Jakuba 2:10-12

Analiza tekstów oraz komentarze biblijne.
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: 2tm31617 » 11 sty 2017, 21:45

Dzięki kruszynka, moze nowa perspektywa spojrzenia jaką zasugerowałaś rzuci nowe światło na ten spór:
1. Nie mam innych Bogów ponieważ wiem ( jak kto woli wierzę), że Bóg istnieje. Wiem to z łaski, wiem to z wiedzy jaką dostarcza nauka, historia... Nie znam dokładnej przyszłości, ale nie potrafię sobie nawet wyobrazić, że mógłbym złamać to przykazanie, tak silna czuję relację z Bogiem.
2. Nie bardzo wiem, dlaczego miałby miec jakieś "podobizny" Boga, bożków... Mam obrazki Presleya, Monroe (jeszcze wiszą od czasów przednowonarodzinowych), ale nigdy nie myślałem o nich jako bozkach, ani się nie modliłem, lubiłem ich, a czy dzisiaj - dzis są mi obojętni. Mam też obrazki koktajli, rowerów, kawy i nasz portret małżeński - to dla niektórych pewnie też bałwochwalstwo. Nie przesadzajmy. Czasami nawet nie wiecie jak silna symbolika okultystyczna potrafi byc w waszych zasłonach, tapetach, podłodze, dostrzegalna tylko dla wnikliwego oka. (przy okazji: muszę nakrzyczeć znajomego pastora, że ma w domu podobizme wodospadu, zaiste to jakaś mitologiczna boginii zycia). Nie czynię specjalnie podobizny jak kazał Bóg, to nie czynię. Dlatego, że się boję? Syn zawsze powinien czuć respekt do ojca. Ale bardziej czuje miłość niż strach. Z miłości wzajemnej tego nie robię. Zatem i drugie przykazanie u mnie w mocy.
3. Czy nadużywam imienia Boga? Hmmm, zawsze używam, gdy sie modlę, czuję, że to nie nadużycie, bo Bóg jest dla mnie zawsze cierpliwy. Czasami nieumyślnie "O Jezu" "O mój Boże".Nie przeklinam go i a nic nie winię i nie rozliczam za każdy mój krok. Tak, przestrzegam tego przykazania.
4. Czy zachowuję jeden dzień odpoczynku? Wj 20:11. Staram się odpocząć jeden dzień. Nie zawsze to możliwe ze względów zawodowych, rodzinnych i innych obowiazków. Dla Boga mam każdy dzień, komunikuję się z Nim co dzień. Fakt, nie odpoczywam i wiem, że wyniszczam swój organizm. Podsumowując, łamię to przykazanie (choć są okresy dłuższeo wypoczynku), ale wiem, że dla mojego zdrowia, a wcześniej dla narodu wybranego Bóg uczynił to przykazanie również z milosci. Pewien wybitny ateista powiedział: dopóty nie pozbędziemy się świata chrześcijańskiego Koscioła, dopóki nie pozbawimy chrześcijan szczególnego dnia" A inny dodał "jesli chcesz zabić chescijństwo, najpierw musisz zabić niedzielę". Zarówno w ich krajach, Francji i Anglii próbowano chwytć się różnych sztuczek na likwidację odpoczynku, np. wydłużenie czasu pracy, alo zmiane tygodnia na 10 dni [sic!]. Wytchnienie w Bogu jest konieczne, dla niektórych możliwe tylko rzez chwile tego jednego dnia.
5. Szanuję bardzo rodziców, ale jeśli byliby ze mną w Chrystusie byłbym szczęśliwszy. Malymi krokami osignę cel :) Na pewno przekraczam niekiedy dobre maniery wobec rodziców. tak, jestem grzesznikiem.
6. Nie zabiłem. Przestrzegam tego przykazania, bo wyraża miłości, a nie nienawiść.
7. Nie cudzołożyłem. Od nowonarodzenia cudzołóstwo w myslach wygasa, to już chyba miesiące kiedy na inną kobietę nie patrzyłem z pożądliwością, a jedynie z podziwem i dziękczynieniu Bogu za jego wrażliwość i piękno stworzenia. Nawet nie przychodzi mi już z trudem przestrzeganie tego prawa. Łaska Pana mnie buduje.
8. Podkradałem czasami drobiazgi. Tu też miłość Boga fnkcnuje i te przykazanie przestrzegam.
9. Zdarza się kłamać. To takie kłamstewka, na odczepnego, żeby nikomu krzywdy nie zrobiły. W kwestiach fundamentalnych nawet nie potrafię. Staram się przestrzegać i Pan mnie w tym umacnia.
10. To przykazanie niejako podsumowuje przykazania wobec relacji ludzkic, wiec na pewno popełniam tu grzechy, ale regularnie zmniejszam ich ilość.

I co to oznacza? Jeszcze raz:
"Kto bowiem przestrzega calego prawa, a przekroczy jedno przykazanie, staje sie winnym wszystkich.
Bo ten [BÓG!], ktory powiedzial: nie bedziesz cudzolożył, powiedzial też: nie bedziesz zabijał [wyraźne odniesienie do 10 przykazań na przykładzie dwóch]. Jeżeli wiec nie cudzołożysz, ale zabijasz, jesteś przestępcą prawa [łamiesz przykazania Boga]". Jk2:10-11
Nie wiem, jak można nie widzieć w tym dekalogu - prawa moralnego (nie ceremonialnego) :(
ZATEM NIE WOLNO NARUSZAĆ PRZYKAZAŃ!

Ale spokojnie, nawet Mojżesz otrzymał dla ludu obietnicę:
20:6 A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

One nie wygasły, chrześcijan nie dotyczą tylko prawa ceremonialne, w tym szabaty żydowskie. Natomiast odpoczynek pozostał azem z 10 przykazań. Jeśli KAAN chce twierdzic, że 10 przykazań nie obowiazuje to znaczy. że Bóg był niedoskonały w swoim prawie.

Albo inczaej. KAAN twierdzi, że samo przez się zachowuje się 10 przykazań, bo to wynika z miłosci. A ja stwierdziłem na podstawie powyżej "spowiedzi" stwierdziłem... to samo - że 10 przykazań jest w mocy. Mam wrażenie KAAN zachowje się jakby nie wiedział, ze 10 przykazań jest już zakodowane w nim zgodnie ze słowmi z Jeremiasza 31:33 prorokującymi EWANGELIĘ, czyli okres łaski. KAAN wykonuje pokretne kombinacje tylko po to, by umieścić w swoim planie czytania Biblii dwa zmartwychwstania
1. pochwycenie wiernych przed wielkim uciskiem,
2. zbawienie Żydów po wielkim ucisku, gdy nagle obrzezanie i 10 przykazań znów będzie zapewne w mocy...
A co ma robić lud Bozy? Przestrzegać przykazań, J 14:15 "Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie". Ten cytat w zasadzie wyczerpuje temat. A Jezus powtórzył je wszystkie. Słusznie KAAN zauważył, że Jezus wygasza prawa ceremonialne Żydów, aby chrześcijanie ich wykonywać nie musieli. Jak wspomniłem w pierwszym wpisie, nauka ta płynęła np. w liście do Kolosan.

Ale problem wpisu dotyczył, dlaczego ludzie nie przestrzegają 10 przykazań, a jedynie 9.

PS. Bóg który nie nadał praw swoim wiernym to anarchista czy owsiakista z "róbta, co chceta"? Nie nie, Bóg nadał prawo moralne i wpisał je w serca każdego
Jeremiasza 31:31-34
"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze [czyżby nowe przymierze to nie ewangelia?].
Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan -
Lecz takie przymierze ],[przypominam, NOWY TESTAMENT] zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon [prawo - dekalog, porównaj z Jakuba wcześniej] w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.
I już nie będą siebie nawzajem pouczać, mówiąc: Poznajcie Pana! Gdyż wszyscy oni znać mnie będą, od najmłodszego do najstarszego z nich - mówi Pan - odpuszczę bowiem ich winę, a ich grzechu nigdy nie wspomnę. [udało się zawrzeć nowe przymierze z domem izraelskim, apostołowie wyruszyli z ewangelią w świat]".


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: KAAN » 12 sty 2017, 08:33

2tm31617 pisze:One nie wygasły, chrześcijan nie dotyczą tylko prawa ceremonialne, w tym szabaty żydowskie. Natomiast odpoczynek pozostał azem z 10 przykazań. Jeśli KAAN chce twierdzic, że 10 przykazań nie obowiazuje to znaczy. że Bóg był niedoskonały w swoim prawie.
To znaczy że nie rozumiesz czym był zakon, piszesz bezsensowne tezy. Nie czytałeś wersetów które zacytowałem, a które mówią, że zakon został wypełniony i zniesiony. Nasze postępowanie nie wynika z zakonu ale z łaski Pańskiej.

Albo inczaej. KAAN twierdzi, że samo przez się zachowuje się 10 przykazań, bo to wynika z miłosci.
Nie rozumiesz też tego co piszę, nie ma czegoś takiego jak "samo przez się"; wierzący człowiek wykonuje uczynki sprawiedliwości z powodu działania Ducha Świętego, jesteśmy nowym stworzeniem z którego dobre uczynki wypływają bo do tego zostaliśmy stworzeni (na nowo zrodzeni).

II List do Koryntian 5:17 Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe.

A ja stwierdziłem na podstawie powyżej "spowiedzi" stwierdziłem... to samo - że 10 przykazań jest w mocy.
To znaczy że nie rozumiesz czym jest łaska i podlegasz zakonowi, musisz się nawrócić. Każdy twój grzech spowoduje twoją winę wobec całego zakonu.

List św. Jakuba 2:10 Ktokolwiek bowiem zachowa cały zakon, a uchybi w jednym, stanie się winnym wszystkiego

A co ma robić lud Bozy? Przestrzegać przykazań, J 14:15 "Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie".
Przykazania Pańskie to nie zakon mojżeszowy, Pan Jezus jest pośrednikiem nowego przymierza a nie starego.

Ten cytat w zasadzie wyczerpuje temat.
Tylko ci się tak wydaje, strzeliłeś gola do własnej bramki:

List do Hebrajczyków 9:15 I dlatego jest On pośrednikiem nowego przymierza, ażeby gdy poniesiona została śmierć dla odkupienia przestępstw popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są powołani, otrzymali obiecane dziedzictwo wieczne.

A Jezus powtórzył je wszystkie.
Wypełnił, Pan Jezus nie tylko mówił ale i wykonywał. Kiedy już zostały wypełnione zostały zniesione jako nieobowiązujące zbawionych:

List do Efezjan 2:15 On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka

Słusznie KAAN zauważył, że Jezus wygasza prawa ceremonialne Żydów, aby chrześcijanie ich wykonywać nie musieli. Jak wspomniłem w pierwszym wpisie, nauka ta płynęła np. w liście do Kolosan.
NIe napisałem że wygasza prawa ceremonialne, napisałem ze wszystkie. w tekście nie ma rozróżnienia na ceremonialne i inne.
Jeremiasza 31:31-34
"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze [czyżby nowe przymierze to nie ewangelia?].
Tak Ewangelia.
Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan -
Lecz takie przymierze ],[przypominam, NOWY TESTAMENT] zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon [prawo - dekalog, porównaj z Jakuba wcześniej]
Nowe przymierze to nie prawo - dekalog, w tekście nie ma wskazania na prawo mojżeszowe, ale na nowe przymierze inne od tego z dekalogiem.
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.
I już nie będą siebie nawzajem pouczać, mówiąc: Poznajcie Pana! Gdyż wszyscy oni znać mnie będą, od najmłodszego do najstarszego z nich - mówi Pan - odpuszczę bowiem ich winę, a ich grzechu nigdy nie wspomnę. [udało się zawrzeć nowe przymierze z domem izraelskim, apostołowie wyruszyli z ewangelią w świat]".
Jeszcze nie, to przymierze dopiero zadziała kiedy Izrael sie nawróci, dzisiaj żyją w odstępstwie i grzechu pod pręgierzem starego zakonu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: n.ellie » 12 sty 2017, 09:15

2Tm31617, dlaczego tak się skupiasz na Dekalogu, skoro życie chrześcijanina zbudowane powinno być na dwóch przykazaniach miłości? To w nich zawarte jest wszystko, co podoba się Bogu.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: 2tm31617 » 12 sty 2017, 09:22

No prosze pan KAAN pod laska co grzechow nie czyni. Kazde klamstwo, cudzolostwo w myslach, pożądliwosc, nienawisc... jest z niego zdjeta, chulaj dusza piekla nie ma, pardon, zasad nie ma, wszystjo wybaczone. Mylisz sie, nie umiesz nawet przeczytac Jakuba w szerszym kontekscie.
Natomiast Mateusza 5:17 jakie dalej wyraznie mowi, ze nie prawo znosi, lecz je wypełnia, aby od teraz dzialal milosc, co wynika z innych cytatow. Jeremiasza wspomina, ze od teraz dekalog masz wyryty w sercu, ale Ty wyrsznie odrzucasz to proroctwo, nie chcesz uwazac, ze to prawo jest dobre. Jesli nie rozrozniasz z kontekstu listow praw ceremonialnych od moralnych to troche przykra sprawa. Dales dobry cytat, ze Jezus dal nowe przykazania, wynien je proszę :)


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: 2tm31617 » 12 sty 2017, 09:24

n.ellie pisze:2Tm31617, dlaczego tak się skupiasz na Dekalogu, skoro życie chrześcijanina zbudowane powinno być na dwóch przykazaniach miłości? To w nich zawarte jest wszystko, co podoba się Bogu.

Zeby uzmyslowic Wam, ze przykaznia milosci nie sa w sprzecznosci z dekalogiem, a Bog jest niezmienny i mozna mu ufac :)


Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: n.ellie » 12 sty 2017, 09:33

2tm31617 pisze:Zeby uzmyslowic Wam, ze przykaznia milosci nie sa w sprzecznosci z dekalogiem, a Bog jest niezmienny i mozna mu ufac :)


Zakon oparty jest na tych dwóch przykazaniach miłości, więc jak może stać w sprzeczności? Jednak co mi po "nie zabijaj", skoro noszę gniew w sercu? Po co mi "nie cudzołóż", skoro w myślach nadal grzeszę? Jak widać po bogatym młodzieńcu, spełniał przykazania bez większego problemu, ale co mu po tym, skoro nie poszedł za Jezusem?


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: kruszynka » 12 sty 2017, 09:44

2tm31617 pisze:Zeby uzmyslowic Wam, ze przykaznia milosci nie sa w sprzecznosci z dekalogiem

A kto powiedział, że są?

2tm31617 pisze:Lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.


Jeszcze raz: Lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu.

Wypiszę go na sercu, a nie na tablicach!
Rozumiesz?

Cytujesz werset, który właśnie z Twoim poglądem dyskutuje, a nie z moim. Bronisz swojej racji cytatem, który podkreśla brak Twojej racji.

Właśnie mając ten werset na myśli poprosiłam o analizę swoich pobudek podzaczas czynienia/ nie czynienia czegoś.
Wprawdzie w niektórych miejscach Twojej wypowiedzi można zauważyć pobudki sercowe, ale przy nie zabijaniu piszesz: nie łamię tego przykazania.....
Masz przykazanie miłości w sercu i ono jest bazą dla Twoich zachowań, .......czy przestrzegasz prawa?

Zresztą, ja mam taką teorię spiskową, że Ci którzy mnożą listę swoich zasług (w tym wypełnianie zapisanych zaleceń) by podobać się Bogu nie uwierzyli......w łaskę. Nie przyjęli jej i tworzą religię w nadziei, że ona pomoże.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: KAAN » 12 sty 2017, 10:15

2tm31617 pisze:No prosze pan KAAN pod laska co grzechow nie czyni.
Znowu spytam co ma piernik do wiatraka i skąd takie głupie myśli lęgną ci się w głowie?
Kazde klamstwo, cudzolostwo w myslach, pożądliwosc, nienawisc... jest z niego zdjeta, chulaj dusza piekla nie ma, pardon, zasad nie ma, wszystjo wybaczone. Mylisz sie, nie umiesz nawet przeczytac Jakuba w szerszym kontekscie.
Nie rouzmiesz przesłania Biblii i nie pouczaj mnie, bo jesteś świeżutki w rozmyślaniach o Biblii, troszkę pokory proszę. Nie jesteś protestantem, bo nie wyznajesz protestanckich sola, głosisz herezję binitarianizmu i uważasz się za autorytet że takie rzeczy piszesz? Wyhamuj proszę.
Natomiast Mateusza 5:17 jakie dalej wyraznie mowi, ze nie prawo znosi, lecz je wypełnia, aby od teraz dzialal milosc, co wynika z innych cytatow.
Przecież pisałem że wypełnił, a w czasie kiedy mówił właśnie wypełniał.
Jeremiasza wspomina, ze od teraz dekalog masz wyryty w sercu, ale Ty wyrsznie odrzucasz to proroctwo, nie chcesz uwazac, ze to prawo jest dobre.
Nie rozumiesz tego proroctwa, ono jest związane z czasami końca i dotyczy Izraela a nie Kościoła.
Jesli nie rozrozniasz z kontekstu listow praw ceremonialnych od moralnych to troche przykra sprawa. Dales dobry cytat, ze Jezus dal nowe przykazania, wynien je proszę :)
Nie rozrózniasz nowego przymierza od starego i to bardzo przykra sprawa zwłaszcza, że stare prawo jest przekleństwem, a nowe przymierze jest łaską. Zakon zawsze był traktowany całościowo nigdy wybiórczo, dlatego wszelkie manipulacje z podziałem prawa w kontekście nowego przymierza są świadectwem głębokiego niezrozumienia Ewangelii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: Zbyszekg4 » 12 sty 2017, 11:06

n.ellie pisze: Jednak co mi po "nie zabijaj", skoro noszę gniew w sercu? Po co mi "nie cudzołóż", skoro w myślach nadal grzeszę?

Gdyby nie Pan Jezus, to byśmy nie doszli chyba sami do duchowej głębi przykazań z Dekalogu (czy też innych)...
On nadał znanym literom, ich głęboki, duchowy sens - dlatego rozumiem tych, co się bronią przed literą prawa (nie lubię słowa "zakon" - bo wtedy myślę: żeński czy męski zakon?...), bo rozumieją, że jest coś więcej [każdy to powinien rozumieć; zatrzymanie się tylko na literze wyrytej na kamieniu - bez wniknięcia w duchowy, głęboki sens woli Bożej, prowadzi do spłycenia tematu i jego niezrozumienia - że Bogu zależy na czymś więcej niż tylko unikanie np. fizycznego morderstwa, bo słowa też uśmiercają...].

Ale nie jestem za tym, aby całkowicie "ignorować" treść przykazań i tylko Żydom je serwować! Paweł pisał do chrześcijan w Rzymie tak:
Rom 7:7-14 bw
(7) Cóż więc powiemy? Że zakon to grzech? Przenigdy! Przecież nie poznałbym grzechu, gdyby nie zakon; wszak i o pożądliwości nie wiedziałbym, gdyby zakon nie mówił: Nie pożądaj!
(8) Lecz grzech przez przykazanie otrzymał bodziec i wzbudził we mnie wszelką pożądliwość, bo bez zakonu grzech jest martwy.
(9) I ja żyłem niegdyś bez zakonu, lecz gdy przyszło przykazanie, grzech ożył,
(10) a ja umarłem i okazało się, że to przykazanie, które miało mi być ku żywotowi, było ku śmierci.
(11) Albowiem grzech otrzymawszy podnietę przez przykazanie, zwiódł mnie i przez nie mnie zabił.
(12) Tak więc zakon jest święty i przykazanie jest święte i sprawiedliwe, i dobre.
(13) Czy zatem to, co dobre, stało się dla mnie śmiercią? Przenigdy! To właśnie grzech, żeby się okazać grzechem, posłużył się rzeczą dobrą, by spowodować moją śmierć, aby grzech przez przykazanie okazał ogrom swojej grzeszności.
(14) Wiemy bowiem, że zakon jest duchowy, ja zaś jestem cielesny, zaprzedany grzechowi.


Z wersetu 7 wynika, że prawo Boże (jak najbardziej dekalog) daje - przynajmniej wstępne (na głębsze przyjdzie pora) - rozeznanie w tym, co jest OK, a co jest BE.
W wersecie 12 Paweł wystawia "laurkę" prawu Bożemu (czy tak by pisał ktoś, kto by miał awersję do prawa dekalogu?).
A wers 14 pokazuje w czym problem: Dopóki człowiek będzie cielesny, nienawrócony, to między nim, a duchowym prawem będzie zawsze rozdźwięk, konflikt - prawo będzie go potępiać, jako przestępcę tego, czy innego przepisu!
Kto, bez nawrócenia będzie chciał przestrzegać prawa, ten będzie robił to:
2Co 3:4-8 bw
(4) A taką ufność mamy przez Chrystusa ku Bogu,
(5) nie jakobyśmy byli zdolni pomyśleć coś sami z siebie i tylko z siebie, lecz zdolność nasza jest z Boga,
(6) który też uzdolnił nas, abyśmy byli sługami nowego przymierza, nie litery, lecz ducha, bo litera zabija, duch zaś ożywia.
(7) Jeśli tedy służba śmierci, wyryta literami na tablicach kamiennych taką miała chwałę, że synowie izraelscy nie mogli patrzeć na oblicze Mojżesza z powodu przemijającej wszak jasności oblicza jego,
(8) czy nie daleko więcej chwały mieć będzie służba ducha?


Potrzeba być w nowym przymierzu, gdzie służba ducha się liczy - a wtedy nie będzie konfliktu między duchowym człowiekiem, a duchowym prawem (Rz 7,14); zapisanym w sercu w myśl tego:
Heb 8:10 bw
(10) Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem.

Bóg obiecuje [i nie jest to obietnica - jak chce KAAN - dopiero dla Żydów w trakcie Millenium, że Jego prawa będą zapisane w umyśle i na sercu (już w Rz 2 apostoł pisze, że poganie mają Boże prawa w sumieniu zapisane; przynajmniej w tej najprostszej postaci)], że Jego lud będzie miał te prawa Boże w umyśle!
I czy teraz Bóg coś innego wypisuje w sercach i na umysłach niż wypisał kiedyś na tablicach kamiennych?!
Czy kiedyś zapisał np. "Nie zabijaj", a teraz coś innego zapisuje w sercu? No nie! To samo, a tylko z "adnotacją": dotyczy też gniewu...
I tak można przejść przez cały Dekalog, i zobaczyć, że Bóg nie zmienił woli swojej, co najwyżej nadał jej wyraz bardziej duchowy - bo Jego lud ma w Duchu Bożym żyć...

Tak to widzę.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: jj » 12 sty 2017, 11:14

(34) Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. (35) Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie.
(Ew. Jana 13:34-35, Biblia Warszawska)

(37) A On mu powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej. (38) To jest największe i pierwsze przykazanie. (39) A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. (40) Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy.
(Ew. Mateusza 22:37-40, Biblia Warszawska)

(8) Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił. (9) Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. (10) Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość.
(List do Rzymian 13:8-10, Biblia Warszawska)


... i co tu jeszcze dyskutowac?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: Zbyszekg4 » 12 sty 2017, 12:28

jj pisze:(34) Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. (35) Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie.
(Ew. Jana 13:34-35, Biblia Warszawska)

(37) A On mu powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej. (38) To jest największe i pierwsze przykazanie. (39) A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. (40) Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy.
(Ew. Mateusza 22:37-40, Biblia Warszawska)

(8) Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił. (9) Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. (10) Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość.
(List do Rzymian 13:8-10, Biblia Warszawska)


... i co tu jeszcze dyskutowac?

No i ja na to: AMEN!

Chyba problem niezrozumienia bierze się z tego, że różnie się rozumie pojęcie miłości... Jedni będą uważać, że miłowanie Boga to też sprawowanie kultu maryjnego... A drudzy nie tak rozumieją miłowanie Boga...
I teraz: aby wyjść z kręgu takiej niewiedzy, potrzebujemy Bożego Słowa, a w nim konkretnych wyrazów woli Bożej - co On aprobuje, a czego nie aprobuje!
I tu ma swą pozytywną rolę Boże prawo! Nie prawo, jako sposób na zbawienie, ale prawo jako sposób na rozeznanie woli Bożej... [bo ci od kultu maryjnego powiedzą: ale nas tak duch prowadzi i tak rozumiemy miłowanie... - to tak miłujemy, bo miłość wypełnia prawo!
No to sprawdźmy... I temu służy dekalog i inne prawa zapisane w Biblii - aby nie pobłądzić w tym, co to znaczy miłować Boga i ludzi.]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: jj » 12 sty 2017, 14:31

Zbyszekg4 pisze:I tu ma swą pozytywną rolę Boże prawo! Nie prawo, jako sposób na zbawienie, ale prawo jako sposób na rozeznanie woli Bożej... [bo ci od kultu maryjnego powiedzą: ale nas tak duch prowadzi i tak rozumiemy miłowanie... - to tak miłujemy, bo miłość wypełnia prawo!
No to sprawdźmy... I temu służy dekalog i inne prawa zapisane w Biblii - aby nie pobłądzić w tym, co to znaczy miłować Boga i ludzi.]

Moze to dla ciebie nowe odkrycie, ale my o tym wlasnie mowimy od samego poczatku tego forum, ze Prawo jest dla bezprawnych:

(8) Wiemy zaś, że Prawo jest dobre, jeśli je ktoś prawnie stosuje, (9) rozumiejąc, że Prawo nie dla sprawiedliwego jest przeznaczone, ale dla postępujących bezprawnie i dla niesfornych, bezbożnych i grzeszników, dla niegodziwych i światowców, dla ojcobójców i matkobójców, dla zabójców, (10) dla rozpustników, dla mężczyzn współżyjących z sobą, dla handlarzy niewolnikami, kłamców, krzywoprzysięzców i [dla popełniających] cokolwiek innego, co jest sprzeczne ze zdrową nauką,
(1 List do Tymoteusza 1:8-10, Biblia Tysiąclecia)


Dlatego argumentujemy Prawem tam, gdzie Prawo obowiazuje, a łaską tam, gdzie chodzi o sprawiedliwych w Chrystusie. Stad tez tyle nieporozumien, bo jedni nie rozumieja łaski, a drudzy nie rozumieja Prawa.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: Zbyszekg4 » 12 sty 2017, 14:54

Nie, DżejDżeju, to nie nowość dla mnie, o czym piszesz.

Nieporozumień było by mniej, gdyby nie próbowano ukazywać łaski, jako czegoś w czym nie ma miejsca dla woli Bożej wyrażonej w prawie [żebym był dobrze zrozumiany, to chodzi mi o to, że się jakoś tak przedstawia Nowe Przymierze, że wychodzi na to, że przykazania obecne (nazywanie prawem Chrystusowym) są TOTALNIE inne niż kiedyś były - a przecież Bóg jest niezmienny, i Jego wola się nie zmieniła: On dalej nie chce, aby się oddawano bałwochwalstwu... żeby się mordowano... okradano... zdradzano... zapominano o odpoczynku - bo człowiek to nie robot, co bez wytchnienia może robić cały tydzień...].


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: jj » 12 sty 2017, 15:46

Zbyszekg4 pisze:Nie, DżejDżeju, to nie nowość dla mnie, o czym piszesz.

Nieporozumień było by mniej, gdyby nie próbowano ukazywać łaski, jako czegoś w czym nie ma miejsca dla woli Bożej wyrażonej w prawie [żebym był dobrze zrozumiany, to chodzi mi o to, że się jakoś tak przedstawia Nowe Przymierze, że wychodzi na to, że przykazania obecne (nazywanie prawem Chrystusowym) są TOTALNIE inne niż kiedyś były - a przecież Bóg jest niezmienny, i Jego wola się nie zmieniła: On dalej nie chce, aby się oddawano bałwochwalstwu... żeby się mordowano... okradano... zdradzano... zapominano o odpoczynku - bo człowiek to nie robot, co bez wytchnienia może robić cały tydzień...].


Tu wlasnie pokazujesz, ze nie rozumiesz ani laski, ani Prawa. Funkcja Prawa bylo przewodnictwo do Chrystusa, a kiedy czlowiek uwierzyl, przestal byc pod opieka przewodnika i trwa w lasce Chrystusowej:

(24) Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni. (25) A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika. (26) Albowiem wszyscy jesteście synami Bożymi przez wiarę w Jezusa Chrystusa.
(List do Galatów 3:24-26, Biblia Warszawska)


Prawo jest zupelnie inne od laski, bo jego funkcja jest zupelnie inna. Przewodnictwo Prawa polegalo na powaleniu czlowieka w grzechu tak, zeby juz nie mogl sie podniesc o wlasnych silach.
Najpierw musial ten grzech poznac:

(20) Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu.
(List do Rzymian 3:20, Biblia Warszawska)


Nastepnie pozadal, bo Prawo pobudzilo go do pelnienia grzechu:

(7) Cóż więc powiemy? Że zakon to grzech? Przenigdy! Przecież nie poznałbym grzechu, gdyby nie zakon; wszak i o pożądliwości nie wiedziałbym, gdyby zakon nie mówił: Nie pożądaj! (8) Lecz grzech przez przykazanie otrzymał bodziec i wzbudził we mnie wszelką pożądliwość, bo bez zakonu grzech jest martwy. (9) I ja żyłem niegdyś bez zakonu, lecz gdy przyszło przykazanie, grzech ożył,
(List do Rzymian 7:7-9, Biblia Warszawska)


... pozniej grzech sie mnozyl, zeby Boza laska obfitowala:

(20) A zakon wkroczył, aby się upadki pomnożyły; gdzie zaś grzech się rozmnożył, tam łaska bardziej obfitowała, (21) żeby jak grzech panował przez śmierć, tak i łaska panowała przez usprawiedliwienie ku żywotowi wiecznemu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego.
(List do Rzymian 5:20-21, Biblia Warszawska)


Dlatego tez Nowe Przykazanie jest zupelnie inne od starego. Nowe przykazanie, to milosc, jaka miluje Pan Jezus. Ta milosc mieszka w kazdym, kto narodzil sie na nowo z Ducha Swietego. To milosc Chrystusowa, podarowana wraz z wiara i zapisana na sercu. To jest zupelnie inne przykazanie, obok przykazania wiary, o ktorym pisze Jan:

(5) A teraz proszę cię, pani, abyśmy wzajemnie się miłowali, a nie podaję ci tego, jako nowego przykazania, lecz jako przykazanie, które mieliśmy od samego początku. (6) A to jest miłość, abyśmy postępowali według przykazań jego. Takie jest to przykazanie, które słyszeliście od początku, aby było zasadą waszego postępowania.
(2 List Jana 3-5-6, Biblia Warszawska)


Jakie to przykazanie mieli Chrzescijanie od poczatku?:

(34) Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. (35) Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie.
(Ew. Jana 13:34-35, Biblia Warszawska)


Tak wiec stare przykazanie mialo pobudzic czlowieka do grzechu, nowe zas - pobudzic go do milowania.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jakuba 2:10-12

Postautor: Zbyszekg4 » 12 sty 2017, 16:23

Jj, to wszystko prawda, co piszesz, ale nie możemy się porozumieć, bo ja chcę doprecyzować: co to znaczy miłować?!
Każdy w tych przeróżnych charyzmatycznych "kościółkach" mówi: miłujemy... Duch nam tak objawił... - a ja się pytam: co na to Boże Słowo? No i w nim znajduję odpowiedź...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Kącik Egzegetyczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości