Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 1:1-17

Studium poszczególnych ksiąg biblijnych!
Uwagi, obserwacje itp.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 1:1-17

Postautor: fantomik » 05 kwie 2008, 22:26

Mianem wstępu kilka zasad (a może ich brak):
- można pisać swoje subjektywne odczucia nt. omawianego fragmentu Pisma
- dozwolone jest podawanie innych referencji w tym temacie (także dla poszczególnych wersów)
- dozwolone jest używanie słowników i komentarzy biblijnych, piszmy tylko z jakich korzystamy :-)
- jak ktoś zna grekę to bardzo proszęm, jeśli jest to sensowne, o "rozpracowanie" danych fragmentów też w grece dla tych, którzy greki (jeszcze) nie znają :-)
edit: - zadawać można też pytania :-)


Mt 1:1-17 - przedstawia rodowód Jezusa ze strony prawnej (od Józefa). Genealogia ta wskazuje także, że Jezus był potomkiem Dawida co było wymagane od Mesjasza (Ps 89,4).
A teraz kilka ciekawostek, które wyciągnałem z komentarza biblijnego Macdonalda:
Wymieniona linia genealogiczna zawiera cztery Kobiety, dwie z nich były nierządnicami (Tamar, Rahab), jedna popełniła cudzołóstwo (Betszeba) oraz dwie były pogankami; Spis także wymienia króla Koniasza, o którym w Jer 22:30 możemy przeczytać:
Jer. 22:30 (BW)
30. Tak mówi Pan: Zapiszcie męża tego jako bezdzietnego, jako męża, któremu przez całe jego życie się nie wiedzie: bo żadnemu z jego potomków nie uda się zasiąść na tronie Dawida i znowu panować w Judzie.
Jezus choć był prawnym synem Józefa, to nie był prawowitym jego synem aby prawo tronu Dawidowego odziedziczyć, ale stał się prawnym spadkobiercą tronu Dawidowego przez ślub Józefa z Marią. Więc dzięki poczęciu z dziewicy i Ducha Świętego Bóg nie okazał się kłamcą.

Pozdrawiam,
f.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2008, 00:21 przez fantomik, łącznie zmieniany 1 raz.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 06 kwie 2008, 00:19

Myślę, że warta jest odnotowania wzmianka, że dobra połowa (chyba większa) królów po Dawidzie, a praojców Pana, sprzeniewierzyli się Bogu nie słuchając go, a proroków Bożych przepędzali i prześladowali. Hm, niezła rodzinka, tylko jakie z tego wnioski...

Fantomiku, a pytania zadawać można? Bo nie ma w "zasadach" czy można, a ja mam parę...
Czy ktoś wie, jakie znaczenie mają tę wzmianki o liczbie pokoleń do uprowadzenia do Babilonu i po uprowadzeniu i dlaczego akurat wylosowała jednakowa liczba - 14 i czy sama ta liczba ma jakiś znaczenie? jakie? Bo uważam, że wszystko ma jakieś ważne znaczenie, a inaczej by nie podawano tych liczb.
A drugie pytanie o rozbieżności rodowodów w Mt i Lk - dlaczego i jak to tłumaczyć?
Czy ktoś wie?
Fantomiku, jeżeli zadawać pytania nie wolno, to więcej nie będę, przepraszam. W razie czego powiedz, to usunę :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 kwie 2008, 16:11

Axanna pisze:[...]Czy ktoś wie, jakie znaczenie mają tę wzmianki o liczbie pokoleń do uprowadzenia do Babilonu i po uprowadzeniu i dlaczego akurat wylosowała jednakowa liczba - 14 i czy sama ta liczba ma jakiś znaczenie?

Trzy sekcje na które podzielona jest genealogia ukazują kolejno: pierwsza sekcja opisuje liniędo Dawida, druga obejmuje okres królestwa, trzecia zachowuje spis któlewskich potomków w okresie wygnania. Co do liczby 14 nie mam pojęcia co może oznaczać i z tego co pamiętam Mateusz pominął chyba kilku przodków w swoim spisie (może ktoś pamięta których?)

Axanna pisze:[...]A drugie pytanie o rozbieżności rodowodów w Mt i Lk - dlaczego i jak to tłumaczyć?

Najprawdopodbniej Linia w Ewangelii Łukasza jest linią rzeczywistą, czyli ze strony Marii (linia pokrewieństwa), wskazują na to elementy:
- W Mt ojcem Józefa jest Jakub (Jakub spłodził Józefa), a w Łk Józef określony jest jako "syn Helego", jednak "syn" w tym wypadku może oznaczać "zięcia".
- W wierszu 23 Łukasza czytamy, że Jezus był "jak mniemano, synem Józefa".
- W Łk przyimek "tou" w formie dopełniaczowej występuje przed każdym imieniem w rodowodzie, poza imieniem Józefa, co sugeruje że Józef został włączony do rodowodu jedynie na podstawie swojego małżeństwa z Marią.
(Choć spotkałem się jeszcze z innymi podejściami do owych różnic, niestety szczegółów nie zapamiętałem)

Pozdrawiam,
f.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 kwie 2008, 11:45

Axanna pisze:Myślę, że warta jest odnotowania wzmianka, że dobra połowa (chyba większa) królów po Dawidzie, a praojców Pana, sprzeniewierzyli się Bogu nie słuchając go, a proroków Bożych przepędzali i prześladowali. Hm, niezła rodzinka, tylko jakie z tego wnioski...

Wczoraj uzlyszalem zdanie.
"Bog mial zwyczaj zbawiac ludzi ktorych poprostu nie lubil" ....
Patrzac na ta liste mozna powiedziec Bog ich nie lubil dlatego ich zbawil :) ;)

pol zartem pol serio :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 07 kwie 2008, 11:56

Lash pisze:
Axanna pisze:Myślę, że warta jest odnotowania wzmianka, że dobra połowa (chyba większa) królów po Dawidzie, a praojców Pana, sprzeniewierzyli się Bogu nie słuchając go, a proroków Bożych przepędzali i prześladowali. Hm, niezła rodzinka, tylko jakie z tego wnioski...

Wczoraj uzlyszalem zdanie.
"Bog mial zwyczaj zbawiac ludzi ktorych poprostu nie lubil" ....
Patrzac na ta liste mozna powiedziec Bog ich nie lubil dlatego ich zbawil :) ;)

pol zartem pol serio :)


A calkiem serio, to mamy szukac Krolestwa Bozego i JEGO sprawiedliwosci, a wszystko inne bedzie nam dodane. Tylko, ze ta sprawiedliwosc jest inna od naszej. On wypuszcza winnych na wolnosc, daje sie znalezc tym, ktorzy go nie szukaja, zbawia tych, ktorzy nie zasluzyli, kocha wrogow i ...jak tu szukac Jego sprawiedliwosci? :-D


Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 10 kwie 2008, 09:41

wiesz,w królestwie Niebieskim nie ma demokracji,jest monarchia. Co do pogan w linii rodowodowej,to myślę że Bóg zaznaczył ich obecność w historii zbawienia,że byli i są ważni dla Niego.Zobaczcie ilu pogan ST. otrzymało łaskę i Boże prowadzenie dzięki temu, że uwierzyli Bogu izraelskiemu, jeśli kto tylko szukał, rozumiał i uwierzył-to Bóg okazywał miłosierdzie nad tymi ludzmi.Mieli nie raz więcej ufności niż lud który umiłował.Boże matematyka jest zadziwiająca,zobaczcie na Dawida-przecież to był morderca,jakby nie patrzeć, ale jakaż straszna kara, jakie poczucie winy musiało go toczyć całe życie że wciąż wołał o pokój dla siebie. I takiego włączył Pan w swój poczet..takiego właśnie jakimi są ludzie. Rodowód musiał być przedstawiony po linii ojca,ale przecież wiemy, że Józef nie był nim,więc sprytnie przedstawiono rodowód Marii-musi się wszystko zgadzać.Jeśli mnie pamięć nie myli,to Józef nie był z linii dawidowej.,jak coś na temat znajdę to napiszę. ;D


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 lip 2010, 14:02

Wklejam wypowiedź Makesh


Makesh pisze:Caly pierwszy rozdzial. Rodowod Jezusa i Jego narodzenie.

Apropos rodowodu, w dzisiejszych czasach pojecie jak rodowod nie ma duzego znaczenia. Tak mysle. Ale chwala Bogu ze Mateusz i Lukasz spisali ten rodowod. Jest to dokument na to ze pochodzenie Jezusa jest prawdziwe. I kiedy np bierzesz Biblie i czytasz, to masz przed oczami dokument. Tam sa imiona, czasy, miejscowosci, czasy wladcow. Nic nie jest napisane sobie tak po prostu w odroznieniu od innych "duchowych objawieniach".
Rodowod tez jest wazny np krajach wschodnich. Mnie np w dziecinstwie uczono o moich przodkach do siedmiu pokolen wstecz. Wiec jak sie rodzina zbierala stawiali mnie posrodku i pytali o moim rodowodzie, a ja strzelalam "juban syn taikena, taiken syn bimagambeta" etc. To sie zapamietuje u nas dla wzgledow genetycznych, bo nie mozna pobierac sie w rodzinie czy klanie az do siedmiu pokolen.
Przepraszam to byl offtop z mojej strony.

Jozef kombinowal zalatwic sprawe po cichutku. A ja sie pytam jak by on dal rade uniknac awantury? Chyba nie da sie tego po cichutku zalatwic?
Odwiedzil go wtedy aniol Panski we snie. Kiedy sie obudzil uczynil tak jak mu rozkazal aniol. I to sie nazywa posluszenstwo bez zadnego "ale".
I nie obcowal on z zona dopoki nie powila syna. Dobry argument dla katolikow.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
makesh
Posty: 2037
Rejestracja: 20 maja 2010, 16:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: makesh » 02 lip 2010, 14:51

A wstyd mi ze nie wiedzialam ze fantomik juz kiedys to rozpoczal. Fajnie. Czytam powyzsze posty. Dzieki, Lash.



Wróć do „Studium Biblii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość