Cerkiew Prawosławna

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Cerkiew Prawosławna

Postautor: Puritan » 30 kwie 2009, 11:22

Rozmawiając dzisiaj z popem dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy. Oto one:

- Chrzest udzielony w Cerkwi jest uznawany przez Kościół Chrześcijan Baptystów
- Prawosławni nie dzielą ludzi na nawróconych oraz na nienawróconych
- Przyjęcia komunii w Kościele Katolickim przez prawosławnego oznacza stanie się katolikiem (z tego co wiem nazywa się to ekskomunika)
- Słowo Boże jest czasami odczytywane na mszach w języku staro-cerkiewno-słowiańskim
- Część liturgii jest zawsze odczytywana w tymże języku ponieważ niemożliwością jest przetłumaczenie tekstu na język polski
- Kościoły nie będące w ekumenizmie z Cerkwią nie są kościołami chrześcijańskimi

Prosiłbym o weryfikację informacji.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Pedro
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2008, 17:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pedro » 30 kwie 2009, 19:45

- Słowo Boże jest czasami odczytywane na mszach w języku staro-cerkiewno-słowiańskim

Czasami? Raczej zawsze. I nie tylko w scs, także w języku polskim.

- Część liturgii jest zawsze odczytywana w tymże języku ponieważ niemożliwością jest przetłumaczenie tekstu na język polski

W Rzeszowie część(większa część?) jest podobno w języku polskim.


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 30 kwie 2009, 20:27

Puritan pisze:- Kościoły nie będące w ekumenizmie z Cerkwią nie są kościołami chrześcijańskimi

Bzdura, kościoła bez sukcesji apostolskiej nie są chrześcijańskimi kościołami, ponieważ nie są "apostolskie"
Puritan pisze:- Część liturgii jest zawsze odczytywana w tymże języku ponieważ niemożliwością jest przetłumaczenie tekstu na język polski

Tylko w bloku wschodnim używany jest csc, na zachodzie w większości są używane języki narodowe.
Puritan pisze:- Słowo Boże jest czasami odczytywane na mszach w języku staro-cerkiewno-słowiańskim

Zawsze, czasami raz na jakiś czas może pojawić się jedno czytanie w polskim
Puritan pisze:- Chrzest udzielony w Cerkwi jest uznawany przez Kościół Chrześcijan Baptystów

Skąd ta perełka? Chociaż, czemu nie, w końcu chrzest w cerkwi jest przez trzykrotne zanurzenie dziecka w wodzie.
Puritan pisze:- Przyjęcia komunii w Kościele Katolickim przez prawosławnego oznacza stanie się katolikiem (z tego co wiem nazywa się to ekskomunika)

Dokładnie, stanie się rzymskokatolikiem.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Pedro
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2008, 17:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pedro » 30 kwie 2009, 22:44

Riddick pisze:Tylko w bloku wschodnim używany jest csc, na zachodzie w większości są używane języki narodowe.

Ksiądz z Rzeszowa mówił że powoli wprowadza język polski zastępując scs.


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 30 kwie 2009, 23:24

z rzeszowa... Ale w Polsce jest tylko jedna parafia mająca zgodę na odprawianie liturgii po polsku...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości