Gdybologia geometryczna :)

Fizyka, Chemia, Matematyka, etc.
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Gdybologia geometryczna :)

Postautor: Klangman » 24 lut 2014, 22:47

Dziś mam do zaproponowania analizę okręgu i kwadratu w kontekście ich zbliżenia :)
Mam na myśli okrąg opisany na kwadracie i związane z tym ciekawostki.

Jako, że często towarzyszyć nam będzie liczba π (Pi), pozwolę sobie miejscami stosować zaokrąglenia do maksymalnie 3 miejsc po przecinku (ma to swoje uzasadnienie).

Na początek mała zabawa w „znikanie” i najmniejszy dzielnik:

Chcemy uzyskać promień okręgu opisanego na kwadracie o boku 12.

Dla pierwiastka z dwóch będę stosował przybliżenie równie 1.414
Promień wynosi 8.484 (jako połowa przekątnej – 16.968).
Pomnóżmy to razy 1000, a następnie pobawmy się w najmniejszy dzielnik:

8.484 x 1000 -> 8484/2 ->4242/2 -> 2121/3 -> 707

A teraz inaczej to przedstawię:

gdy promień kwadratu o boku 12 zostanie podzielony przez 12 wówczas otrzymujemy 0.707.

Sięgając do pełni (mnożąc razy 1000 analogicznie do 144000 (12x12x1000) otrzymamy 707.
A teraz stara dobra zabawa w „znikające” zero  i otrzymujemy 77. Mamy zatem nawiązanie do:

a) genealogii Jezusa,
b) Jego Słów o wybaczaniu
c) gematrii imienia Jezus w języku polskim -> J (10) + Z (7) + S(60) (może mało ważne)
d) tajemniczych słów, które wypowiedział Lemek – siódmy po Adamie według linii Kaina (Księga Rodzaju 4:24)

No ale wróćmy do geometrii.

Istnieje ciekawa proporcja pomiędzy polami powierzchni kwadratu i opisanego na nim okręgu. Wskażę ją na przykładzie kwadratów o bokach 12 (taka ładna biblijna liczba) i 10 (też pojawia się w Biblii).

Pole powierzchni kwadratu o boku 12 wynosi 144 (znów biblijnie), natomiast okrąg opisany na takim kwadracie będzie miał pole powierzchni równe (w przybliżeniu) 226.

Stosunek powierzchni kwadratu do okręgu wynosi 0.637

W kwadracie o boku 10 wygląda to następująco:

Pole powierzchni kwadratu to oczywiście 100, natomiast okrąg opisany na takim kwadracie będzie miał pole powierzchni równe (w przybliżeniu) 157.

Oczywiście stosunek będzie zbliżony do poprzedniego i równy około 0.637

Co w tym ciekawego?

Niby nic, gdyby nie fakt, że po kolejnym zaokrągleniu otrzymamy 0.64.

Można zatem uznać, że pole powierzchni kwadratu stanowi około 64% powierzchni opisanego na nim okręgu. Brakuje mu 36%.

Innymi słowy możemy dostrzec, że powierzchnia między granicami kwadratu i okręgu (te jakby 4 księżyce) stanowi około 36% powierzchni okręgu. Nic by nie było w tym zastanawiającego, gdyby nie fakt, że:

a) 36 x 4 = 144
b) 36 to wynik dodawania cyfr od 1 do 8 (to może mało ważne ale jakoś tak mi się skojarzyło)
c) 36 to pole powierzchni każdego z czterech trójkątów, które tkwią w kwadracie o boku 12.
d) 36 kolejnych liczb dodanych do siebie (od 1 do 36) daje nam 666…

"Procent" nawiązuje do zer i można go zniwelować mnożąc przez 100.
Wydaje się zatem, że istnieje jakiś związek między pełnią wyrażaną przy pomocy zer.

10 – odcinek
10x10 – figura geometryczna zamknięta (kwadrat)
10x10x10 – figura przestrzenna (sześcian)

Może jeszcze uzupełnię (wiadomość z ostatniej chwili ;) ):

Promień w kwadracie o boku 11 wynosi w przybliżeniu 7.777 (przy zaokrągleniu pierwiastka z dwóch do 1.414).

Podsumowanie:

Czy w Biblii występuje zaawansowany symbolizm matematyczny? Tego nie wiem. W kontekście powyższych absurdalnych dociekań wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby 144000 należało traktować literalnie.

Ps. Należy pamiętać, że to wszystko tylko przybliżenia wynikające z nieskończoności liczb π (Pi), oraz pierwiastka z dwóch (które można interpretować jako ostateczną niewyrażalność nieskończoności).

Ps. 2 Warto pamiętać, że Znak (Taw) przybierał, na przestrzeni dziejów języka hebrajskiego, postać nawiązującą m.in. do przekątnych w kwadracie (co stanowi motywację dla moich dociekań).


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 26 lut 2014, 22:02

Dziś znowu się nudziłem za kółkiem i przyszła mi do głowy kolejna ciekawostka :)
Przemyślenia oparły się o objętość sześcianu o boku 12. Wynosi ona 1728.

Poddanie jej próbie odczytania o tyłu i najmniejszego dzielnika (wraz ze znikającym zerem) wygląda następująco:

8721 : 3 = 2907
297 : 3 = 99
99 : 3 = 33
33 : 3 = 11

Co ciekawe podobny test dla 432 (dawna częstotliwość dźwięku "a") da nam:

234 : 2 = 117
117 : 3 = 39
39 : 3 = 13

No ale to dla tych co lubią trzynastki :)

Skala absurdu od 1 do 10 uzyskała chyba najwyższy poziom (mnie cieszą jedenastki i trzynastki) więc przejdźmy do czegoś ciekawszego (bo uzyskany wynik jest bardziej biblijny) :)

Miasto przedstawione w Apokalipsie z pewnością nawiązuje do wieczności. Weźmy zatem dwie wielkości, które również nawiązują do nieskończoności. Będą to:

a) pierwiastek z dwóch (występuje powszechnie w geometrii) - utożsamiam go z trwałym połączeniem. 1+1 = 2 ---> pod pierwiastkiem zyskują nieskończoność.
b) liczbę Pi (również często spotykana) - utożsamiam ją z pięknem (kobietą?, mądrością?, Kościołem?), ponieważ nawiązuje do krągłości.

Poddajmy miasto próbie i podzielmy jego objętość przez "Pi".

Zatem oznajmiam: "Piękno dla każdego! Niech całe miasto obdaruje mieszkańców pięknem!"

1728 : 3.14 = 550.318471 ---> na potrzeby "eksperymentu" przyjmuję zaokrąglenie do 550.

A teraz w całym mieście niech się mnoży nieskończoność (1+1 może mieć różne znaczenia ---> Duch i Oblubienica, ciało i dusza jako wyraz, kobieta + mężczyzna połączeni PRAWDZIWĄ miłością itp.)

Zobaczmy zatem co się stanie, gdy 550 pomnożymy przez 4.414 (przybliżona wartość pierwiastka z dwóch) :)

Uzyskujemy 777.7

Wniosek?

WARTO ZAOKRĄGLAĆ ;)

Ps. Ostatnio pomyślałem, że szerokość, długość i wysokość równe mogą sugerować nie tylko sześcian ale i ostrosłup (chyba dobrze pamiętam?). Wobec tego byłbym wdzięczny gdyby ktoś obliczył objętość ostrosłupa o podstawie kwadratu 12x12 i wysokości 12.

Pozdrawiam :)

Ps. 2 Życie zawodowe płata figle. Dziś miałem okazję być w... Fatimie :)


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 17 mar 2014, 18:31

Dziś geometryczne nowinki związane z 432 (dźwięk A) i 256 (dźwięk C) :)

Najpierw obliczmy pole kwadratu o boku 432:

432x432 = 186624

Teraz podzielmy tą wartość przez liczbę odpowiadającą częstotliwości dźwięku C:

186624:256 = 729

A teraz wnioski:

9x9x9

Fajnie? No i co z tego?

A teraz przyjrzyjmy się co będzie, gdy liczbę 432 podzielimy na dwie części by uzyskać kąt prosty (który symbolizuje obliczalność, definiowalność, męskość ---> skończoność)

Otrzymujemy 216 (dodane dwie krawędzie po 108) co daje ----> 6x6x6 :)

Ech... coś tkwi w zestawianiu tych częstotliwości z geometrią ale jeszcze nie umiem tego ostatecznie wyrazić :)


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 08 lip 2014, 10:23

Z gdybologią geometryczną skojażył mi się ten dokument
http://www.youtube.com/watch?v=kujBFi9cVIA


.
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 08 lip 2014, 18:33

dr.sky pisze:Z gdybologią geometryczną skojażył mi się ten dokument
http://www.youtube.com/watch?v=kujBFi9cVIA


Dzięki :) Zerknę.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 08 lip 2014, 20:02

Ciekawy moment --> 52:30 - 52:47 :)

Występuje tam liczba 157 (centymetrów) w kontekście kamienia wieńczącego szczyt piramidy. Ma on 157 cm szerokości podstawy i metr wysokości. Okrąg opisany na kwadracie o boku 10 będzie miał pole powierzchni równe tej liczbie (157). Przypadek?


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 08 lip 2014, 20:13

Klangman pisze:Okrąg opisany na kwadracie o boku 10 będzie miał pole powierzchni równe tej liczbie (157). Przypadek?

Nieprawda!
Policz dokładniej :-P.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 08 lip 2014, 20:35

fauxpas pisze:
Klangman pisze:Okrąg opisany na kwadracie o boku 10 będzie miał pole powierzchni równe tej liczbie (157). Przypadek?

Nieprawda!
Policz dokładniej :-P.


Oj...masz rację :) Nie można użyć słowa "równe" tylko "około", tak? :)


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 08 lip 2014, 21:28

Klangman, :thumbup:.
Sprawdzałeś już, czy Hebrajczycy używali systemu pozycyjnego do liczenia i to o tej samej podstawie, co nasza, czyli 10? Czy używali systemu 360° na podział kątów? Czy używali zegarów ze wskazówkami jak my i liczyli kąty między tymi wskazówkami?


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 08 lip 2014, 22:02

fauxpas pisze:Klangman, :thumbup:.
Sprawdzałeś już, czy Hebrajczycy używali systemu pozycyjnego do liczenia i to o tej samej podstawie, co nasza, czyli 10? Czy używali systemu 360° na podział kątów? Czy używali zegarów ze wskazówkami jak my i liczyli kąty między tymi wskazówkami?


Nie sprawdzałem. Nawet jeśli nie używaliby to tym bardziej widać ciągłość rozwoju jakiejś myśli (Myśli?). Po obejrzeniu filmu wklejonego przez dr.sky jestem zdumiony faktem, że o pewnych sprawach dane mi było się intuicyjnie (natchnienie od Boga? zwiedzenie?) dowiedzieć. Jeśli wszystkie informacje podane w tym filmie są prawdziwe to coś (Ktoś?) pcha mnie w kierunku utożsamienia tych rewelacji ze znalezieniem ratunku w Jezusie. Coraz mocniej widzę powiązania wielu faktów (liczba Pi i Fi, piękno, geometria, gematria, zmienność Taw, kwadrat magiczny 6x6, problematyka kwadratu i okręgu), a wszystko to odnajduje swój głębszy sens w Synu Boga. W jakimś stopniu koncentruję się na pięknie świata i właściwej Mądrości (która przecież jest szeroko opisywana w Biblii).

A oto kolejny punkt widzenia związany z tymi zagadnieniami (o tym w książce):

Weźmy pod uwagę fakt (kolejna ciekawostka z filmu), że Fi (liczba powiązana z pięknem) + 1 = Fi do kwadratu (oczywiście w przybliżeniu). Z drugiej strony Fi - 1 = 1/Fi. Natomiast Piękno minus Miłość (jako dar od Boga) będzie zaprzeczeniem Piękna (pozostanie cielesnością i pożądliwością). W pisanej książce piękno utożsamiam z miłosną relacją kobiety i mężczyzny (jako jednego ciała). Jak widać piękno do kwadratu to piękno w jedności + Jedność. Wówczas kwadratujemy piękno i uzyskujemy przybliżony wynik. Dążę do tezy, że prawdziwa miłość między kobietą i mężczyzną to miłość która jest spotęgowana w Bogu. Coś w ten deseń :)

Najgorsze jest to, że myśl tego typu niesie ze sobą tyle samo możliwości właściwego rozumienia, co stworzenia potężnej herezji.

Dlatego muszę bardzo uważać na to co znajdzie się w książce, dobrze to zrozumieć i dopiero później zdecydować się na ewentualną publikację.

Ps. Wybacz, że pisałem nieco nie na temat ale chyba musiałem się "wygadać" :)


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 08 lip 2014, 23:27

Klangman pisze:
fauxpas pisze:Klangman, :thumbup:.
Sprawdzałeś już, czy Hebrajczycy używali systemu pozycyjnego do liczenia i to o tej samej podstawie, co nasza, czyli 10? Czy używali systemu 360° na podział kątów? Czy używali zegarów ze wskazówkami jak my i liczyli kąty między tymi wskazówkami?


Nie sprawdzałem. Nawet jeśli nie używaliby to tym bardziej widać ciągłość rozwoju jakiejś myśli (Myśli?).

Dlaczego?

Weźmy pod uwagę fakt (kolejna ciekawostka z filmu), że Fi (liczba powiązana z pięknem) + 1 = Fi do kwadratu (oczywiście w przybliżeniu). Z drugiej strony Fi - 1 = 1/Fi.

To akurat niedziwne, bo tak została zdefiniowana liczba φ:
(1-φ)/φ = φ/1 = φ
1 - φ = φ²
φ² + φ - 1 = 0
Δ = 1 + 4 = 5 = (√5)²
φ = (-1-√5)/2 lub φ = (-1+√5)/2 ≈ 0.618

Zatem jest to ciekawostka pokroju: √2 podniesione do kwadratu jest równe... 2...! Nic w tym dziwnego, bo √2 to właśnie taką liczba, której kwadrat jest równy 2.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 08 lip 2014, 23:46

Na pierwsze trudno mi odpowiedzieć. Dlaczego polecasz sprawdzić czy Izraelici stosowali
nasze podziały? Przecież objawienie się nie skończyło, a Izrael jeszcze się nie nawrócił.

Co do drugiego to... ciekawe jest co napisałeś :) Staram się "ubrać" to wszystko w kontekst poetycki, by nabrało nowej jakości.


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 09 lip 2014, 00:14

Klangman pisze:Na pierwsze trudno mi odpowiedzieć. Dlaczego polecasz sprawdzić czy Izraelici stosowali
nasze podziały? Przecież objawienie się nie skończyło, a Izrael jeszcze się nie nawrócił.

To może napiszę od tej strony: dlaczego wszystko to odczytujesz na sposób europejski i to XXI wieku? Czy starożytni mogliby dojść do podobnych wniosków z ich systemem liczenia? Czy Rzymianie, do których pisał Paweł, mogli wywnioskować to samo, co Ty? Czy użytkownicy systemu dwunastkowego zrozumieją Ciebie? Co o tym myślą antyczni Egipcjanie i ich jedyne im znane ułamki postaci 1/n oraz 2/3?
Bo jeśli objawienie, które opisujesz, miałoby być skierowane tylko do XXI wieku i zachodniej kultury, to... trochę słabo. Pomijam już fakt, że gdzieś korzystałeś ze słów języka polskiego (używałeś słowa "Jezus") do pewnych obliczeń, a to już ogranicza objawienie tylko do Polski naszych czasów. Mało uniwersalne jest to matematyczne objawienie zakodowane w Biblii.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 09 lip 2014, 09:41

fauxpas pisze:
Klangman pisze:Na pierwsze trudno mi odpowiedzieć. Dlaczego polecasz sprawdzić czy Izraelici stosowali
nasze podziały? Przecież objawienie się nie skończyło, a Izrael jeszcze się nie nawrócił.

To może napiszę od tej strony: dlaczego wszystko to odczytujesz na sposób europejski i to XXI wieku? Czy starożytni mogliby dojść do podobnych wniosków z ich systemem liczenia? Czy Rzymianie, do których pisał Paweł, mogli wywnioskować to samo, co Ty? Czy użytkownicy systemu dwunastkowego zrozumieją Ciebie? Co o tym myślą antyczni Egipcjanie i ich jedyne im znane ułamki postaci 1/n oraz 2/3?
Bo jeśli objawienie, które opisujesz, miałoby być skierowane tylko do XXI wieku i zachodniej kultury, to... trochę słabo. Pomijam już fakt, że gdzieś korzystałeś ze słów języka polskiego (używałeś słowa "Jezus") do pewnych obliczeń, a to już ogranicza objawienie tylko do Polski naszych czasów. Mało uniwersalne jest to matematyczne objawienie zakodowane w Biblii.


Odczytuję tak jak potrafię i wedle tego co dostrzegam i poddaję analizie. Myślę, że niektóre ciekawostki były w zasięgu wielu. Podam przykład takiej:

Trzy do potęgi ósmej jako 6561 i jego odwrotność 1656 będąca datą potopu według chronologii biblijnej.

Mało uniwersalne są niektóre fragmenty. Inne (odwołania do geometrii, czy kwadratu magicznego 666) są o wiele bardziej uniwersalne. Słusznie zauważyłeś, że kultura zachodnia może z tego odczytać znacznie więcej niż inne. W kontekście książki (występują w niej dwuznaczności natury językowej) sprawa ogranicza się nawet do współczesnej Polski. Nie wiem czemu tak jest. Zacząłem pisać książkę i pierwszym na co wpadłem było... dwa do potęgi ósmej (jako romantyczny symbol --> dwoje do nieskończoności). Później poszło jak po nitce do kłębka:

256 - dźwięk C ---> trzy do potęgi ósmej to 6561 i odwrotność to data potopu ---> wiele innych...

Wszystko miało swój punkt wyjścia w improwizowanej książce, którą zacząłem pisać znając tylko tytuł i wychodząc od cytatu z piosenki "Break on Through (to the other side) zespołu The Doors.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 09 lip 2014, 10:16

W dużym stopniu zdeterminowało mnie założenie, że wszystko da się jakoś powiązać i wzbogacić o sens. Widać to przy problematyce kwadratu magicznego, który w swoim wnętrzu zawiera liczby od 1 do 36 sumujące się do 666. Skupiłem się na nim i występujących wewnątrz zależnościach. Kilka opisałem, a teraz pozwolę sobie dorzucić kolejną związaną z liczbą występującą w Biblii i częstotliwością dźwięku A.

Jeżeli dla kwadratu magicznego (6x6) przyjmiemy jako podstawę 432 to uzyskamy pole powierzchni równe 186624. Spójrzmy co to oznacza:

Przypomnę, że 186624 : 256 (dźwięk C) daje nam 729 ---> 9x9x9

A teraz "nowość":

W kwadracie magicznym o boku 432 każdy z 36 wewnętrznych kwadratów będzie miał krawędź pole powierzchni równe 5184 co daje krawędź równą 72 (czyż Jezus nie wysłał również siedemdziesięciu dwóch?).

Pozdrawiam :)



Wróć do „Nauki Ścisłe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości