Sprawa Judasza

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Sprawa Judasza

Postautor: Lash » 24 lis 2008, 09:33

Z tematu
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 7721#27721

Przewodas pisze:Sam sprawdziłem jak to jest u Jana.

Można z dużym prawdopodobieństwem domniemywać, że Judasz nie był obecny, bo Jezus go wcześniej odesłał. (Argument przeciw mnie.) Niemniej, zdrada została postanowiona wcześniej, a Jezus podkreśla, że akceptuje wybór Judasza. Ten nie został nazwany przyjacielem bo już wybrał wrogość i zdradę. Mimo to Jezus wcześniej cały czas wykonuje wobec niego przyjazne gesty - umycie nóg, podanie chleba. Ba, u Mateusza Jezus wręcz go przestrzega przed zdradą, a Judasz udaje głupiego.

Judasz podczas Ostatniej Wieczerzy wyraźnie dostał swoją Ostatnią Szansę, ale wybrał wrogość i zdradę. Jezus go w żaden sposób nie sprowokował, wręcz przeciwnie. Jeżeli wywiera na Judasza jakiś nacisk to w kierunku opamiętania, demaskuje go, ale nie łamie jego woli, mówiąc np. "Zwiążcie go, bo to zdrajca!" Nic z tego! Jezus stosuje tylko łagodną perswazję, a w końcu akceptuje wolną wolę Judasza oraz jego wybór i ulega: "Czyń zaraz, co masz czynić".
Mógł to powiedzieć przed Wieczerzą, prawda?

Czy moglbym ciebie prosic bys mi wyjasnil jak te teksty pasuja do twojej teorii.
Bo mi to trudno dopasowac.
Takze ta twoja wypowiedz jest dla mnie nie wystarczajaca.

Przewodas pisze:Przeciwstawiasz Lutra Jezusowi?
Wątpię, czy sam Reformator przystałby na takie wyniesienie. Tylko Pismo, drogi Fantomiku, i przede wszystkim Pismo, a dopiero potem ludzkie kombinacje. To jest istota luteranizmu.

W kwestii wolnej woli Luter mógł się mylić zważywszy, że żył w epoce jeszcze feudalnej, w której wola jednostki miała mało do powiedzenia, a wszelka władza pochodziła od Boga. Tak samo jak mylił się w kwestii żydów czy nazywając Kalwina papistą (z wzajemnością zresztą). Teologiem i biblistą jestem na pewno słabszym od Lutra, ale powiedzmy, że czytając Pismo miewam małe chwile olśnienia... Chyba po to protestanci mają czytać Biblię, zgadza się?

Spójrzcie na Ostatnią Wieczerzę i wydarzenia bezpośrednio ją poprzedzające nie tylko jak na testament Jezusa i ustanowienie najważniejszego dla chrześcijan sakramentu, ale też jak na walkę Jezusa o duszę Judasza. Jezus daje mu wyraźny komunikat: Opamiętaj się, młotku, to nie musisz być ty!

Sprawa dwu mieczy i umycie nóg ładnie ten komunikat równoważą, na zasadzie: patrz, mógłbym użyć przemocy, gdybym chciał i jednocześnie nie usiłuję przypodobać się tobie, czy przebłagać cię poniżając siebie, chodzi tu o coś innego, pomyśl o co. Judasz nie myśli, więc Jezus otwarcie go przestrzega i demaskuje. Ten dalej udaje durnia. Jezus wreszcie macha ręką. Cały czas mamy jednak pełny szacunek dla wolnej woli Judasza. I ani krzty predestynacji do zdrady i potępienia.

Podobno twierdzicie, że Słowo Boże jest żywe. Zatem powinno Ono wciąż ujawniać swoje nowe znaczenia, aktualne w coraz to nowych epokach. Proszę, oto jedno macie!
Tego chcieliście, czyż nie?

Skąd więc ta tania ironia w odpowiedzi?


(63) Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. (64) Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą. Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać. (65) Rzekł więc: Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca. (66) Odtąd wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. (67) Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść? (68) Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. (69) A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga. (70) Na to rzekł do nich Jezus: Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest diabłem. (71) Mówił zaś o Judaszu, synu Szymona Iskarioty. Ten bowiem - jeden z Dwunastu - miał Go wydać. (Ew. Jana 6:1-71, Biblia Tysiąclecia)

(11) Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. (12) Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo (Ew. Jana 17:11-12, Biblia Tysiąclecia)

(15) Wtedy Piotr w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił: (16) Bracia, musiało wypełnić się słowo Pisma, które Duch Święty zapowiedział przez usta Dawida o Judaszu. On to wskazał drogę tym, którzy pojmali Jezusa, (17) bo on zaliczał się do nas i miał udział w naszym posługiwaniu. (Dzieje Apost. 1:1-17, Biblia Tysiąclecia)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 24 lis 2008, 09:52

Niewątpliwie ktoś Jezusa musiał zdradzić, ale czy koniecznie Judasz? Mało było szpiegów i kanalii?
Warto zauważyć, że wszystkie Ewangelie są pisane po fakcie, więc informacje jak się to skończyło mogły być rozważane na początku. Trzeba dać przewagę słowom Jezusa wypowiadanymi w trakcie wydarzeń (opis Ostatniej Wieczerzy to praktycznie reportaż) nad słowami uczniów podsumowującymi i rozważającymi wszystko po fakcie.

Dlaczego Judaszowi nie było dane? Bo nie prosił. Ba, odrzucił ewidentnie przyjazne gesty i wezwanie Jezusa. I oczywiście, że Jezus wiedział kto chce go zdradzić i dlatego wiedział wobec kogo podjąć próbę nakłonienia do opamiętania.

Jezus nie chciał by Judasz go zdradził, to tylko Judasz tego chciał.


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 lis 2008, 10:20

Przewodas pisze:Niewątpliwie ktoś Jezusa musiał zdradzić, ale czy koniecznie Judasz? Mało było szpiegów i kanalii?
Warto zauważyć, że wszystkie Ewangelie są pisane po fakcie, więc informacje jak się to skończyło mogły być rozważane na początku. Trzeba dać przewagę słowom Jezusa wypowiadanymi w trakcie wydarzeń (opis Ostatniej Wieczerzy to praktycznie reportaż) nad słowami uczniów podsumowującymi i rozważającymi wszystko po fakcie.

Zgadzam sie zauwaz jednak na wypowiedz Jezusa.

Powiada Autor Jan po FAKCIE
(63) Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. (64) Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą.
Jan Dorzuca komentarz:
Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać.

Widac wiec ze Jan zaliczaja Judasza do grona niewierzacych o ktorych Jezus wiedzial od poczatku ze mu nie wierza. Zaliczajac go to grona tych co od poczatku nie wierzyli mu.
Potem wraca do nauczania podawanego w wersach 34-45 gdzie Jezus 2 razy mowi ze Ojciec musi dac mu kogos aby ten byl zbawiony.

(65) Rzekł więc: Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca.

W tym tekscie Jezus mowi ze DLATEGO czyli ze wzgledu na Judasza i tych ktorzy niewierza powiedzial te slowa.
Czyli ze Musi to zostac dane od Ojca aby uwierzyc prawdziwie.

Reakcja uczniow jest taka ze
Czesc z nich odchodzi....
(66) Odtąd wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło.

(67) Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść? (68) Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. (69) A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga.

Jezus zadaje pytanie Dwunastu o pozostanie z Nim. W tym gronie jest JUDASZ On pozostaje!
Ale czy pozostaje bo wierzy prawdziwe?
Z punktu widzenia uczniow tak mogloby byc! Jednak Jezus widzi ta sprawe inaczej.
Czy nie bylo dla niego to samo wiadomo co wiedzial od poczatku?

Jezus dodaje:
(70) Na to rzekł do nich Jezus: Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest diabłem. (71) Mówił zaś o Judaszu, synu Szymona Iskarioty. Ten bowiem - jeden z Dwunastu - miał Go wydać. (Ew. Jana 6:1-71, Biblia Tysiąclecia)

Widac ze Jezus Wybral 12 do chodzenia za Nim ale jednego z ich nazywa diablem. czyli oszczerca klamca. zwodzicielem...
Jan w tym tekscie wyraznie wskazuje na:
Jezusa - ktory wie od poczatku kto go wyda.
Jezusa - ktory wybral akurat tych dwunastu ze swiadomoscia ze jeden z nich - konkretnie Judasz go wyda.
Jezusa - ktory deklaruje ze Tylko Ojciec moze dac mu czlowieka do zbawienia i czlowiek nie moze tego sam osiagnac.
Judasza - ktory DEKLARUJE wiara i Ktory WYBIERA pozostanie przy Jezusie w krytycznym momencie i Ktory CZYNI to co inni uczniowie czynili - ale ktory nadal nie ma Laski od Ojca!
Wielka jest tajemnica Boza.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 lis 2008, 10:30

Przewodas pisze: Dlaczego Judaszowi nie było dane? Bo nie prosił. Ba, odrzucił ewidentnie przyjazne gesty i wezwanie Jezusa. I oczywiście, że Jezus wiedział kto chce go zdradzić i dlatego wiedział wobec kogo podjąć próbę nakłonienia do opamiętania.
Czy moglbys podac cos na potwierdzenie tego ze nie prosil?
Jak odrzucal przyjazne gesty Jezusa?
Dlaczego Jan mowie ze Jezus wiedzial KTO GO ZDRADZI - a nie kto chce go zdradzic?
Dlaczego Jezus mowi ze tak sie mialo stac aby sie wypelnilo Pismo?

Dlaczego Jezus nazywa Judasza
SYN ZATRACENIA
i to okreslenie odnosi sie tylko do ANTYCHRYSTA - por (3) Niech was w żaden sposób nikt nie zwodzi, bo [dzień ten nie nadejdzie], dopóki nie przyjdzie najpierw odstępstwo i nie objawi się człowiek grzechu, syn zatracenia, (2 List do Tesaloniczan 2:3, Biblia Tysiąclecia)....
Ktory tez jest ewidentnie w planach Boga i ktory nie jest dla Boga anonimowy ....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 24 lis 2008, 15:23

Wydaje mi się, że nie ma między nami sprzeczności.
Mówimy o nieco innych sprawach, różne są zwłaszcza kategorie czasu, miejsca, kontekstu i ogólności.

Interpretacja dowodząca, że Judasz urodził się tylko po to by zdradzić i zostać potępionym jest moim zdaniem życzeniową nadinterpretacją.

I wybacz, ale pytania, które mi stawiasz pachną sofistyką i demagogią. Nie dowodzi się istnienia niebytów (nieproszenia). Przypomnij też sobie kiedy Jan poprosił o wskazanie zdrajcy.

I co tu ma do rzeczy, że człowiek nie może się sam zbawić? Prawda. Ale nie o to mi chodzi!
Zauważ choćby, że Jezus nie mówi jednoznacznie: "Judasz Iszkariota jest synem zatracenia", stwierdza tylko, że taki syn będzie (duży wybór). A utożsamiając Judasza z Antychrystem nie głosisz przypadkiem ponownego przyjścia Judasza? :eek:

Zaprzeczysz, że Judasz dostał Ostatnią Szansę?


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 lis 2008, 15:51

Przewodas pisze: Wydaje mi się, że nie ma między nami sprzeczności.
Mówimy o nieco innych sprawach, różne są zwłaszcza kategorie czasu, miejsca, kontekstu i ogólności.

Interpretacja dowodząca, że Judasz urodził się tylko po to by zdradzić i zostać potępionym jest moim zdaniem życzeniową nadinterpretacją.
Jesli potrafisz to wykazac z tektu to prosze bradzo. Jesli nie potrafisz to wtedy raczej twoje poglady sa Zyczeniem sobie - by bylo inaczej...

Przewodas pisze: I wybacz, ale pytania, które mi stawiasz pachną sofistyką i demagogią. Nie dowodzi się istnienia niebytów (nieproszenia). Przypomnij też sobie kiedy Jan poprosił o wskazanie zdrajcy.
Jan prosil duzo pozniej.
Jednak Natchnienie Biblii to nie spisanie historii tak jak ja widzial Jan w trakcie jej dziania sie ale z Ducha Sw tak jak Autor pod Jego natchnieniem pisal.
Zauwaz tez ze i ile wieksza demagogia jest stwierdzanie ze:
Judasz na pewno NIEPROSIL jako arbitralnie ustanowionego sobie warunkuw porownaniu z moim zapachem ....

Jezus wyranie podkreslil ze wiedzial od poczatku - kiedy i dokladnie kto i jak go zdradzi.
Nawet jesli byl to poczatek okreslony tylko jako powolanie do apostolstwa to Jezus wiedzial kogo i do czego powoluje. I nie bylo tu pomylki.
Zauwaz ze na pewno nie mogl to byc chocby Piotr :P

Przewodas pisze: I co tu ma do rzeczy, że człowiek nie może się sam zbawić? Prawda. Ale nie o to mi chodzi!
Zauważ choćby, że Jezus nie mówi jednoznacznie: "Judasz Iszkariota jest synem zatracenia", stwierdza tylko, że taki syn będzie (duży wybór). A utożsamiając Judasza z Antychrystem nie głosisz przypadkiem ponownego przyjścia Judasza? :eek:

Zaprzeczysz, że Judasz dostał Ostatnią Szansę?


Nie powiedzial takich slow - ale chyba jest to jednoznaczne z jego wypowiedzi.
Jezus w 17 rozdziale mowi
(11) Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. (12) Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo
Jezus jesli nie mowi tu o Apostolach i Judaszu to o kim?
Tym bardziej ze widzimy ze Jezus gdzie indziaj wstawia sie za Piotra by Jego wiara nie ustala!

Co do syna zatracenia to nie wierze w powrot Judasza.
Natomiast wskazuje na MOC tego wyrazenia uzytego przez Samego Pana.
Tak samo jak pewne jest ze Antychryst sie objawi, i nie bedzie on nigdy przyjacielem Boga, i Napewno spelni sie jego upadek, i przeznaczenie zwodzenia swiata bo tak postanowil Bog A Jest on nazwany Synem Zatracenia .....
..... Tak samo wierze ze bylo z Judaszem ktory byl TYPEM antychrysta - diablem - oszustem ktory byl "najblizej Jezusa" fizycznie ale sercem byl daleko. Bo tak mu bylo pisane.
Dobrze niestty w to wpisuje sie papiez ale to osobny temat...

Co do ostatniej szansy to skad to masz?
to z Bibli?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 24 lis 2008, 16:00

No nie!
Wykazuję swój punkt widzenia w oparciu o Pismo, a ty mi mówisz: "Wykaż mi w oparciu o Pismo!".
Sorry Winnetou, idę sobie pogadać z obrazem mojego dziadka. To będzie miało więcej sensu.


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 lis 2008, 16:13

Przewodas pisze:No nie!
Wykazuję swój punkt widzenia w oparciu o Pismo, a ty mi mówisz: "Wykaż mi w oparciu o Pismo!".
Sorry Winnetou, idę sobie pogadać z obrazem mojego dziadka. To będzie miało więcej sensu.
Poczekaj
w ktorym miejscu OPIERALES sie o nie.
czy mozesz to wskazac?

Nie wierze ze opierales sie jak pijak o drzewo :)

Wiesz przecierz ze KAZDY twierdzi ze sie opiera o Pismo
ja cie tylko prosze o wskzanie w ktory miejscy podpierales sie nim ,...
Gdzie konkretnie miliscie 100% styk


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 25 lis 2008, 16:18

Ja Przewodas twierdzę, że Jezus Chrystus postępował zawsze w zgodzie z tym czego nauczał i miłował nieprzyjaciela Judasza, czyli nie chciał jego krzywdy i zguby, ani nie zrobił niczego by Judasza popchnąć w kierunku potępienia. Przeciwnie, jako miłujący nieprzyjaciela swego Bóg-Człowiek dawał dowody tej miłości, podejmując liczne starania by Judasza przywieść do opamiętania.

Naprawdę chcecie i potraficie dowieść, że Jezus był obłudnikiem?


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 25 lis 2008, 16:25

Możesz dodać kto to mówi? Jezus?


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 25 lis 2008, 17:06

Wierzysz w Pawła czy Jezusa?


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Jowi
Posty: 252
Rejestracja: 11 sty 2008, 23:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jowi » 25 lis 2008, 19:34

Lash pisze:Dlaczego Jezus nazywa Judasza
SYN ZATRACENIA
i to okreslenie odnosi sie tylko do ANTYCHRYSTA - por (3) Niech was w żaden sposób nikt nie zwodzi, bo [dzień ten nie nadejdzie], dopóki nie przyjdzie najpierw odstępstwo i nie objawi się człowiek grzechu, syn zatracenia, (2 List do Tesaloniczan 2:3, Biblia Tysiąclecia)....
Ktory tez jest ewidentnie w planach Boga i ktory nie jest dla Boga anonimowy ....
A co powiesz na twierdzenie, iż Bóg wiedział kto zdradzi, ale nie wybrał człowieka który ma to zrobić? Ludzie nie są w swoich decyzjach ograniczeni, tak jak i Bóg. Pytam się: czy z miłości do swojego dziecka zamykasz go w czterech ścianach z klimatyzacją i oczyszczaczem powietrza, gdzie jest miękko i nie ma rzeczy tłukących? Czy może z miłości pozwalasz mu poznawać świat mimo, że kończy się to obdartymi kolanami i siniakami na łokciach?
Trafiło na mnie fajne zdanie ostatnio. Jean Paul Sartre:"Jeśli założymy, że Bóg istnieje, to człowiek nie byłby wolny." Dalej Starte stwierdza, że stworzenie musiałoby być podobne do Stwórcy. Forma istnienia przedmiotu uwarunkowana jest wtedy ideą, którą ma Twórca przed jego wykonaniem. W umyśle Boga powstaje jakaś esencja człowieka, która się potem urzeczywistnia w poszczególnych jednostkach... - popierasz?
Ja tu widzę wojnę: esencjalizm kontra egzystencjalizm.



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości