Bałwochwalstwo w KRK, w świetle Listu do Rzymian

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Bałwochwalstwo w KRK, w świetle Listu do Rzymian

Postautor: myduo » 10 lis 2008, 13:10

na zielono - List do Rzymian
na czerwono - moje
na niebiesko - z Biblii, ale nie z Rzymian
na purpurowo - nie moje, nie z Bibli.

Rz 1:21-32 BT Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce.(22) Podając się za mądrych stali się głupimi.(23) I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów.

Pwt 4:15-19 BT Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie -(16) abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety,(17) podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem,(18) podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią.(19) Gdy podniesiesz oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, i wszystkie zastępy niebios, obyś nie pozwolił się zwieść, nie oddawał im pokłonu i nie służył, bo Pan, Bóg twój, przydzielił je wszystkim narodom pod niebem.

Mamy tu wyraźne zalecenie od Pana. Nie widzieliśmy żadnej postaci, więc nie mamy prawa jej sporządzać i jej oddawać chwały należnej Bogu. Nie wiemy nawet jak wyglądał Chrystus (Jezli uważacie że ten z obrazów jest odpowiednim odwzorowaniem, to powiedzcie, czemu widziałem tak wiele róznych Chrystusów? Z różnymi oczami, ustami, kościami policzkowymi... do tego jakim prawem mężczyzna w tamtych czasach mógł mieć długie włosy? To nie możliwe, chyba że spełniał ślub Nazyreatu, a wiemy że Chrystus go nie spełniał- Lb 6:2-7 Bw Przemów do synów izraelskich i powiedz im: Jeżeli mężczyzna lub kobieta złoży szczególny ślub, ślub nazyreatu, aby się poświęcić Panu,(3) to niech powstrzyma się od wina i napoju odurzającego. Nie będzie pił octu winnego i octu z napoju odurzającego, nie będzie pił żadnego soku z winogron i nie będzie jadł winogron ani świeżych, ani suszonych.(4) Przez cały czas swojego nazyreatu nie będzie jadł niczego, co się zbiera z winnego krzewu, począwszy od niedojrzałych winogron aż do wytłoczyn.(5) Przez cały czas jego ślubu nazyreatu brzytwa nie przejdzie po jego głowie. Dopóki nie wypełnią się dni, na które poświęcił się Panu, będzie poświęcony. Pozwoli swobodnie róść włosom na swojej głowie.(6) Przez cały czas, na jaki poświęcił się Panu, nie będzie przystępował do zmarłego.(7) Nie będzie się zanieczyszczał nawet przy swoim zmarłym ojcu, matce, bracie i siostrze swojej, gdyż na jego głowie jest znak poświęcenia się swojemu Bogu. )

(24) Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał.(25) Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.(26) Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze.(27) Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.

Głośno jest o tym w mediach, w opowieściach znajomych, ba, nawet Księża się do tego przyznają:

"(...) my, grupa księży homoseksualistów, uważamy, że duchowni, którzy zawodowo pracują w Kościele, ale nie chcą żyć w celibacie, którzy pragną mieszkać razem z przyjacielem, powinni móc to robić. (...) My nie widzimy żadnych problemów między wiarą katolicką i byciem aktywnym homoseksualistą (...) W przeszłości dominikanin nie miał zbyt wielu okazji, żeby zakochać się w kobiecie albo mężczyźnie, ale odkąd zakonnicy żyją otwarcie mogą pojawiać się takie sytuacje. Ważne jest zatem, aby o tego typu sprawach można było mówić szczerze i otwarcie w swoim własnym konwencie. Mogę powiedzieć: jaki wspaniały chłopak", jaka fajna dziewczyna", jednak cały czas pamiętam, że moje życie dominikanina wybierałem świadomie i jest to dobre życie, chociaż tęsknię za szczególnymi relacjami z drugą osobą." (Fronda, marzec 1998)

(28) A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.(29) Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości;(30) potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni,(31) bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości.

To było bardziej widoczne w średniowieczu (Jak zabijano naszych braci w Chrystusie i wymyślali jak tu większe zyski wyciągnąć z pobożności- 1Tm 6:3-5 Bw Jeśli kto inaczej naucza i nie trzyma się zbawiennych słów Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz nauki zgodnej z prawdziwą pobożnością,(4) ten jest zarozumiały, nic nie umie, lecz choruje na wszczynanie sporów i spieranie się o słowa, z czego rodzą się zawiść, swary, bluźnierstwa, złośliwe podejrzenia,(5) ciągłe spory ludzi spaczonych na umyśle i wyzutych z prawdy, którzy sądzą, że z pobożności można ciągnąć zyski. , teraz jest to ukryte, aczkolwiek przez nas wszystkich dobrze znane.

(32) Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.


Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 10 lis 2008, 16:11

To jakiś bełkotliwy bełkot - ignor z mojej strony... Skąd ludziom do głowy przychodzą takie pomysły??


Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 10 lis 2008, 16:48

Baranku źle :) Powinieneś zadać fido pytanie o treści:

Jak to jest, gdy nie jesteś już homoseksualistą?

Dlaczego takie właśnie? Byłoby one zgodne z logiką wypowiedzi fido.


Pozdrowienia - Joanna
(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 10 lis 2008, 17:56

Jak to już? Nigdy nie byłem. Nie jestem z rodziny katolickiej xD Ale wiem jak to jest bez Boga. Człowiek łapie pełno innych wartości. Czy to homoseksualizm, czy po prostu cudzołożenie. A wiemy doskonale że księża są z tego znani. I jest dla nich jak najbardziej nadzieja :) mogą pokutować :) i oddać życie Chrystusowi :) tego życzę każdemu :) religia nie zbawia. Matka kościół też nie. Chrystus, głowa kościoła tak.


Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 10 lis 2008, 18:39

To ja zadam pytanie inaczej. Czy był taki okres w Twoim życiu gdy byłeś człowiekiem niewierzącym?


Pozdrowienia - Joanna

(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 10 lis 2008, 20:16

Jak najbardziej

Rz 3:10-18 Bw „jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego,(11) nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga;(12) wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego.(13) Grobem otwartym jest ich gardło, językami swoimi knują zdradę, jad żmij pod ich wargami;(14) usta ich są pełne przekleństwa i gorzkości;(15) nogi ich są skore do rozlewu krwi,(16) spustoszenie i nędza na ich drogach,(17) a drogi pokoju nie poznali.(18) Nie ma bojaźni Bożej przed ich oczami.”

J 15:16 Bw „Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem(...)"


Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 10 lis 2008, 21:08

Trzymając się ściśle zaprezentowanej przez Ciebie logiki powtórzę więc pytanie:

Jak to jest, gdy nie jesteś już homoseksualistą?


Pozdrowienia - Joanna

(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 lis 2008, 21:24

Nie widzieliśmy żadnej postaci, więc nie mamy prawa jej sporządzać i jej oddawać chwały należnej Bogu.


Co to znaczy oddawać chwałę należną Bogu?

Dlaczego uważasz że KK oddaje chwałę należną Bogu "sporządzonym postaciom"


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 10 lis 2008, 21:38

Machu Picchu pisze:Trzymając się ściśle zaprezentowanej przez Ciebie logiki powtórzę więc pytanie:

Jak to jest, gdy nie jesteś już homoseksualistą?

Trolling.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 10 lis 2008, 21:45

nie, logika.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 10 lis 2008, 22:33

Albertus pisze:
Nie widzieliśmy żadnej postaci, więc nie mamy prawa jej sporządzać i jej oddawać chwały należnej Bogu.


Co to znaczy oddawać chwałę należną Bogu?

Dlaczego uważasz że KK oddaje chwałę należną Bogu "sporządzonym postaciom"


Wj 20:5 Bw „Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą.”

Kpł 26:1 Bw „Nie będziecie czynili sobie bałwanów ani stawiali sobie podobizny rzeźbionej, ani kamiennych pomników, ani też umieszczali kamiennych obrazów w ziemi waszej, by im się kłaniać; gdyż Ja, Pan, jestem Bogiem waszym.


myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 10 lis 2008, 22:42

Machu Picchu pisze:Trzymając się ściśle zaprezentowanej przez Ciebie logiki powtórzę więc pytanie:

Jak to jest, gdy nie jesteś już homoseksualistą?


Może nie homoseksualistą, ale na pewno nie byłem święty (tak, teraz jestem :) ) i nie panowałem nad moim grzesznym ciałem. Teraz Pan żyjący we mnie pomaga mi umartwiać ciało dla grzechu :)

Rz 8:1-13 Bw „Przeto teraz nie ma żadnego potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie.(2) Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, uwolnił cię od zakonu grzechu i śmierci.(3) Albowiem czego zakon nie mógł dokonać, w czym był słaby z powodu ciała, tego dokonał Bóg: przez zesłanie Syna swego w postaci grzesznego ciała, ofiarując je za grzech, potępił grzech w ciele,(4) aby słuszne żądania zakonu wykonały się na nas, którzy nie według ciała postępujemy, lecz według Ducha.(5) Bo ci, którzy żyją według ciała, myślą o tym, co cielesne; ci zaś, którzy żyją według Ducha, o tym, co duchowe.(6) Albowiem zamysł ciała, to śmierć, a zamysł Ducha, to życie i pokój.(7) Dlatego zamysł ciała jest wrogi Bogu; nie poddaje się bowiem zakonowi Bożemu, bo też nie może.(8) Ci zaś, którzy są w ciele, Bogu podobać się nie mogą.(9) Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.(10) Jeśli jednak Chrystus jest w was, to chociaż ciało jest martwe z powodu grzechu, jednak duch jest żywy przez usprawiedliwienie.(11) A jeśli Duch tego, który Jezusa wzbudził z martwych, mieszka w was, tedy Ten, który Jezusa Chrystusa z martwych wzbudził, ożywi i wasze śmiertelne ciała przez Ducha swego, który mieszka w was.(12) Tak więc, bracia, jesteśmy dłużnikami nie ciała, aby żyć według ciała.(13) Jeśli bowiem według ciała żyjecie, umrzecie; ale jeśli Duchem sprawy ciała umartwiacie, żyć będziecie.”


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 10 lis 2008, 23:00

Bóg wydaje niewierzących na pastwę sromotnych grzechów.
Jednych wydaje na pastwę homoseksualizmu, innych na chciwość, jeszcze innych na żądzę mordowania czy też pozwala im zostać fałszywymi nauczycielami. My chrześcijanie również byliśmy uwikłani w niewolę grzechu i wcale nie byliśmy lepsi od homoseksualistów czy od morderców. Ale Bóg zlitował się nad nami i dał nam łaskę wiary i dał nam życie wieczne. Jesteśmy umarli dla grzechu i musimy codziennie uśmiercać naszą cielesność co jesteśmy wstanie czynić tylko dzięki łasce Bożej.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 lis 2008, 23:09

Brak niestety odpowiedzi na moje pytanie:

Cytat:
Nie widzieliśmy żadnej postaci, więc nie mamy prawa jej sporządzać i jej oddawać chwały należnej Bogu
.


Co to znaczy oddawać chwałę należną Bogu?

Dlaczego uważasz że KK oddaje chwałę należną Bogu "sporządzonym postaciom"


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 lis 2008, 23:15

Wj 20:5 Bw „Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą.”

Kpł 26:1 Bw „Nie będziecie czynili sobie bałwanów ani stawiali sobie podobizny rzeźbionej, ani kamiennych pomników, ani też umieszczali kamiennych obrazów w ziemi waszej, by im się kłaniać; gdyż Ja, Pan, jestem Bogiem waszym.”


Czy oddawanie pokłonu zawsze jest oddawaniem "chwały należnej Bogu"?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości