Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 1:18-25

Studium poszczególnych ksiąg biblijnych!
Uwagi, obserwacje itp.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 1:18-25

Postautor: fantomik » 05 kwie 2008, 22:39

Mianem wstępu kilka zasad (a może ich brak):
- można pisać swoje subjektywne odczucia nt. omawianego fragmentu Pisma
- dozwolone jest podawanie innych referencji w tym temacie (także dla poszczególnych wersów)
- dozwolone jest używanie słowników i komentarzy biblijnych, piszmy tylko z jakich korzystamy :-)
- jak ktoś zna grekę to bardzo proszęm, jeśli jest to sensowne, o "rozpracowanie" danych fragmentów też w grece dla tych, którzy greki (jeszcze) nie znają :-)
edit: - zadawać można też pytania :-)


Mat 1:18-25 opisuje narodziny Jezusa.
Sprawy, które mnie zainteresowały:
1:23 występuje odniesienie od Iz 7:14, prorok oznajmij iż "panna pocznie, porodzi syna" - tutaj bezpośrednio widzimy, że Jezus je wypełnił; oraz "i nazwie go imieniem Immanuel" - z tego co wiem w całym NT jest to jedyne wystąpienie tego imienia. Choć imię Jezus ("Jahwe Zbawiciel") może wskazywać na podobny sens do "Bóg z nami" to jednak nie jest to ten sam sens. Niektórzy dywagują, że może tak być nazywany Jezus gdy ponownie wróci
1:25 Dla mnie jest to pierwszy fragment wskazujący, że matka Jezusa nie pozostała dziwicą po Jego narodzinach. (tutaj proszę np. Lasha aby to też rozpracował w grece :-))

Pozdrawiam,
f.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2008, 00:22 przez fantomik, łącznie zmieniany 1 raz.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 06 kwie 2008, 00:03

Jeżeli chodzi o imię Emmanuel które się wykłada "z nami Bóg" - tak jest w przekładzie interlinii, gdzie występuje odwrotna kolejność słów, tłumaczących imię, niż, na przykład w Biblii warszawskiej, która tłumaczy na odwrót - "Bóg z nami" (niby to samo, a jednak inny wydźwięk, gdyż akcent pada na pierwsze słowo) - odbieram to imię nie jako że to odnosi się do powtórnego przyjścia, tylko że do czasów teraźniejszych - pomiędzy pierwszym a drugim przyjściem - że On z nami, teraz, po prostu :)

Odnośnie dziewictwa Marii, szczególne znaczenie ma werset, mówiący, że "nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna" z którego przy odrobinie zdrowej logiki i zdrowego rozsądku wynika jak byk, że gdy już powiła to obcował. Bo i dlaczego miałby niby nie obcować ze swoją własną żoną?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 kwie 2008, 00:08

Dziękuję za komentarz Axanno,
Ad. Emmanuel, jeszcze przypomniał mi się fragment Jan. 14:18 18. Nie zostawię was sierotami, przyjdę do was. (BW) Bóg, tak jak zapowiedział rzeczywiście jest z Nami :-D

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 06 kwie 2008, 01:16

a mnie zawsze zastanawiał werset
Mat. 1:19
19. A Józef, mąż jej, będąc prawym i nie chcąc jej zniesławić, miał zamiar potajemnie ją opuścić. (BW)
rozumiem, gdyby chciał ją wysłać gdzieś daleko do rodziny (np. do Elżbiety) i zdaje mi się, że w niektórych tłumaczeniach jest 'odesłać'. ale nie wiem, w jaki sposób nie przyznawanie się do ciężarnej kobiety, która jednak jest jego żoną, miało by ją ochronić przed zniesławieniem. mnie wydawałoby się, że to jeszcze gorzej by było (może nie jest to najważniejsze w tym fragmencie, a jednak nurtuje, kiedy po raz kolejny się to czyta).


Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Cynthia » 14 kwie 2008, 18:43

Blaith, może chodzi o to, że tylko opuści, a nie oskarży o cudzołóstwo do czego miał prawo. A wychowywać nieswojego nie chciał ot tak. Może miał nadzieję, że jak się usunie, to tatuś dziecka się zajmie Marią. Nie wiedział przecież skąd tak naprawdę jest ta ciąża.


Obrazek
Nasz Pan jest wszechmogący.
http://cnth.flog.pl/
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 14 kwie 2008, 19:01

Mi sie wydaje że Józef sam nie mógł się pogodzić z tym że Maria jest w ciąży z innym mężczyzną a nie chciał w żaden sposób jej zaszkodzić bo ją kochał. Dlatego uciekł gdyż wiedział że ludzie będą myśleli że to jego dziecko a Maria nie będzie przez to zniesławiona.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2008, 21:53 przez Hallers, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 14 kwie 2008, 21:02

no tak, to miałoby sens :) dzięki :)


makesh
Posty: 2037
Rejestracja: 20 maja 2010, 16:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: makesh » 02 lip 2010, 17:00

Ciekawie piszecie.
Czy jest tu ktos kto sie zna na tradycjach tamtejszych czasow?
Jozefa kombinowanie mnie tez zastanawia.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 02 lip 2010, 22:01

makesh pisze:Jozefa kombinowanie mnie tez zastanawia.

Zapytaj konkretnie.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.

Wróć do „Studium Biblii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości