Powstanie warszawskie

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Powstanie warszawskie

Postautor: wyczekujący » 02 sie 2019, 08:16

Co o nim myślicie? Powinno mieć miejsce? Osoby uczestniczące w nim powinny być nazywane bohaterami?
Jako zryw niepodległościowy popieram, ale często mówią że powstanie było chęcią zemsty, odwetu...


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: KAAN » 02 sie 2019, 09:35

To niewłaściwy dział do takich dyskusji, dlatego przeniosę go do innego. Ale krótko odpowiadając uważam, że była to głupota dowódców, którzy skazali na śmierć 200 000 ludzi. Oczywiście nic nie ujmuję z bohaterstwa, patriotyzmu, heroizmu powstańców, oni byli wspaniałymi Polakami walczącymi o wolność.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: wyczekujący » 02 sie 2019, 11:23

KAAN pisze:To niewłaściwy dział do takich dyskusji, dlatego przeniosę go do innego. Ale krótko odpowiadając uważam, że była to głupota dowódców, którzy skazali na śmierć 200 000 ludzi. Oczywiście nic nie ujmuję z bohaterstwa, patriotyzmu, heroizmu powstańców, oni byli wspaniałymi Polakami walczącymi o wolność.

Przepraszam za zły dział, prawidłowo zadane pytanie powinno brzmieć raczej, czy należy utrzymywać pamięć o powstańcach i czy np. używanie emblematów Polski walczącej aby przypomnieć innym o tym powstaniu jest dobre, czy nie


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: KAAN » 02 sie 2019, 12:32

wyczekujący pisze:
KAAN pisze:To niewłaściwy dział do takich dyskusji, dlatego przeniosę go do innego. Ale krótko odpowiadając uważam, że była to głupota dowódców, którzy skazali na śmierć 200 000 ludzi. Oczywiście nic nie ujmuję z bohaterstwa, patriotyzmu, heroizmu powstańców, oni byli wspaniałymi Polakami walczącymi o wolność.

Przepraszam za zły dział, prawidłowo zadane pytanie powinno brzmieć raczej, czy należy utrzymywać pamięć o powstańcach i czy np. używanie emblematów Polski walczącej aby przypomnieć innym o tym powstaniu jest dobre, czy nie
Ja osobiście nie robię z tego wydarzenia czegoś szczególnego w moim życiu, ale wielu patriotów chce przypominać o poświęceniu powstańców i nie widzę w tym nic złego, dobrze jest pamiętać historię swojego narodu. Kiedy poruszony jest ten temat w przestrzeni publicznej to ja także mam jakieś refleksje które mogą dać mi jakieś myśli do usługiwania o grzechu, śmierci, poświęceniu. Wzdycham też nad Polską, która przez wieki rządzona była przez ludzi którzy tłamsili olbrzymi potencjał Polaków i powodowali (i powodują) że nasz kraj jest podatny na obce wpływy, jest słaby. Wielu jest w Polsce ludzi władzy, którzy myślą o własnym interesie a nie interesie narodu, sa sprzedawczykami, wręcz zdrajcami narodu polskiego. Może to z powodu bałwochwalstwa, niewiary? Nie wiem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: marioosh666 » 02 sie 2019, 13:54

KAAN pisze:(...) Ale krótko odpowiadając uważam, że była to głupota dowódców, którzy skazali na śmierć 200 000 ludzi. Oczywiście nic nie ujmuję z bohaterstwa, patriotyzmu, heroizmu powstańców, oni byli wspaniałymi Polakami walczącymi o wolność.

Byliśmy naprawdę gotowi na wszystko. Ludzie ginęli codziennie. Od pierwszego dnia wojny. Ubyło Polski o 8 milionów ludzi; poległych, wymordowanych, zakatowanych, zamęczonych, deportowanych, i tych, którzy pozostali na emigracji i nigdy do Polski nie wrócili, nie tylko przecież w czasowych ramach 1939–45. Mordowano nas dalej, wiele lat. Całe pokolenie spisane na straty. Trzeba dobrze poznać historię i nie mówić, że wszystkiemu winne Powstanie. To niesprawiedliwe. Taki był wtedy nasz wybór i mieliśmy do niego prawo.
gen. Janusz Brochwicz Lewiński ps."Gryf"

Powstanie było konieczne, była w nas chęć wolności. Myśmy dużo zrobili dla całej Europy, że ten zryw zorganizowaliśmy. On był prawie niemożliwy. Gdyby Powstania nie było, Rosjanie doszli by dalej, głębiej w Europę. Zatrzymaliśmy ich walką o Warszawę. To było decydującym momentem. Inaczej oni poszliby dalej na Zachód i wylądowaliby w Berlinie, który był zawsze lewicujący. A potem Rosjanie mieli plan iść z Niemiec do Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii…
gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. "Gryf"

Bądźcie dumni z naszego Powstania, nie słuchajcie tych, którzy próbują pomniejszyć jego znaczenie.
gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. "Gryf"
wyczekujący pisze:(...) czy należy utrzymywać pamięć o powstańcach i czy np. używanie emblematów Polski walczącej aby przypomnieć innym o tym powstaniu jest dobre, czy nie

I tak i nie. Mam wrażenie, że ta pamięć jest wystarczająco dobrze utrzymana i się rozprzestrzenia po Świecie. Ostatnio pod Muzeum widziałem Murzynkę, która koniecznie chciała tam iść i obejrzeć. Sporo obcokrajowców. Zdecydowanie ważniejsze na teraz jest wyciągnięcie z zapomnienia bitwy warszawskiej 1920 r., pokazanie wagi tego wydarzenia Światu, być może ogromny i piękny pomnik z muzeum na miejscu dzisiejszego PKiN.
KAAN pisze:Ja osobiście nie robię z tego wydarzenia czegoś szczególnego w moim życiu, ale wielu patriotów chce przypominać o poświęceniu powstańców i nie widzę w tym nic złego, dobrze jest pamiętać historię swojego narodu.

Rzecz w tym, że to już niewiele zmieni w sercach i umysłach Polaków. Musimy się uczyć działać w czasach pokoju. Wreszcie odbudować elity i ruszyć do przodu budując na właściwym fundamencie. Niektórzy jeszcze dzisiaj widzą w Niemczech i UE, Rosji czy Chinach naszego strategicznego sojusznika. I to patrioci właśnie.


Są ludzie i moderatorzy...
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: chwat » 08 sie 2019, 19:10

KAAN pisze:To niewłaściwy dział do takich dyskusji, dlatego przeniosę go do innego. Ale krótko odpowiadając uważam, że była to głupota dowódców, którzy skazali na śmierć 200 000 ludzi. Oczywiście nic nie ujmuję z bohaterstwa, patriotyzmu, heroizmu powstańców, oni byli wspaniałymi Polakami walczącymi o wolność.

Śmierć dla wierzącego człowieka nie jest utratą czegoś, a życie doczesne nie jest wyznacznikiem wartości.
Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. (J15.13)
Jeśli śmierć miałaby być głupotą, to słowa Jezusa o oddaniu życia należałoby ocenić krytycznie.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: pietrobus » 09 sie 2019, 12:20

Pytanie brzmi moje: czy warto za wszystkie sprawy ginąć.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: Valzer » 09 sie 2019, 12:22

Chrześcijanin raczej nie biegałby z karabinem i nie strzelałby do ludzi.


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: marioosh666 » 09 sie 2019, 13:19

pietrobus pisze:Pytanie brzmi moje: czy warto za wszystkie sprawy ginąć.

A ktoś napisał, że za wszystkie sprawy?
Valzer pisze:Chrześcijanin raczej nie biegałby z karabinem i nie strzelałby do ludzi.

Dlaczego?


Są ludzie i moderatorzy...
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: pietrobus » 09 sie 2019, 20:02

Liczyli na pomóc innych. Jak w każdym powstaniu zostali sami. Polska jako terytorium od wieków była terenem walk wpływu między wschodem i zachodem. Emblemat sam został "reklamówką". Z tego co pamiętam jest zastrzeżonym znakiem. Czy było warto. Nie. Zaszywanie się w kanałach i gównie, nazywanie tego walką wyzwoleńczą nie jest tego warte.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;

Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości