Status Aszery

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: wesz » 12 sie 2019, 19:36

Mam nadzieję że poza Albertusem i Kaanem ( ci dwaj są niereformowalni) komuś otworzyłem oczy - mamy XXI wiek, zabobon musi ustąpić rozsądkowi.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 12 sie 2019, 19:38

wesz pisze:Mam nadzieję że poza Albertusem i Kaanem ( ci dwaj są niereformowalni) komuś otworzyłem oczy - mamy XXI wiek, zabobon musi ustąpić rozsądkowi.
Zabobon ateistyczny jest trudny do wyplenienia, wiara ateistów w ich ideologię jest naprawdę wielka.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Riddick » 12 sie 2019, 20:11

KAAN pisze:
Riddick pisze:
KAAN pisze:Niestety mylisz się i być może nie zrozumiałeś co ci profesorowie mówią, jest tak wiele porządnych opracowań bibliologicznych specjalistów biblistów, że twoje relacje są zwyczajnie niewiarygodne.

Aha, i tylko przypadkiem średnia ocen wyniosła 5.0
Możesz wierzyć w swoje bajki KAAN, ale wciskanie ich innym może skutkować dalej, niż w obecnym życiu.
Wybacz Riddicku, ale żaden poważny człowiek znający języki starożytne nie uwierzy w twoje teorie, że hebrajski to aramejski. To są języki pokrewne, z tej samej grupy językowej, ale jednak różne i wypisałem ci gdzie ten jezyk został użyty w Biblii.

Gdybyś chociaż trochę znał historię języka, o którym mówisz, to nie opowiadałbyś bajek, które tworzysz. Mówienie, że to co Ty teraz nazywasz hebrajskim jest tożsame z jezykiem hebrajskim, w którym została spisana Biblia ma taki sam sens, jak mówienie, że cerkiewnosłowiański i polski to ten sam język. Mało tego, jak widaćz historii, język hebrajski Biblii był na tyle bliski greki, że 72 dwóch tłumaczy przetłumaczyło tak samo Pentateuch. Spróbuj zrobić to samo z fałszywkami masoreckimi. Nie da się. No i pytanie kolejne - jeżeli tekst masorecki jest tekstem hebrajskim, w dodatku oryginalnym, to dlaczego Duch Święty wybrał Septuagintę? I wybór ten trwa jużod dwóch tysiecy lat, a powszechnie wiadomo, że w kluczowych momentach jest istotna różnica między Septuagintą a masoreckimi fałszywkami. Gdy bowiem faryzeusze tworzyli swoją religię żydowską, musieli spreparować teksty i pozmieniali wersety, które mówią o Chrystusie. Dlatego ani nie są to oryginalne teksty, ani nie jest to oryginalny hebrajski. Nie jesteśw stanie obronić swojej tezy.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 13 sie 2019, 10:52

Riddick pisze:
KAAN pisze:
Riddick pisze:Aha, i tylko przypadkiem średnia ocen wyniosła 5.0
Możesz wierzyć w swoje bajki KAAN, ale wciskanie ich innym może skutkować dalej, niż w obecnym życiu.
Wybacz Riddicku, ale żaden poważny człowiek znający języki starożytne nie uwierzy w twoje teorie, że hebrajski to aramejski. To są języki pokrewne, z tej samej grupy językowej, ale jednak różne i wypisałem ci gdzie ten jezyk został użyty w Biblii.
Gdybyś chociaż trochę znał historię języka, o którym mówisz, to nie opowiadałbyś bajek, które tworzysz.
Myślę, ze gdybyś znał historię języka nie pisałbyś bajek o języku hebrajskim.
Mówienie, że to co Ty teraz nazywasz hebrajskim jest tożsame z jezykiem hebrajskim, w którym została spisana Biblia ma taki sam sens, jak mówienie, że cerkiewnosłowiański i polski to ten sam język.
Nie rozumiesz co sam piszesz; ja piszę o różnicach a ty piszesz przykład o tożsamości, dokładnie odwrotnie, zastanów się nad tym co piszesz.

Mało tego, jak widaćz historii, język hebrajski Biblii był na tyle bliski greki, że 72 dwóch tłumaczy przetłumaczyło tak samo Pentateuch.
Kiepskie myśłenie, ze skoro w IIIwBC ktoś potrafił przetłumaczyć na grekę hebrajską Biblię to hebrajski jest pokrewny grece jest nonsensem. Kto to wymyślił jaki to geniusz?
Spróbuj zrobić to samo z fałszywkami masoreckimi. Nie da się.
Wszystko się da zrobić, zrobiono to wiele razy, masoreci nie przepisywali fałszywek tylko prawdziwe Słowo, potwierdziły to odkrycia z Qumran.
No i pytanie kolejne - jeżeli tekst masorecki jest tekstem hebrajskim, w dodatku oryginalnym, to dlaczego Duch Święty wybrał Septuagintę?
Nie wybrał, to ty tak twierdzisz. Duch Święty nie wybiera przekładów, ale podaje swoje Słowo tam gdzie mu się spodoba.
I wybór ten trwa jużod dwóch tysiecy lat
Taaa, już to słyszałem od katolików, prawosławni mają to samo.

Gdy bowiem faryzeusze tworzyli swoją religię żydowską, musieli spreparować teksty i pozmieniali wersety, które mówią o Chrystusie. Dlatego ani nie są to oryginalne teksty, ani nie jest to oryginalny hebrajski. Nie jesteśw stanie obronić swojej tezy.
Ty nie jesteś w stanie obronić swojej tezy, nie podałeś niczego co byłoby obroną twoich twierdzeń. Septuaginta jest tłumaczeniem, nie językiem oryginalnym tekstu biblijnego a tłumacze wykorzystali ograniczony zasób tekstu oryginalnego. W Spetuagincie nie można znaleźć wielu niuansów tekstu możliwych do przekazania tylko w oryginale, dlatego dzisiaj mamy wiele przekładów z których możemy złożyć prawdziwy przekaz, nie podpieramy się tylko jednym źródłem, bo wszelkie tłumaczenia są skażone świadomością tłumacza.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: wesz » 13 sie 2019, 14:45

Albertus pisze:
Nie zmienia to oczywiście faktu że odkrycia archeologiczne o których wspomniałeś w pierwszym poście tego tematu w żaden sposób nie stoją w sprzeczności z tym co pisze w Biblii. Mało tego! Te odkrycia jak najbardziej potwierdzają to co pisze w Biblii!

I oczywiście w żaden sposób nie podważa to fundamentów monoteizmu jak to dramatycznie wyraziłeś. :)


Trudno to skomentować. Bezstronny archeolog, naukowiec widzi tu jednoznacznie, że Izraelici, jak każdy inny lud, czcili parę bogów - czyli byli zwykłymi politeistami. Dopiero lektura powygnaniowych opowieści sprawia, że kończy się zdrowy rozsądek i wierzący zaczynają uważać to za dowód odstępstwa. Nie było żadnego odstępstwa, bo nie było monoteizmu. Każdy starotestamentowiec naukowiec to przyzna. Ta religia ewoluowała od politeizmu, przez henoteizm do monoteizmu - nie było żadnego Abrahama


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Albertus » 13 sie 2019, 18:04

wesz pisze:
Albertus pisze:
Nie zmienia to oczywiście faktu że odkrycia archeologiczne o których wspomniałeś w pierwszym poście tego tematu w żaden sposób nie stoją w sprzeczności z tym co pisze w Biblii. Mało tego! Te odkrycia jak najbardziej potwierdzają to co pisze w Biblii!

I oczywiście w żaden sposób nie podważa to fundamentów monoteizmu jak to dramatycznie wyraziłeś. :)


Trudno to skomentować. Bezstronny archeolog, naukowiec widzi tu jednoznacznie, że Izraelici, jak każdy inny lud, czcili parę bogów - czyli byli zwykłymi politeistami. Dopiero lektura powygnaniowych opowieści sprawia, że kończy się zdrowy rozsądek i wierzący zaczynają uważać to za dowód odstępstwa. Nie było żadnego odstępstwa, bo nie było monoteizmu. Każdy starotestamentowiec naukowiec to przyzna. Ta religia ewoluowała od politeizmu, przez henoteizm do monoteizmu - nie było żadnego Abrahama


czy ty jesteś całkiem przytomny?


Przecież w Biblii jasno pisze że większość Izraelitów łącznie z ich królami przez setki lat byli politeistami i byli wyznawcami synkretycznych kultów.

To odkrycie jak najbardziej potwierdza to co jest napisane w Biblii.Odkrycie to potwierdza praktykowanie przez Izraelitów synkretycznych kultów.

Nie stanowi to dla nas wierzących żadnego problemu. Nie potrafisz tego pojąć?

Takie odkrycie byłoby problemem gdyby w Biblii pisało że zawsze wierni Bogu wszyscy Izraelici nigdy nie odstąpili od monoteizmu.

Ale w Biblii pisze właśnie coś przeciwnego i z czym to odkrycie archeologiczne jest jak najbardziej zgodne i stanowi potwierdzenie tego co pisze w Biblii. :)


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: wesz » 13 sie 2019, 18:30

Nie odnosisz się do wiarygodności historii o Abrahamie i Mojzeszu. Obaj się zgadzamy, że Izraelici byli politeistami, ale podczas gdy Ty uważasz to za odstępstwo, ja uważam za stan naturalny. Gdyby Bóg rzeczywiście zawarł przymierze z Abrahamem i Mojżeszem, stale wspomagałby swój lud, a ten byłby Mu wdzięczny i nie odstapilby od Niego. To logiczne. Po co mieliby szukać oparcia u Baala (bog deszczu - rolnictwo) czy Aszery (bogini płodności), gdyby mieli przymierze z Bogiem żywym? Tymczasem przymierza takiego nigdy nie zawarto - to wymysl


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Albertus » 13 sie 2019, 18:50

wesz pisze:Nie odnosisz się do wiarygodności historii o Abrahamie i Mojzeszu. Obaj się zgadzamy, że Izraelici byli politeistami, ale podczas gdy Ty uważasz to za odstępstwo, ja uważam za stan naturalny. Gdyby Bóg rzeczywiście zawarł przymierze z Abrahamem i Mojżeszem, stale wspomagałby swój lud, a ten byłby Mu wdzięczny i nie odstapilby od Niego. To logiczne. Po co mieliby szukać oparcia u Baala (bog deszczu - rolnictwo) czy Aszery (bogini płodności), gdyby mieli przymierze z Bogiem żywym? Tymczasem przymierza takiego nigdy nie zawarto - to wymysl


Odnoszę się do tematu i do odkrycia archeologicznego na które powołujesz się na początku tematu i o którym twierdzisz że rzekomo podkopuje ono fundamenty monoteizmu. Otóż to odkrycie niczego nie podkopuje a wręcz potwierdza prawdziwość tego co pisze w Biblii.


Gdyby Bóg rzeczywiście zawarł przymierze z Abrahamem i Mojżeszem, stale wspomagałby swój lud, a ten byłby Mu wdzięczny i nie odstapilby od Niego. To logiczne. Po co mieliby szukać oparcia u Baala (bog deszczu - rolnictwo) czy Aszery (bogini płodności), gdyby mieli przymierze z Bogiem żywym? Tymczasem przymierza takiego nigdy nie zawarto - to wymysl


Mylisz Prawdziwego Boga z wróżką z bajki spełniającą życzenia. Bóg nie jest wróżką z bajki.To człowiek ma służyć Bogu a nie Bóg człowiekowi po to by spełniać jego zachcianki.

Wspomaganie Izraelitów przez Boga nigdy nie było bezwarunkowe - gdy Izraelici zaczynali czynić zło to Bóg nie tylko ich nie wspierał ale zwracał się przeciwko nim.Poza tym Bóg wielokrotnie wystawiał Izraela na próby. Bogu nie zależało na tym aby izraelici mieli zapewnione tylko potrzeby materialne ale na tym aby zmieniali swoje myślenie.

I to wszystko pisze w Biblii.

Izraelici chcieli mieć pomyślność ale bez zmiany swoich cielesnych upodobań i dlatego od początku zwracali się ku obcym bogom bo zdawało się im że ci bogowie spełnią ich cielesne pragnienia dając się przekupić ofiarami itp.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: wesz » 13 sie 2019, 20:36

Szanuję Twoje idealistyczne myślenie, ale taka jest ludzka natura, że na pierwszym miejscu stawia sprawy materialne i cielesność. Jeśli Bóg rzeczywiście zawarł przymierze z Izraelitami, to wymagał od nich czegoś czego przy stworzeniu nie wszczepił w ludzi - wymagał niemożliwego. Ludzka naturę lepiej tłumaczy teoria ewolucji niż bajka o Edenie, ale nie miejsce tu na nią. Nie twierdzę, że ludzie nie posiadają cech szlachetnych, ale dominuje cielesność i sprawy materialne - i dobrze, dzięki takiej proporcji cielesności do szlachetnosci ludzkość się rozwija. Wymaganie odwrócenia tej proporcji skazuje przeciętnego człowieka na cierpienie.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Albertus » 13 sie 2019, 23:04

wesz pisze:Szanuję Twoje idealistyczne myślenie, ale taka jest ludzka natura, że na pierwszym miejscu stawia sprawy materialne i cielesność. Jeśli Bóg rzeczywiście zawarł przymierze z Izraelitami, to wymagał od nich czegoś czego przy stworzeniu nie wszczepił w ludzi - wymagał niemożliwego. Ludzka naturę lepiej tłumaczy teoria ewolucji niż bajka o Edenie, ale nie miejsce tu na nią. Nie twierdzę, że ludzie nie posiadają cech szlachetnych, ale dominuje cielesność i sprawy materialne - i dobrze, dzięki takiej proporcji cielesności do szlachetnosci ludzkość się rozwija. Wymaganie odwrócenia tej proporcji skazuje przeciętnego człowieka na cierpienie.


Wybacz ale to twoja wizja tego jaki powinien być Bóg jest mało przekonywująca.

Bóg nie stworzył człowieka jako istoty doskonałej ale stworzył go jako istotę wolną, zdolną do grzechu ale i zdolną do rozwoju i nawrócenia.

Rozumiem że możesz w to nie wierzyć ale spróbuj wykonać pewną operację myślową i zrób założenie że Bóg jednak istnieje i odpowiedz sobie na pytanie:

Czy Bóg zawierając przymierze z takimi ludźmi powinien bezwarunkowo spełniać ich cielesne zachcianki?

Czy chcąc tego aby człowiek się nawracał i rozwijał nie powinien od niego wymagać nawrócenia i rozwoju?


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
Terebint
Posty: 1046
Rejestracja: 14 maja 2008, 08:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Słupsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Terebint » 14 sie 2019, 00:07

Riddick pisze:
Nie, nie widzę, bo zamiast tekstu hebrajskiego pokazujesz mi tekst w języku aramejskim, w redakcji faryzeuszy, które jest najgorszym możliwym źródłem informacji. W najstarszych rękopisach Biblii nie ma żadnej jahwy ani żadnego jhwh.


Riddick, mógłbyś mi rzucić na to nieco więcej światła?


"Starannie zbadałem, co oznacza słowo heretyk i nie mogę stwierdzić, by oznaczało cokolwiek poza tym jednym: heretyk to człowiek, z którym się nie zgadzasz" - Sebastian Castellio
"Non clamor sed amor sonat in aure Dei" - "Nie krzyk, ale miłość dociera do uszu Boga"
"Człowiek który uwierzy, że jest ofiarą spisku zaczyna się zachowywać jak ofiara"
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: wesz » 14 sie 2019, 07:49

Albertus pisze:
Wybacz ale to twoja wizja tego jaki powinien być Bóg jest mało przekonywująca.

Bóg nie stworzył człowieka jako istoty doskonałej ale stworzył go jako istotę wolną, zdolną do grzechu ale i zdolną do rozwoju i nawrócenia.

Rozumiem że możesz w to nie wierzyć ale spróbuj wykonać pewną operację myślową i zrób założenie że Bóg jednak istnieje i odpowiedz sobie na pytanie:

Czy Bóg zawierając przymierze z takimi ludźmi powinien bezwarunkowo spełniać ich cielesne zachcianki?

Czy chcąc tego aby człowiek się nawracał i rozwijał nie powinien od niego wymagać nawrócenia i rozwoju?

W "Rzece genów" Richard Dawkins zauważa że natury w żadnym stopniu nie interesują jej stworzenia - dobór naturalny nie wypracował żadnych mechanizmow mogących ulżyć cierpieniu pokonywanym, zabijanym czy zjadanym zwierzętom. Dlatego ani ja ani dawniej Izraelici po prostu nie widzimy obecności Wszechmocnego Boga w świecie. Nie chodzi o niespełnianie przez Niego zachcianek, ale choćby ochranianie przed ciężkimi wypadkami, chorobami, katastrofami, przestępstwami. Jeśli chodzi o mnie to w wieku 12 lat przeżyłem poważne załamanie nerwowe, które jak się później okazało rzutuje na całe moje życie. Na porządnych stomatologicznych studiach w Krakowie znowu przyszedł kryzys - tym razem psychotyczny, który zrujnował mi życie. Jak się okazuje przyczyną mojej choroby jest mutacja genetyczna w połączeniu z ciężka infekcja jaka przeżyłem po narodzinach. Jeśli dobry, chociaż troszkę troszczący się o swoje stworzenie Bóg istniałby, nie pozwoliłby na występowanie tego rodzaju mutacji - stworzyłby doskonalsze DNA. Cały otaczający nas świat potwierdza absencję Boga. Nie da się jej wytłumaczyć upadkiem pierwszych ludzi - nie badzmy dziećmi. Od samego początku są zjadający i zjadani, zwycięzcy i ofiary, silniejsi i słabsi. Jak widzę jak jedno pisklę zabija w gnieździe swojego młodszego brata czy siostrę, myślę sobie - niemożliwe ze zostały zaprojektowane - jakiż potwór musiałby stać za projektantem?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 14 sie 2019, 08:52

wesz pisze:Szanuję Twoje idealistyczne myślenie, ale taka jest ludzka natura, że na pierwszym miejscu stawia sprawy materialne i cielesność.
Ten stan rzeczy wyjaśnia Biblia, dlaczego tak się stało. Nie było tak od początku. Ateizm nie jest w stanie wyjść poza cielesność; możesz stwierdzić fakt, jest to słuszne stwierdzenie jakie napisałeś, ale znacznie ważniejsze jest skąd się ten stan wziął.
Jeśli Bóg rzeczywiście zawarł przymierze z Izraelitami, to wymagał od nich czegoś czego przy stworzeniu nie wszczepił w ludzi - wymagał niemożliwego.
I znowu masz poprawną obserwację, że Izrael nie był w stanie wypełnić prawa które otrzymał, jest jednak przyczyna która spowodowała taki stan.
Ludzka naturę lepiej tłumaczy teoria ewolucji niż bajka o Edenie, ale nie miejsce tu na nią.
Jest dokładnie odwrotnie; bajka ewolucji nie jest w stanie wyjaśnić natury człowieka, Biblia pokazuje ten stan w całej pełni.
Nie twierdzę, że ludzie nie posiadają cech szlachetnych, ale dominuje cielesność i sprawy materialne -
To prawda, przyczyną tego stanu jest upadek człowieka w grzech.
i dobrze, dzięki takiej proporcji cielesności do szlachetnosci ludzkość się rozwija.
Ludzkość upada, widać to naokoło.
Wymaganie odwrócenia tej proporcji skazuje przeciętnego człowieka na cierpienie.
Powiem więcej; nie jest możliwe aby człowiek był naprawdę dobry, sprawiedliwy bazując na własnej sile.
Moglibyśmy porozmawiać o tych słusznych spostrzeżeniach jakie poczyniłeś, oczywiście w sposób poważny i wnikliwy.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: KAAN » 14 sie 2019, 09:25

wesz pisze:W "Rzece genów" Richard Dawkins zauważa że natury w żadnym stopniu nie interesują jej stworzenia - dobór naturalny nie wypracował żadnych mechanizmow mogących ulżyć cierpieniu pokonywanym, zabijanym czy zjadanym zwierzętom.
Dawkins jest papieżem religii ewolucjonistycznej, ma tak wielką wiarę że stworzył nowe osobowe byty, mające wolę, zdolność przewidywania, moc tworzenia, zainteresowania, możliwość działania. Centralnym bogiem jest Ewolucja - boginii która ma zdolność kreacji życia, stwarzania rodzajów, decydowania o rozwoju, a nawet stwarzania osobowości, rozumu, rzeczy duchowych. W tym wszystkim pomaga boginii demon zwany przypadkiem, bardzo niesforny, nieokrzesaniec, ale boginii cierpliwie czeka aż ten zrobi w końcu coś sensownego i wtedy następuje tryumf przypadku nad chaosem...
Dawkins to fantasta a nie naukowiec, ludzie słuchają jego bajek z rozdziawionymi ustami i nie wiedzą że on nie ma wystarczającej wiedzy z zakresu genetyki, statystyki, teorii informacji, teorii nauki aby mógł wyjaśnić swoje bajki w sposób ścisły, naukowy.
Dlatego ani ja ani dawniej Izraelici po prostu nie widzimy obecności Wszechmocnego Boga w świecie.
Owszem, ty możesz nie widzieć, ale Izrael widział i doświadczył działania Bożego, są na to dowody.
Nie chodzi o niespełnianie przez Niego zachcianek, ale choćby ochranianie przed ciężkimi wypadkami, chorobami, katastrofami, przestępstwami.
Znowu się mylisz; gdyby Bóg nie ochraniał ludzi przed złem, człowieka nie byłoby już na ziemi.

Jak się okazuje przyczyną mojej choroby jest mutacja genetyczna w połączeniu z ciężka infekcja jaka przeżyłem po narodzinach. Jeśli dobry, chociaż troszkę troszczący się o swoje stworzenie Bóg istniałby, nie pozwoliłby na występowanie tego rodzaju mutacji - stworzyłby doskonalsze DNA.
Nie ma doskonalszego od tego stworzonego przez Pana Boga, twoje problemy wynikają z grzechu jaki zamieszkał w człowieku. Bóg troszczy się o swoich, ale każdy kto nie odda czci prawdziwemu Bogu musi zginąć w piekle. śmierć, nieszczęścia, choroby są znakiem dla człowieka jak obrzydliwy i destrukcyjny jest grzech. Najgorsze jest to że od skutku grzechu - śmierci, nie ma ucieczki. Wierzący ludzie widzą ten związek i rozumieją cierpienia jeszcze głębiej, dlatego za wszystko dziękują Bogu.
Dam ci jeden punkt do przemyślenia; ból, fizyczny ból, jest dobry czy zły?
Cały otaczający nas świat potwierdza absencję Boga.
Znowu jest dokładnie odwrotnie, całe stworzenie świadczy o wszechmocnym Bogu.

Rz 1:18 Albowiem gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkiej bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę.
19 Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił.
20 Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę,
21 Dlatego że poznawszy Boga, nie uwielbili go jako Boga i nie złożyli mu dziękczynienia, lecz znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności.
22 Mienili się mądrymi, a stali się głupi.
23 I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy;
24 Dlatego też wydał ich Bóg na łup pożądliwości ich serc ku nieczystości, aby bezcześcili ciała swoje między sobą,
25 Ponieważ zamienili Boga prawdziwego na fałszywego i oddawali cześć, i służyli stworzeniu zamiast Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.


Nie da się jej wytłumaczyć upadkiem pierwszych ludzi - nie badzmy dziećmi.
To jedyne wytłumaczenie.
Od samego początku są zjadający i zjadani, zwycięzcy i ofiary, silniejsi i słabsi.
Od początku tak nie było, Pan Bóg na pożywienie dla żyjących istot stworzył roślinność.
Jak widzę jak jedno pisklę zabija w gnieździe swojego młodszego brata czy siostrę, myślę sobie - niemożliwe ze zostały zaprojektowane - jakiż potwór musiałby stać za projektantem?
Widzisz potworność grzechu, ten grzech jest w tobie, dlatego cierpisz, jesteś sfrustrowany, widzisz beznadzieję wokoło.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Status Aszery

Postautor: Riddick » 14 sie 2019, 12:24

KAAN pisze:
Riddick pisze:
KAAN pisze:Wybacz Riddicku, ale żaden poważny człowiek znający języki starożytne nie uwierzy w twoje teorie, że hebrajski to aramejski. To są języki pokrewne, z tej samej grupy językowej, ale jednak różne i wypisałem ci gdzie ten jezyk został użyty w Biblii.
Gdybyś chociaż trochę znał historię języka, o którym mówisz, to nie opowiadałbyś bajek, które tworzysz.
Myślę, ze gdybyś znał historię języka nie pisałbyś bajek o języku hebrajskim.
Mówienie, że to co Ty teraz nazywasz hebrajskim jest tożsame z jezykiem hebrajskim, w którym została spisana Biblia ma taki sam sens, jak mówienie, że cerkiewnosłowiański i polski to ten sam język.
Nie rozumiesz co sam piszesz; ja piszę o różnicach a ty piszesz przykład o tożsamości, dokładnie odwrotnie, zastanów się nad tym co piszesz.

Mało tego, jak widaćz historii, język hebrajski Biblii był na tyle bliski greki, że 72 dwóch tłumaczy przetłumaczyło tak samo Pentateuch.
Kiepskie myśłenie, ze skoro w IIIwBC ktoś potrafił przetłumaczyć na grekę hebrajską Biblię to hebrajski jest pokrewny grece jest nonsensem. Kto to wymyślił jaki to geniusz?
Spróbuj zrobić to samo z fałszywkami masoreckimi. Nie da się.
Wszystko się da zrobić, zrobiono to wiele razy, masoreci nie przepisywali fałszywek tylko prawdziwe Słowo, potwierdziły to odkrycia z Qumran.
No i pytanie kolejne - jeżeli tekst masorecki jest tekstem hebrajskim, w dodatku oryginalnym, to dlaczego Duch Święty wybrał Septuagintę?
Nie wybrał, to ty tak twierdzisz. Duch Święty nie wybiera przekładów, ale podaje swoje Słowo tam gdzie mu się spodoba.
I wybór ten trwa jużod dwóch tysiecy lat
Taaa, już to słyszałem od katolików, prawosławni mają to samo.

Gdy bowiem faryzeusze tworzyli swoją religię żydowską, musieli spreparować teksty i pozmieniali wersety, które mówią o Chrystusie. Dlatego ani nie są to oryginalne teksty, ani nie jest to oryginalny hebrajski. Nie jesteśw stanie obronić swojej tezy.
Ty nie jesteś w stanie obronić swojej tezy, nie podałeś niczego co byłoby obroną twoich twierdzeń. Septuaginta jest tłumaczeniem, nie językiem oryginalnym tekstu biblijnego a tłumacze wykorzystali ograniczony zasób tekstu oryginalnego. W Spetuagincie nie można znaleźć wielu niuansów tekstu możliwych do przekazania tylko w oryginale, dlatego dzisiaj mamy wiele przekładów z których możemy złożyć prawdziwy przekaz, nie podpieramy się tylko jednym źródłem, bo wszelkie tłumaczenia są skażone świadomością tłumacza.


Nie chce mi się rozbijać tego na części, więc powiem wprost. Nie znasz historii języka, o którym się wypowiadasz. Mówienie, że to, co nazywasz hebrajskim jest oryginalnym językiem Biblii, to śmiech na sali. Żaden poważny historyk nie przyklepie takiego zdania z uznaniem, co najwyżej weźmie na tapetę jako żart niskich lotów. Nie znając historii nie rozumiesz, dlaczego to, co nazywasz hebrajskim jest bliższe aramejskiemu, niż autentycznemu hebrajskiemu.
Jak widzę, nie potrafisz powiedzieć, dlaczego Duch Święty wybrał Septuagintę, jako źródło cytatów do pism jakie dali nam Apostołowie, skoro równie dobrze Apostołowie mogli tłumaczyć teksty z hebrajskiego (gdyby takie były oczywiście). Nie potrafisz też powiedzieć, dlaczego tak bardzo często te wersety różnią się, kiedy jest mowa o Chrystusie i dlaczego tak trudno umiejscowić wersety z Nowego Testamentu w tekście Starego, tłumaczonego z tekstów masoreckich. Nie potrafisz powiedzieć, dlaczego tłumacze tak często sięgają do Septuaginty, kiedy muszą tłumaczyć teksty masoreckie jako źródło dla Starego Testamentu, gdy absurd fałszywki jest już nie do zniesienia dla tłumacza. Nie potrafisz również odpowiedzieć, dlaczego najstarszymi zachowanymi tekstami Biblii są te w języku greckim, a nie w hebrajskim. Podobnie jak nie potrafisz wytłumaczyć, dlaczego 72 tłumaczy przetłumaczyło tak samo tekst oryginalnego hebrajskiego tekstu na grecki w taki sam sposób, natomiast obecnie nie jest możliwe, aby takie tłumaczenie wykonać (hmmm, czyżby tekst, który obecnie nazywa się hebrajskim był napisany językiem tak innym, że nie da się czegoś takiego zrobić?).
Temat rękopisów z Qumran też jest dla Ciebie obcy. Z naukowego punktu widzenia rękopisy te dostarczyły więcej pytań, aniżeli odpowiedzi, ale wiedziałbyś to, gdybyś miał coś wspólnego z nauką. Poza tym, niemożność dokładnego umiejscowienia czasowego tych rękopisów nie potwierdza tego, jakoby masoreci przepisywali Słowo Boże. Równie dobrze może potwierdzić, że fałszerstwo to zaczęło się dość wcześnie, już w czasie funkcjonowania Apostołów.
Dla mnie dyskusja z Tobą jest ciekawa, ale pozbawiona sensu, gdyż powtarzasz obiegowe opinie, bez znajomości tematu, dyskusji i badań naukowych, jakie mają miejsce.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości