kolejnych ok. 3 latach zupełnie porzucił Boga, Biblię i teraz zwalcza wszelką duchowość/religijność! Obecnie on do nieba się nie zadaje, bo nienawidzi Boga, ale gdyby umarł kilka lat po nawróceniu, to czy też by zbawienie go ominęło?
Pierwsza część opisu wskazuje ze jego nawrócenie było pozorne, intelektualne, emocjonalne, ale nie duchowe, wielu widziałem ludzi którzy sie zachowywali przez jakiś czas jako gorliwi wierzący, ale potem "wychodziło szydło z worka" jak mówi przysłowie; wiara okazywała się udawana, bez korzenia, płytka tak jak ta gleba na skalistym gruncie w przypowieści o siewcy. Nie wszystko co z zewnątrz wygląda na święte jest święte i nie wszystko co z zewnątrz wygląda na ciało jest tylko ciałem; może znajdziesz jakąś sentencję sławnego człowieka do moich słów :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: wyczekujący » 29 lip 2019, 10:23

Wydaje mi się że prawdziwy zbawiony nie zatraci wiary na zawsze, XX albo wróci do wiary albo niestety zginie na wieki.
XX nie zginąłby Zbyszku będąc wierzący, ponieważ Bóg by do tego zwyczajnie nie pozwolił (i nie pozwolił) dlatego XX nie zginął na ziemi.


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: Zbyszekg4 » 29 lip 2019, 10:59

wyczekujący pisze:XX nie zginąłby Zbyszku będąc wierzący, ponieważ Bóg by do tego zwyczajnie nie pozwolił (i nie pozwolił) dlatego XX nie zginął na ziemi.

Czy dobrze rozumiem, że wierzących omijają tragiczne śmierci (rozjechanie przez TIRa, itp)?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci wierzą że wszystkie grzechy są im już odpuszczone?

Postautor: wyczekujący » 29 lip 2019, 12:01

Zbyszekg4 pisze:
wyczekujący pisze:XX nie zginąłby Zbyszku będąc wierzący, ponieważ Bóg by do tego zwyczajnie nie pozwolił (i nie pozwolił) dlatego XX nie zginął na ziemi.

Czy dobrze rozumiem, że wierzących omijają tragiczne śmierci (rozjechanie przez TIRa, itp)?

Nie.
Wymyślę pewną historię
XYZ był ateistą i w wieku 25 lat uległ wypadkowi, Bóg nie pozwolił by umarł bo go wybrał przed stworzeniem świata, 2 miesiące po wypadku Bóg sprawił że XYZ się nawrócił.


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości