"Nienawiść" - wg Szymborskiej

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

"Nienawiść" - wg Szymborskiej

Postautor: Zbyszekg4 » 11 sie 2019, 19:21

Nie trzeba być znawcą, czy miłośnikiem poezji, aby odebrać z niej naukę na tyle aktualną, że aż przerazić się można!... ^^"
Na kanwie wielu, publicznie wyrażanych aktów nienawiści (choćby do osób seksualnie odmiennych), warto przypomnieć utwór Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. pt. "Nienawiść".

Poniżej moje opracowanie graficzne tego wiersza :-)

Obrazek

Obrazek

------------
A to taka komiksowa oprawa powyższych treści

Obrazek


Jest też nagranie wiersza, naszej bohaterki, z przejmującą muzyką w tle: https://youtu.be/poPCVXHbJW0

oraz "szkolna" analiza wiesza: https://sciaga.pl/tekst/13826-14-interp ... ymborskiej

---------
Czy masz własne przemyślenia na ten temat?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej

Postautor: Riddick » 20 sie 2019, 09:54

A ja myśle, że ludzie nie mają pojęcia obecnie co to jest nienawiść, i obecnie nawet słowa rozsądku nazywane są „mową nienawiści”... nienawiść bo...? Bo inne zdanie? Bo burzy czyjeś wygodne kłamstwa? Nie widziałem nienawiści w stosunku do lgbt, przynajmniej żeś tronu ludzi wierzących. Bo nazwanie rzeczy po imieniu nie jest nienawiścią. Za to widziałem wiele nienawiści ze strony grup lgbt, które dosłownie chcą wyrzynać wierzących, jeżeli nie przystaną na postulaty. To zabawne, że słowo „ciemnogród” nie jest dla lgbt obraźliwe, za to „pedał” już tak.

Co do wiersza, mam awersje do autorki, gdyż nie lubię stalinistów, dlatego żeby zachować obiektywność nie wypowiem się na temat tej poezji.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej

Postautor: Albertus » 20 sie 2019, 10:04

Moim zdaniem wiersz bardzo słaby nawet jak na Szymborską.

Tutaj coś więcej o Szymborskiej i o ideologicznych przesłankach jej twórczości:

http://www.andrzejgrych.pl/wislawa-szymborska/

Cytat:
Szymborska z garstką podobnych jej krakowskich intelektualistów domagała się przyspieszenia wykonania wyroków śmierci na krakowskich księżach, których komuniści kłamliwie oskarżyli o pracę dla obcego wywiadu.

W 1951 r. komuniści rozpoczęli bezpośrednią bezpardonową walkę z Kościołem. Zapoczątkowało ją aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Pod koniec tego roku aresztowano kilkunastu księży w diecezji krakowskiej. W styczniu 1953 r. odbył się ich „proces”. Zarzucono im „szpiegostwo za amerykańskie pieniądze”. Trzech księży skazano na śmierć, a pozostałych na wieloletnie więzienie.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.

Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości